Belediye Meclisi’nde bu hafta...

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Önceki gün yapılan Mart ayı Belediye Meclis toplantısının ikinci oturumunu Belediyenin yaptığı canlı yayından izledim.
Belediye meclisinde nelerin görüşül düğünü merak edenler için çok güzel bir hizmet.
Sizlerin seçtiği meclis üyelerinin performanslarını bu yayınları izleyerek onlara not verebilirsiniz.
Kente yönelik hizmet odaklı konuları kimler meclise getiriyor ve kimler bunları savunuyor artık izleyiciler birer gözlemcidir.
Belediye Meclisinin son toplantısında görüşülen konular arasında, muhtarlara destek için 500 lira maaş verilmesi dikkat çekiciydi.

Meclise verilen önergeler ve daire müdürlerinden gelen yazıların bazıları komisyonlara gönderilmeden sırası geldiğinde görüşülürken genelde çoğunluğu ilgili komisyonlara gönderilir.
Gündemi Belediye Başkanı hazırladığı için, meclis açıldıktan sonra siyasi partiler de Meclis Başkanlığına gündeme alınmasını istedikleri konularda önerge verirler. Bunlar ya hemen görüşülür veya ilgili komis yonlara gönderilir.
Komisyonlar bir dahaki meclis toplantısına kadar kendilerine gelen konuları görüşerek bir rapor haline getirerek meclise sunarlar.
Mecliste bu önergeler sırasına göre okunur ve üze rinde her siyasi parti grup sözcüleri veya meclis üyeleri görüşlerini bildirirler. Daha sonra oylamaya geçilir. Önerge kabul veya red edilir. 
Siyasi partilerini önerge sunmaları ve gündem dışı konuşmalara Refik Yılmaz döneminde görüşmelerin sonuna alınmıştı.
Mehmet Uğur Sertaslan göreve gelince bunu eski haline, yani meclis açıldıktan sonra gündem görüş melerinin önüne alarak verdiği sözü tuttu.
Son mecliste muhtarlara maaş bağlanması ve BELGEM konusu yeniden gündeme geldi.
Mahmut Solaksubaşı’nın eğitim ve kültür vakfı kurulması istemesi de mecliste önemli bir ayrıntı oldu. 
Mahalle muhtarlarına destek olunması veya uzak mahallelere sekretarya hizmeti adı altında maddi destek verilmesi gündem konuşmalarında tartışmalara neden oldu.
Başkan Sertaslan seçim döneminde muhtarlara destek olacaklarını, bunun başka belediyelerde örnekleri bulunduğunu belirterek, bilhassa Gemlik’ten uzak mahallelere hizmet götüren Belediye Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerine öğle saatlerinde muhtarların yemek verdiğini, ceplerinden harcama yaptığına dikkat çekti. Muhtarlara ayda 500 lira destekleme yapılmasını istedi.
MHP’den Osman Durdu konuyu anlayamadığını bazı muhtarlara maddi destek verilmesinin ayrımcılığa neden olacağı belirterek, belediyenin para sıkıntısı çekildiğini söylenmesine karşın, kaynağın nereden bulunacağını, verilecekse tüm muhtarlara destek vermesini istedi.
İstem bu yönde oylandı ve tüm muhtarlara devletin verdiği maaştan ve sigorta primlerini ödemeleri yanın da, hizmet mekanlarının belediye tarafından karşılan ması, ısıtma ve aydınlatma giderlerinin de belediye tarafından ödenmesinden sonra, şimdi de her muhtara 500 lira maddi destek sağlanacak!
Köylerde muhtarlar yemek çıkarıyorsa, belediye buraya göndereceği personele gerekli yemeğini sağlamalıdır. Bu zor bir iş değil ki.
Bu kıyaklardan sonra gelecek seçimlerde muhtar olmak isteyenlerin sayısı artacaktır.
 5 bini geçen mahalle muhtarlarına sekreterya   desteği de tartışılabilir. 
Belgem konusu ise AKP nin gündeme getirdiği bir konuydu. 
BELGEM’i Refik Yılmaz kurdu ama ona sunulan yer olanağı, Sertaslan dan sakınıldı.
BELGEM in verdiği kurs hizmetinin belediyenin Katlı Otoparkın üst katında yapılacak tesiste karşıla nacağını Başkan Sertaslan duyurdu. 
Bir meclis daha böyle sona erdi.Diğer Yazıları