Kapalı Pazar yeri...

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Gemlik Belediyesi’nin 25 milyon lira harcayarak yaptır dığı, kullanıma açılması daha 2 yılı bile doldurmayan Kapalı Pazar Yeri’nin sorunları bitmiyor.
2 yıldır Pazar Yeri’nin Yürüyen Merdivenleri yürümüyor. Asansörü çalışmıyor. Kafeteryası işletilmiyor. Tavanlarından sular akıyor, giriş kapıları sürekli bozuluyor...     

Sizlerin anlayacağınız sorunlar bunlarla bitmiyor.
Bir de elektrik şebekesi sorunu var. Pazarcı esnafının tezgah aydınlatması hesaplanmadan projelendirilen Kapalı Pazar Yerinde elektrikler bu nedenle sık sık kesiliyor.
Pazar Yeri işletmeciliğinin Gemlik Es naf ve Sanatkarlar Odası’na verilme sinden sonra, bu sorunların çözülmesiiçin Oda yönetimi çabalayıp duruyor.
Başta elektrik şebekesini yenilemek ve her esnafın kullandığı enerji için iş yerlerine saat konması ve yeni şebeke çekilmesi için proje yenilenmesine gidil di. Mevcut şebekeye dışarıdan getirilen hat ile destek verilmesine karşın dün de gördük ki sorun hala çözülemiyor.
Pazar yeri bir anda karalara büründü.
Alışveriş edenler korkuyor, esnaf ise yedekte aydınlatma araçları varsa yak maya çalışıyor, yoksa cep telefonları nın fenerlerini yakıyorlar.
Bir esnaf beni tanıyor herhalde, “Yaz gazeteci kardeşim yaz. Bu rezilliği yaz. İki yıldır bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Hala bir çözüm bulamadılar” diyor.
Dün kesintiler sürekli olmuş.
Sanırım tüketilen enerjiyi hatlar kaldır mıyor. Kabloların değiştirilmesi gereki yor. Esnaf Odası Başkanı İsmail Beki elektrik teknisyeni, sorunu biliyor ve çözüm için uğraşıyor.
Ancak, benim hala anlayamadığım, 25 milyon lira harcanan bir pazar yerinin sorunları 2 yıldır çözülemez mi?
Oradan yumurtacıların olduğu bölüme geçtim, “Pat” diye bir ses. 
Elektrikler yine gitti.
Binanın sorunları bakalım kaç yılda çözüme kavuşacak.
 Biliyorsunuz bu Kapalı Pazar yapılır ken, Türkiye’nin en modern Pazar Yeri diye milleti kandırmaya çalıştılar.
Mal ortada, gerçekten çok modern, asansörü çalışmıyor, yürüyen merdivenleri yürümüyor, kapıları açılmıyor, tavandan sular akıyor, kapalı alanda esnaf çadır açıyor.
Üst kattaki Köylü Pazarındaki esnafın hali acınacak durumda. Kışın yağmur ve kar altındalar, yazın ise güneş....
Bu pazar yerinin yapısal sorunları.
Bir de esnafın sorunları var.
Vatandaş etiketle aldatılıyor.
Dün bir muz satıcısı 5 kişi birden ava zı çıktığı kadar bağrıyor “Gelin indir dik”  diye. 
Her yerde muz 5 liradan satılıyorken bu vatandaş 4 liralık etiket koymuş tezgaha. Tezgah önü acayip kalabalık. Muzu torbalara koyup satıcıya verip tartıyorlar, paralar cebe.
Bu işte bir bit yeniği var diye aldığım muzu karşıdaki bir esnafa tarttırdım 1 kilo 390 gram eldi. 4 liradan 6 lira civarında ederdi, ama 7 lira almışlardı.
Geri götürdüm. Bir dövülmediğim kaldı. Meğer 4 liralık etiket kopmuş  muzlar içinmiş, 5 lira yazan etiketi aradım bulamadım. Sonunda bir köşeye koyduklarını gördüm.
Pazarda etiket sorunu var. Halk kandırılıyor, zabıta desen ne ezer.            Diğer Yazıları