Ülkesine Değer Katan Bir İşadamı Asım Kocabıyık

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Bugün ölümünün 6. yılında mezarı başında anılacak olan duayen işadamlarımızdan merhum Asım Kocabıyık, ülkesine değer katan önemli bir Cumhuriyet adamıydı.
1924 yılında Afyon’un Tazlar Köyünde dünyaya gelen Asım Kocabıyık, 6 yaşında köyünden çıkarak, ailesi ile birlikte İstanbul’a göç ederler.
O günler cumhuriyetin kurulduğu yeni yıllardı.

Babası Ahmet Kocabıyık, İstanbul’a geldi ğinde, seyyar manifaturacılık yaparak köylerde ve il merkezinde öğrendiği ticaret tecrübesini, İstanbul’da büyümek istiyordu. 
Babası Ahmet Kocabıyık, kurduğu İstikbal Ticaret A.Ş. ye yüksek öğretim eğitimi almakta olduğu oğlu Asım’ı şirketin yönetim kuruluna alarak Ticareti öğrenmesini isterdi. Asım Kocabıyık babasına yardım için  çocukluğunda çivi ve pekmez sattığını anlatır.
Demir-çelik ithalatı ve tarım ürünleri ihracatı yapan şirket ile Borusan’ın da temeli atar.
Ticaretteki bilgisini geliştiren Asım Kocabıyık daha sonra ithalat işine girişir, ardın da küçük, küçük imalat sektörüne girer.
İstanbul gibi ticaretin merkezi olan bir şehirde Cumhuriyetin kendisine ve ülkesine kazandıklarını görür, mesleğinde ilerleyerek yurduna destek olmak ister.
Eski sıkıntılı köy günleri geride kalmıştır artık. O cumhuriyetin ülkesinin büyümesi için var gücüyle yeni birşeyler yapmak için çabalar.
1958 yılında boru imalatına başlar. Birçok ürünün yurt dışından getirildiği yıllardır o günler.
İstanbul Safaköy de 4 dönümlük bir arazide kurulan boru fabrikası, yıl 1964 de geldiğinde yeterli olmaz, bu kez Pendik’te su borusu imalatı fabrikası ile açar.
Artık sektörde önemli bir liderdir Borusan.
Bizlerle tanıştığı yıl ise 1985’lere gider.
Merhum eski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarından Tevfik Solaksubaşı, Asım Bey’in İktisat Fakültesinden sınıf arkadaşıdır.
İstanbul ve İzmit civarında sanayi kuruluşları o yıllarda çok büyüdüğü için daha geniş yerlere ihtiyaç olduğundan, Orhangazi çevresinde yer ararken Tevfik Solaksuba şı’nın önerisiyle bugünkü Borusan Fabrika larının olduğu yer, Daniş Ekim’den satın alınır. Gemlik’teki Fabrikanın açılışını o günlerin Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel yapar.
Borusan A.Ş. artık Türkiye’nin değil, dünyanın bilinen bir boru markasıdır.
Boru fabrikasını Fransızlarla yabancı ortakla Borusan Mannesmann kurulur. Borusan Makine daha sonraları Borusan Lojistik, Borusan Limancılık, fabrikaları kurulur. 14 şirketi yönetir. Duayen kurucu olarak sektörü profesyonelce yürütecek çocuklarına ve yöneticilerine bırakır.
Girişimlerine Borusan Oto aracılığı ile BMW, Rolls Royce, Land Rover marka otomobillerin temsilcilikleri alınır.
Borusan yurt dışına ihracaat lider olur. ABD de fabrika kurulur ve uluslararası taahhüt işlerine girilir.
Borusan Asım Beyin sağlığında Türkiye nin lider sanayi kuruluşlarından biri olur.
Asım Bey her yıl ramazan aylarında Gemlik’e gelerek iftar yemekleri verirdi.
Beni de davet ederlerdi. 
Orada yaptığı konuşmaları unutmam.
Gemlik’e ve yurduna büyük hizmetler vererek ömrünü huzur içinde tamamladı.
Gemlik Borusan İlköğretim Okulu, Ematullah Hatun Camii, Uludağ Üniversitesi Meslek Yüksek Okullarının yapımı, Kültür Merkezi yapımı, ölmeden önce Merkez Asım Kocabıyık Camiinden temelinin atılması ilçeye büyük değerler kattı.
O’nun en büyük özelliği bir cumhuriyet işadamı olması yanında bir Atatürk sevdalısı olmasıdır. 
Ölmeden önce söylediği “Bu memlekete hizmet borcum var. Onu ödemeye çalışıyorum.” demişti.
Cumhuriyetimizin 1. kuşak işadamı Asım Kocabıyık’ı 88 yaşında kaybetmiştik. 
Gemlikliler olarak onu ölümünün 6.yılında  minnet ve saygı ile anıyoruz. Ruhu şad olsun.Diğer Yazıları