Gözler AKP’de...

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

31 Mart 2019 günü yapılacak olan yerel seçimler için Türkiye adaylara kilitlendi.
Gemlik’te de Belediye Başkan adayları belli olmayan partiler içinde seçimleri etkileyecek olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 9 aday adayından kimin aday seçileceği merak ediliyor.
AKP’nin 2002 de iktidara gelmesiyle 1998 seçimlerinde Fazilet Partisinden Belediye Başkanı seçilen Mehmet Turgut, partisinden istifa ederek AKP’ye katıldı.

Böylece AKP iktidara gelmesiyle birlikte birçok yerde transferlerle belediye başkanlıklarını da elde etti.
Mehmet Turgut’tan sonra 2009 yılında Gemlik Belediye Başkanlığını CHP adayı Fatih Mehmet Güler kazandı. 
Fatih Mehmet Güler, Belediyede başlatılan bir soruşturmaya dayandırılarak, Fetöcü çetenin kurbanı olarak görevden alındı ve yerine bin bir türlü hile ile adam satın alına rak, Belediye Başkanlık koltuğunu AKP’nin adayı Refik Yılmaz oturtuldu.
O günlerde Fetöcülerle iç içe olan Yılmaz, satın aldıkları bu kişilere başkan yardımcılı ğı makamlarını rüşvet olarak verdi.
Fatih Mehmet Güler, Fetöcü çete tarafın dan bir daha koltuğuna oturtulmadı.
Yargı kararlarına karşı oturtulmadı. 
Açılan yeni davalar sonucu Güler yeniden davaları kazandığında seçim süreci bitmişti.
Tüm bunlar nedeniyle ödenmeyen maaş ları ve göreve getirilmemesi nedeniyle açtığı tazminat davaları ile Fatih Başkan 500 bin liranın üzerinde tazminat  kazandı.
Gelelim AKP’nin adaylarına.
Gemlik’te belediye başkan aday adayı bolluğu olan parti AKP oldu yine.
Bu aday adayları arasında değişmez olan ların yanında, Orhan Semiz, Süleyman Çevik ve Berkay Bulut gibi yeni aday adayları gördük bu dönemde.
Gemlik’te AKP’ye oy verenlerde diğer siya si partilere oy verenler şimdi bu 9 aday adayı arasında kimin aday olacağını merak ediyor.
Geçtiğimiz yerel seçimlerde en çok oy alan 3 parti, AKP, MHP ve CHP oldu.
 Bu nedenle AKP adayı önemli.
Dün edindiğim bilgilere göre, AKP’de Gemlik’in de içinde bulunduğu 12 ilçenin AKP’li Belediye Başkanlarının, 31 Mart seçimlerin de yeniden aday gösterilmeyeceği doğrultu sundaydı. Bu bilgi doğru olursa, Refik Yılmaz aday gösterilmeyecek demektir.
Peki AKP de kalan 8 kişi içinden kim aday gösterilecek?
AKP için Gemlik çok önemli stratejik bir ilçe.
Bunu, Fatih Başkanın görevden alınma sından sonra döndürülen üç kağıtçılıklar da da gördük.
Seçimle gelen başkanı AKP’nin Bakanın dan, Valisine, Kaymakamından, Büyükşehir belediye başkanına, savcısından, müfettişi ne, en alttaki partilisinin de içinde olduğu şebeke tarafından Başkanlıktan düşürdüler.
Gemlik’te seçilemeyecek kişiyi aday yapmazlar.
Gemlik’te ilçe başkanı Yaşar İslam ve Milletvekili Zafer Işık’ın istemediği bir kişinin Belediye Başkanı adayı olması mümkün değil. Ancak “Reis” kimi isterse o başka...
Bir sürpriz olur mu bilmem ama, mevcut aday adayları arasında kimin aday olacağı az çok belli oldu galiba.
Sizce bu kişi kim?
 Diğer Yazıları