Arap sermayesi Gemlik’e gelir mi?

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Gemlik kuzey Planlarının onay lanması, tapularının alınması ardından 2.5 ve 3 kat olan konut yüksek liklerinin 4-5 kata yükseltilmesinden hemen sonra, bir arap ortaklı ğı ilçemizde bin 500 konut yapmak için mal sahipleriyle biraraya geldi. Biri Kuveytli diğeri Mısırlı olan arap sermayedarlarının dünyanın çeşitli ülkelerinde yatırımları olduğu anlatıldı.    

Şirketin yüzde 70’inin inşaatçılık sektöründe, yüzde 30’unun da genel yatırımlar olduğunu söyleyen Kuveytli ortak Cemal Elşati, Filipinler de su fabrikası, Endenozya da 820 villa, Taylant’ta turizm amaçlı evler ve oteller inşa ettiklerini, Romanya konutlar, Fas’ta Av gemisi inşa ettiklerini söylediler.
İzmir de İncir, limon bahçeleri ve sebze bahçe lerinde tarım işletmeciliği yaptıklarını, Batman da tekstil (konfeksiyon) fabrikası kurduklarını, Amasya da hayvancılık, İstanbul da lokumculuk, Urfa da devletle 70 okul, vakıf olarak 7 bin yetim (El Necat Derneği ile) için barınaklar yaptıklarını, Bursa da yetimevi açacaklarını söylediler...
Bunu da Bursa Valiliği ile yapıyorlarmış.
Uzun sözün kısası, kafamız karıştı.
Bu şahısların Gemlik’e gelmesinde ilçemizde 6 emlak danışmanlığı firmasının aracılık yaptığını öğrendik. Arap sermayesi kuzey planları içinde Belde Sitesi üzerinde bulunan 80 dönümlük alanda konut yapacaklarını, toplamda 150 veya 180 dönüm yer alınacağı açıklandı. 
Bu alanda yapmak istedikleri proje, 1500  ticarethane ve konut.
Bunun için bir ön proje hazırlanmış.
Avukatı, mimarı, muhasebecisiyle takım kadro Ramada Otel de yaklaşık 80 arsa sahibinin katılımı ile bir tanıtım toplantısı düzenlendi.
Gemlik’i seçmelerinin nedenini işadamı Cemal Elşati, “Gemlik çok güzel turistik bir yer” diye açıkladı. 
Projelerinin yüksek ve düşük düzeyde projeler olduğunu, 25 yıldır Türkiye ye gelip gittiğini, bir çok yatırımları bulunduğunu söyledi.
Bu proje gerçekleşirse yüzde 25 inin Türklere satılacağını, yüzde 75 inin ise yüksek düzey yabancıları satılacağını söyledi. 
Bunlar kim dendiğinde, ‘Araplar ve Afrikalılar’ diye yanıt aldık. ‘Neden İstanbul ve Bursa’yı tercih etmediniz’ dediğimde, İstanbul da şimdi konut yapma zamanı olmadığını, yatırımcının çokluğundan söz etti. 
Gemlik’in Bursa’ya yakın olduğunu, denize karşı olmasının ise avantaj olduğunu belirtti. 
Konutların 10 yıllık bir zamanda tamamlana cağını, satışlara göre ilerleneceğini söyledi. 
Önde yapılan konutların mal sahiplerine de verileceğini, ‘satışa göre ada bazında yapılan konutlar etap, etap satılacak’ dendi.
Projede için arsalar kat karşılığı alınacak. Oran konusunun sonra ele alınacağı bildirildi. 
Arap yatırımcılar, “Herkes memnun olacak” dediler.
Projeler ikinci toplantıda 1.20 emsale göre hazırlanıp mal sahipleriyle yeniden toplanacak. Bu süreç devam edecek.
Mal sahipleri ikna edilirse çalışmalar başlayacak. Bu toplantıya kuzey planlarında yerleri olanlar umutlu geldiler, umutsuz ayrıldılar. 
10 yılda bitecek bir konut sistemini kimse kabullenmez.
1500 konutluk bir siteden söz edilince, konutlar satılmadan yenilerinin de yapılmayacağı belli. 
Türkiye de yaşanan kriz büyüyerek gidiyor. Dışarıya satılacak olan konutların yüzde 75’i  Araplar ile Afrikalı zenginlere satılacakmış.
Bu da işin başka bir yönü.
Bir de güven sorunu var tabii! 
Yıllarca umutla yerlerinin arsa olmasını bekleyen arsa sahipleri, bir de evdeki bulgurdan olmaktan korkuyorlar. Haklı değiller mi?
 Diğer Yazıları