İYİ Parti Kongresinden izlenimler

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Türkiye’nin en genç partisi Meral Akşener’in Genel Başkanlığını yaptığı İYİ Partidir.
İYİ Parti Gemlik ilçe teşkilatının dün Syrus Otel de 2. olağan genel kurul toplantısı yapıldı.
İYİ Parti’nin kurulması ve belediye seçimlerine hazırlanması sırasında yaşadığı sorunları, ayrılık ları, kırgınlık ve küskünlükleri yazmıştım. Bugün ise genel kuruldan söz edeceğim.

İki adaylı bir kongre her zaman heye canlı olur.
Kongre öncesi yapılan delege seçim lerini Ertuğrul Yavuz yönetimi yaptığı için Yavuz, yapılacak seçimlerde aday olacağı için baştan avantajlıydı.
İlçe kongresinde 274 delege oy kulla nacaktı. Delege seçimleri tamamlanıp, ilçe kongresine gün yaklaştığında mevcut İlçe Başkanı Ertuğrul Yavuz’a rakip çıktı.
Daha önceki yönetimlerde görev alan, bir ara İlçe başkanlığına getirildiği açıklanan Kürşat Beşe adaylığını açıkladı.
Ancak, yönetimin muhaliflere delege listesini vermediği söylentileri ortamı biraz gerdi.
Kürşat emekli öğretmendir. İYİ Partinin kuruluşundan beri hizmet verdiği partisinde siyaseti üst düzeyde sürdürmek istiyordu. Ancak, adaylık açıklamasından birkaç gün sonra rahatsızlanınca, hekimler, stressiz bir yaşam önerdiler.
Böylece Kürşat öğretmen adaylıktan vazgeçti ama daha önce adını Belediye başkan aday adaylığında duyduğumuz Lale Kılıç’ın aday olmasını istediler.
İkna turları sonuç verince, Ertuğrul Yavuz’a karşı Lale Kılıç adaylığını açıkladı.
Pazar güna Syrus Otelde toplanan genel kurul salonu tamamen doluydu.
Dikkatimi kadınların çokluğu çekti.
Genel Başkanı bayan olan bir partide Meral Hanım bayanlara siyaset yapmala rı için moral kaynağı olduğunu kanıtla dı.
Otelin içine girdiğimde, Lale Kılıç’ın afişleri, bez pankartları, el ilanları ile karşılaştım.
Lale hanımın destekçileri, boyunla rında sarı kaşkollar takarak kongreye renk katmışlardı.
Salonda İl yönetimi, ilçe yönetimleri, AKP, CHP ilçe Başkanları veya temsilcileri yer alırken, MHP’liler gözüme ilişme di.
Tüm masalarda Lale Kılıç oy pusula ları ve tanıtım insörtleri ile dolu olunca Ertuğrul Yavuz’un muhaliflerinin kongrede etkili olacağı izlenimi ediniyor insan.
Kongrenin salonunda CHP İlçe Baş kanı Cemil Acar ile birlikte, Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ın katılması, Millet ittifakının devam ettiği ni kanıtlıyordu. AKP ise kongreye yönetim kurulu düzeyinde katılmıştı. Kong rede siyasi konuşmaların yapılmasın dan sonra seçimlere geçildiğinde oy listelerinde kadın kontenjanının eksikliği fark edilince seçimlere başlamak bir süre yeni pusulalar gelesiye kadar bekletildi.
Bu arada iki adayın konuşması dikkatle dinlendi. Siyasette yeni olan Lale Kılıç’ın daha heyecanlı olduğu göz lenirken Ertuğrul Yavuz’un etkin konuşması seçimin sonucunu belli etti.
Sandıktan çıkan oylar bunun kanıtı oldu. Yavuz 205 ol alırken, Lale Kılıç 60 oyda kaldı. İYİ parti bir dönem daha Ertuğrul Yavuz’a emanet edildi.
 Diğer Yazıları