Osman Durdu’nun açıklaması

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Değerli Gemlik Körfez okurları,
Geçtiğimiz hafta gazetemizde çıkan bir haberle, Gemlik Belediyesi’ne ait arsaları Çimtaş A.Ş.ve Borusan Mannessman ve Borusan Boru Fabrikalarına pazarlık usulü ile satışı nın, Bursa 2. İdare Mahkemesi tarafından 2014 yılında açı lan davalar sonucu İPTAL edilmesi üzerine, mahkeme kararlarını uygulamayan Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz hakkında Cumhuriyet Savcılığına Osman Durdu tarafından yapılan suç duyurusundan sonra, İçişleri Bakan lığı’nın dava açılmasına izin verilmemesi üzerine, bu kez Danıştay’a bu kararın kaldırılması davası açılmış ve dava sonuçlanmıştı.  

Danıştay, İçişleri Bakanlığı’nın Refik Yılmaz hakkında verdiği soruşturma açılamama kararını iptal etti. 
Bu da soruşturmanın önünü açtı. 
Şimdi savcılık soruşturması başlatıldı.
Bunlar ve sonraki olayları size haberde ve 2 gün süren köşe yazılarımda anlatmıştım.
Bu yazılarım üzerine, davaları açan eski MHP ilçe Başkanı Osman Durdu yazıla rımda eksik kalan veye anlaşılmayan yönleri hakkında bir açıklama gönderdi.
Bu açıklamayı sizlerle paylaşıyorum.
“Sorumlu gazetecilik anlayışıyla iki gündür haber yaptığınız ve işlediğiniz 60 dönüm arsa satışla ilgili konuyla alakalı bir açıklama yapma ihtiyacı hissettim. Şöyle ki bütün bu davalar neticesinde ne olacağı ile ilgili kamuoyunda haklı olarak soru ve merak var. Bizce olması gereken ve olacak olan şu, belediye açmış olduğu tapu iptali ve tescili davasını kazanacak . Bu satışı yapılan 60 dönümü arazide 18 uygulaması sonrası plandaki ihtiyaç olan terkleri yaparak Gemlik Belediyesi adına tapuda tescili yapılacak sonrasında yaklaşık kalan 50 dönüm büyük parseli isterse ihale usulüyle satacak isterse depolama alanı olarak kiraya verecek ve neticesinde Gemlik Belediyesi daha yüksek bir kazanç ve kar elde edecek firma avukatlarının iddia ettiği gibi Gemlik Belediyesi bu yerlerden hak iddia edemez buraları satamaz kendi adına tescil yapamaz iddiası hukuki bir durum değil dir. Çünkü Gemlik Belediyesi toplamda 60 dönüm olan yerleri 18 uygulaması sonrası DOP dan elde etmedi. Bu yollar konut planında imar kanunu 15.16. maddesine göre rızaen şartsız olarak kamuya terk edilen yerlerdir Gemlik Belediyesi bu yerleri kendi adına tescil ettirip ihale ile satma hakkına da sahiptir usulüne uygun olmak kaydıyla.
Gemlik Belediyesinin yapmış olduğu yanlış şuradadır. 
Satışı yapılan bu 5 parça yerin her biri inşaata elverişli olmayan yani artık parsel değerindedir. Bu işleme bu şekilde yapmak yerine şöyle yapsaydı, çok daha yüksek değer oluşturulurdu.
Bunu tercih etmediler neden? Çünkü iyi niyetli değildiler. Art niyetli idiler ve bu unu da her yerde ıspata bu ifadeye hazırız.
Bugün bölgede plan içerisindeki arsaların metre karesi 250, 300 dolar arasındadır. Bunun lira karaşılığını 50 dönüm 50.000 metre çarparak hesapla dığımız zaman, sonuç ortaya net olarak çıkmaktadır. 
Takdir kamu vicdanına aittir.Diğer Yazıları