Afiş krizi...

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Yerel seçimler yaklaşırken, yola erken çıkan CHP Belediye Başkan adayı Mehmet Uğur Sertaslan, ikinci bir afiş kriziyle karşı karşıya kaldı.
Hatırlarsanız, yerel seçim havasına daha giril mediği günlerde Sertaslan, Mart 2019’da yapıla cak seçimlerde adının zihinlerde yer etmesi için, farklı bir reklam kampanyası başlattı.
İstiklal Caddesi ve Orhangazi Caddesi’ndeki elektrik direklerine astırdığı Uğur Böcekli “Gemlik’e uğurlu gelecek” yazılı bez pankartlar bir gece toplatıldı. 
Bu işten kim rahatsızlık duydu?

CHP’lilerin yaptığı araştırmada, direklerdeki bez pankartlarının kaldırılmasını Belediye Başkanı Refik Yılmaz istemiş.
Çünkü, İlçe başkanı ve Milletvekilinin de bunlardan haberi yokmuş.
Açıklama böyleydi.
Büyükşehir belediye başkanı aracı lığıyla UEDAŞ veya TEDAŞ bölge Müdürlüğünden reklam firmasına yapı lan baskı sonucu, bir gece yarısı tüm pankartlar toplanmıştı.
Bu konunun sıcaklığı geçmeden, aday lığı onaylanan Uğur Sertaslan, seçimlere yönelik kampanyasını, seçim yasa sını bozmadan, farklı algı toplayacak şekildeki değişik büyüklükte bez afiş lerle sürdürdü.
Kentin birçok görülecek yerine boy pankartlar asıldı.
Bunlardan biri de Ahmet Dural Meyda nında eski Tangün Ailesine ait boş binaydı.
Bu binanın yan taraflarına Gemlik Belediyesi tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve belediye hizmetlerini içeren büyük boy duvar afişleriyle kaplıydı.
Bu bina Büyükşehir Belediyesi tarafın dan kamulaştırılmak istenmiş, ancak mal sahiplerinin açtığı dava sonucu kamulaştırma durdurulmuştu.
Büyükşehir Belediyesinde Başkan değiştikten sonra, kamulaştırma bedeli geri istenmiş, bu arada Sertaslan bina sahibi aile ile anlaşarak burayı seçimlerde kullanmak için anlaşmıştı.
Ön tarafında da büyük boy bir pankart astı.
İşte bu pankartın asması ile yine devre ye Belediye Başkanı’nın girdiği anlaşılı yor.
Büyükşehir Belediye Zabıtasından gelen bir haber ile pankartın kaldırılaca ğı bildiriliyor. 
Bunun üzerine CHP’liler AKP ilçe başkanını, Bursa milletvekili Zafer Işık’ı arıyor. Bu kişiler pankartın asılmasında sakınca görmediklerini söylüyorlar.
Peki kim sakınca görüyor.
Belediye Başkanı Refik Yılmaz.
Anlaşılan o ki, 6 aday adayının aday gösterilmeyeceğine inanan Yılmaz, Ankara’nın yeniden kendini aday göste receğini sanıyor ve önünü kesecek her türlü eylemi önlemek için el altından harekete geçiyor.
Bu hareketler Gemlik siyasetinde hoş karşılanmıyor tabii..
Gemlik’te her bulduğu boş alana Gemlik ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı işlerle dolduran Yılmaz, rakiplerinin önüne geçmesini hazmedemi yor. Belediye imkanlarını kendisi için kullanıyor. 
Milyonlarca lirayı bunun için harcıyor.
Bu durum AKP’lilerce de hoş karşılan madığının farkında bile değil. 
Yazık.
 Diğer Yazıları