İhracatta Gemlik Türkiye 3.sü

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Gemlik Gümrük Müdürlüğü’nden 2019 yılında yapılan ithalat ve ihracat rakamları ile Serbest Bölge verileri dün açıklandı.
Ticaret ve Sanayi Odamızın Başkanı Paşa Ağdemir tarafından yapılan açıklamada, Oda ve TÜİK verilerine göre, Gemlik Gümrük Müdürlüğünden 2019 ylılında yapılan ihracat bir yıl önceye göre yüzde 1’lik azalmayla 11 Milyar 270 milyon 683 bin dolar olduğu, bunun da Türkiye 3. anlamına geldiği belirtildi. 

Tarihsel süreç içinde önceleri bir tarım kenti olan Gemlik, 1970’li yıllardan sonra turizm, sanayi, limancılık ve antrepoculuk alanlarında gelişti.
1990’lı yıllarda Azot Fabrikası içinden bir bölüm Bursa Serbest Bölgesi olarak ayrılmasından sonra ithalat ve ihracat rakamları da hızla gelişti.
Önceleri yalnız belediye iskelesinden hizmet veren deniz ticareti, GEMPORT limanının yapılmasından sonra, Borusan ve Roda limanların da devreye girmesiyle, ticaret hacminde büyük gelişmeler yaşandı.
Bursa Serbest Bölgesi yapıldığında yer alan sayısı çok azken, daha sonraki yıllarda bölge içinde arsalar çok değerlendi ve kalmadı.
Bugün serbest bölgede bulunan sanayi kuru luşlarında ve çevredeki fabrikalarda 12 bin işçi çalışıyor. 12 bin hane Gemlik’teki sanayi kuru luşlarından kazandıklarıyla ailelerini geçindiriyorlar.
Bir o kadar yan kuruluş da nakliye, depolama, tedarik, ham madde, hizmet sektörü olarak bu sanayi kuruluşlarından ekmek kazanıyor.
Bursa ve çevre illerde üretilen ürünler Gemlik Gümrük Müdürlüğü üzerinden yurt dışına satılıyor.
2018 yılında Gemlik Gümrük Müdürlüğü’nden yurt dışına satılan ürünlerin değeri 12 milyar 163 milyon 627 bin dolardı.
2019 yılında ekonomik durgunluğa karşın, ihracatt yüzde 1’lik bir azalmayla, 11 milyar, 270 milyon 698 bin dolar olarak gerçekleşti.
Türkiye Gümrükleri arasında en büyük ihracatı yapan Muratbey Gümrüğü 20 milyar 537 milyon 684 bin dolar olurken, İzmir Aliağa Gümrük Müdürlüğün den yapılan ihracat 14 milyar 698 milyon 185 bin dolar oldu. 
Gemlik Gümrük Müdürlüğünden yapılan ihracat ise; 11 milyar 270 milyon 684 bin dolar olarak gerçekleşerek, 3. cülüğü geçtiğimiz yıl gibi elde ettik.
Bugünkü haberimizde Gümrük ve Serbest Bölge ile ilgili verileri okuduğunuzda, Gemlik’in ticarette nerelere geldiğini görürsünüz.
Tabii bunun Gemlik halkına yansıması ayrı bir konudur.
Gemlik ticaret olarak büyük bir hacme sahip ender ilçelerden biridir.
Bu eğer yapımı gerçekleşirse, Elektrikli Otomobil fabrikasının üretime geçmesi ve ihracatın yapması sonucu, büyük ihtimal Gemlik Gümrükleri Türkiye de ihracatta 2. sıraya yerleşecektir.
Dileğimiz bu rakamlardan Gemliklilerin ve bu bölgede çalışanların da yararlanmasıdır.
TOKİ EVLERİ..
Bugünkü gazetemizdeki önemli bir haberde Dev let Hastanesi yanında TOKİ tarafından yaptırılan konutlara ilçemizdeki riskli olan 4 apartmandan yıkı lan 2 tanesi eski malikleri dahil 43 hanenin istemle ri halinde verilmesi konusunu içeriyor.
2+1 ve 3+1 yapılan bitmiş olan konutlardan iste yenler istenen koşulları yerine getirilmesi halinde isteklilerin yüzde 10 peşinat vererek, 180 ay taksit le bu konutlara sahip olabileceklerdir.
Gemlik Belediyesi’nce Mahallesinde yaptırılan Sosyal Konutlar tamamlanamazken, TOKİ’nin yaptır dıkları tamamlandı. Bu dairelerin bir kısmı Kalealtı sokakta riskli olan ve yıkılan ev sahiplerine verildi, kalanları da diğer riskli konut sahiplerine verilecek.Diğer Yazıları