Gemlik’te Refik Yılmaz dönemi sona erdi

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Koltuklar gelip geçicidir.
Biz, hep bunu söyledik.
Ülkenin yeni bir yerel seçim atmosferine girdiği bu günlerde, yapılacak seçimlerde siyasi partilerin adayları belli oluyor.
Dün de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Bursa’nın 16 ilçesindeki adayları açıklandı.
Gemlik’i 8 yıldır ‘En büyük biziz, bizim dediğimiz olur’ diye yöneten, muhalefeti bir gün bile dikkate almayan biri, tüm çabaları na ve uğraşlarına karşın partisinin adayı yapılmadı.
Yerine, yeni AKP’li olan ve İlçe başkanı ve Gemlikli milletvekilinin desteklediği Berkay Bulut aday oldu.

Görev yaptığı dönemlerde, Gemlik Belediye ciliği tarihinde en büyük bütçesi nedeniyle rahat bir dönem geçiren Refik Yılmaz, yeşil alanlara yaptırdığı mescitleriyle, Mehmet Turgut’un yap tığı her hizmeti bozmasıyla, Gemlik’i sağlam zeminli alanlar diye tepelere taşıma hayalleriyle, bu nedenle yaptığı açıklamalarla, ilçeyi Türkiye’nin gündemine ‘Çürük Kent’ olarak tanıtması sonucu inşaat sektörünü bitirişiyle, taşınmayacağız dönüştüreceğiz kıvırmalarıyla, kentçiliği müteahhitlik ile karıştırmasıyla, Belediye Meclisin de muhalefeti konuşturmaması, sıkıştığında ise meclisi kapatmasıyla, hukuksuz satışlarının yargıdan dönmesini uygulamamasıyla, sağlam belediye binasını Adapazarı Üniversitesi’nin Fetöcü prof. larından aldığı çürük raporlarıyla yıkmasıyla, kent içinde bir tane bile eski yapıyı korumamasıyla, Kent Müzesi yapılacak binayı önce Kız İmam Hatip okulu, ardından da Kur’an kursu yaptırmasıyla, Büyükşehir Belediyesinde onarılan ilçenin en özgün yapısı olan Bekçelerin Konağını Gemlik Gençliğine değil, AKP’nin yandaşı MTTB gençliğine tahsis ettirmesiyle, kardeşlerine inşaat için alamadığı Orhangazi Caddesindeki köşe arsayı Büyükşehir Belediye sinde bir anda Otoparka çevirtmesiyle, ancak yargının buna izin vermemesiyle, belediyenin en büyük gelir kaynağı olan GEMPORT hisselerini 103 milyon liraya mali yılın sona ermesine 22 gün kala, kar payı almadan ihaleye çıkarması ve belediyeyi milyonlarca lira zarara sokmasıyla, Çimtaş, Borusan Boru ve Borusan Mannesmann’a satılan 60 dönümlük yolları arsa diye 18 uygulaması yapmadan ucuza satmasıyla, bu satışın yargıya takılıp, satışın iptaline karşın arsaları geri almayarak, kamu zararı yaratmasıyla, en önemlisi ise, kendinden önceki belediye başkanının tarihin en büyük yolsuzluğu yaptığı iddiasıyla davalar açtırmasına karşın, kendi döneminde 970 bin liralık yolsuzluğun yapılmasıyla, kimlerin bu yolsuzluğa karıştığını bir türlü açıklamamasıyla hatırlayacaklardır.
 Döneminde beslediği yandaş basın ile bugünlere geldik. Bunlara hergün kendini manşet yaptırdı, yerel ve islamcı tv.lerde, milletin parasıyla her hafta Gemlik’teki hizmetleri anlatıyorum diye boy göstermesiyle hatırlayacak.
Yandaş yazarları konuşmacı olarak Gemlik’e davet etmesiyle, özel gazete çıkarmasıyla, paralı ilanlar vererek, dergilere kapak olması ve bu dergileri parayla satın alıp dağıtmasıyla, belediyenin neyi var neyi yok satmasıyla hatırlanacak.
Ama asıl hatırlayacakları bir şey daha var. 
Gemlik’e Bursa’dan gelirken ilçe girişinde asılı olan ünlü şair Orhan Veli’nin “Gemlik’e doğru denizi göreceksin, Sakın şaşırma” yazan tabelasına kendi fotoğrafını koyması, daha sonra ise ge len tepkiler üzerine bir daha o tabelayı kaldırıp bir daha astırmaması ile hatırlayacaklar. (Tabela dün CHP İlçe örgütü tarafından ilçe girişinden gözü kecek bir yere asıldı)
Her yokuşun bir inişi vardır.
Refik Yılmaz’a bu dönemin devam edeceğini sanıyordu alma olmadı. Merkezden çizik yedi. Hiç de istemediği birine adaylığı kaptırdı. 
Kaderin cilvesi mi desem ne...
Şimdi yerel seçimlerde adayı açıklanmayan Saadet Partisi kaldı.
Orada da yeni gelişmeler var. İzleyip göreceğiz
 Diğer Yazıları