İNSAN MÜHENDİSLİĞİ

Erhan İzgi Profil Resmi
Erhan İzgi

Bir dostumla sohbet ederken konu kitaplara geldi. “İnsan Mühendisliği’ adlı eseri okudun mu diye sordu. Hayır, diye yanıt verdim. Mutlaka okumalısın, dedi. En kısa zamanda kitabı edindim ve okudum.

NüvitOsmay’ın yazdığı kitap daha önce İnsan ve Mühendis adıyla yayınlanmış sonra İnsan Mühendisliği adını almıştır. Şu an 31. Baskısı gerçekleştirilmiş. Okuyucuyu sıkmayan yalın ve akıcı bir üslubu var. Kitabı dört bölümden oluşmakta, bir de okuyanların düşüncelerini belirttiği bölümü eklersek beş bölüm diyebiliriz.

 

Yazar, gerçekte makine mühendisi ve üç dil bilmektedir. Amerika’da kaldığı yıllarda Dela Carnegie’nin seminerlerine katılmış ve benzer çalışmaları Türkiye’de yaparak adından söz ettirmiş. Çalışmalarının kaynağı Amerikalı yazara dayanır. “Düşün, Konuş Dinle” çalışmalarını bir araya getirerek oluşturmuş eserini. Kitabında zaman zaman birçok yazardan yaptığı tercüme yazılarına da yer vermiş. Yazılar birkaç sayfadan oluşmakta… Bir çeşit deneme niteliğinde, bu nedenle okuyucuyu sıkmıyor. Montaigne, Sabahattin Eyuboğlu ve Vedat Günyol’un yazılarını az da olsa çağrıştırıyor. İnsanı, insanın ilişkilerini ele almış. Her denemesinin sonunda konuyla ilgili pek çok yazarın, bilim insanının, düşünürün sözlerinden örnekler eklemeyi unutmamış. Bu durum okuyucunun ilgisini çekiyor.

 

Kitap bütün vatandaşların hele hele yönetici, amir, memur, bürokrat, müdür, öğretmen, vali, kaymakam, siyaset adamı konumunda olan kişilerinmutlaka okuması gerekli bir kitap. Herkes çapı oranında bu kitaptan mutlaka yararlanacaktır. Kitabın bölümlerini şöyle sıralayabiliriz:

 

1)İnsan, Çevresi ve İşi:Bütün insanları ilgilendiren bölüm...300 sayfa civarında.

Dost kazanma sanatı, düşünme sanatı, yapıcı düşünce, ön yargılar, hoşgörü, okumak, kitaplar üzerine, nezaket, sevgi ve anlayış, az eleştiri çok iş vb. konularda açıklamalar yapılmış.Biz yazarın yaptığı çalışmalardan DKD çalışmasını örnek alıp anlatacağız.

 

Düşün: Bilgi sahibi olduğumuz konu hakkında konuşmalıyız. Neleri söyleyeceğimizi önceden belirlemeliyiz. Ön hazırlık, araştırma yapmalıyız.

Konuş: Konuşmalarımızda ben yerine biz sözcüğünü kullanmalıyız. Öğüt vermekten uzak durup başarıları sadece kendimize mal etmemeli paylaşımcı olmalıyız. Ekip çalışmalarına ve ortak akla değer vermeliyiz. Herhangi bir konuda konuşma yapacaksak 20 dakikalık konuşma için bir saatten fazla konuşacakmış gibi hazırlık yapmalıyız.

Dinle: Başkalarını sabırla dinleyelim, dinliyormuş gibi yapmayalım. Başkasının konuşmasını keserek söze asla girmeyelim.

 

2)İnsan Amir Rolünde:

İşyerlerinde görev yapan personelin amir ve yöneticilerin nasıl başarılı olabileceği örneklerle anlatılıyor. İş yaptırma sanatı, problem çözme, amir memur ilişkileri, işe adam yerine, adama iş, teşkilatlanma, verimsiz çalışmak, işletmeciliğin sırları vb. konular değerlendirilmektedir,

 

3)İnsan Lider Rolünde:

Liderliğin özellikleri, lider tipleri, lider misiniz şef misiniz, lider olmak için ne lazımdır, liderlere olan ihtiyaç, iyi liderlik sanatı vb. konulara yer verilmektedir.

Atatürk’e lider olarak büyük önem vermiş. Liderde olması gerekli özellikler anlatılıyor. Bir kişinin lider olabilmesi için sahip olması gereken yetenek ve beceriler, özellikler dile getiriliyor.

 

4)İnsan ve Eğitim:İdarecilerin eğitimi, öğretme makinesi, milletvekili adaylarının eğitimi, trafik eğitimi gibi konular yer alırken trafik eğitimine olan ihtiyacımız geniş biçimde açıklanıyor.

 

5)Kitap hakkında söylenenler:

“Uzanıp rastgele bir sayfayı açmak ve okumak, insana öyle keyif veriyor, hem de öyle şeyler kazandırıyor ki…” Hıncal Uluç

 

“Bu kitapta iki şey buldum. Biri insanlara mütevazi bir dille düşünmeye vakit bulamadıkları birçok yararlı şey öğretmesi. İkincisi insanın adeta bir sevgi enjeksiyonu yapılmış gibi, insanları sevmeye başlaması.” Prof. Dr. Rasim Adalı

 

Kitapla ilgili geniş, ayrıntılı bilgiyi 19 Ocak 2019 Cumartesi günü Gemlik Atatürkçü Düşünce Derneğinde, saat 13.30-14.30 arasındaki “Kitap Günleri” etkinliğindeki konuşmamda aktaracağım.

 

Cumhuriyetin aydınlığını karanlığa dönüşmek isteyenlere inat, okumak ve öğrenmek zorundayız. “Karanlığa küfretmek yerine bir mum yak,”  diyen Konfiçyus’un sözünü gerçekleştirmek dileğiyle… Hepinize bol kitaplı günler…Diğer Yazıları