Neler götürüp, neler getirecek? 30 Aralık 2019

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Türkiye’nin ilk elektrikli milli ve yerli otomobilinin Gemlik’te kurulacak fabrikada yapılacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen açıklandı.
Cumhurbaşkanı Türkiyenin ilk yerli otomobilinin yapılması için daha önce TOBB’un genel kurulunda bu iş için “5 yiğit adam” aradığını söylemişti....

 5 yiğit kişi ortaya çıktı ve bir araya gelerek ellerini taşın altına koydular. Yeni teknoloji elektrikli otomobil yapmak için çalışma başlattılar.
5 model yapılacak olan yerli ve milli otomobilin prototipleri tamamlanarak Gebze de Cum hurbaşkanı tarafından kamuoyuna tanıtıldı.
Merak edilen fabrikanın nerede kurulacağı burada açıklandı.
Otomobil fabrikasının Gemlik’te kurulması için ilk önerileri rahmetli eski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tevfik Solaksubaşı yapmıştı.
Solaksubaşı Ford’un kuracağı fabrikanın Gemlik’te kurulması için her kapıyı çaldı.
Bir ara Büyükkumla köyünde kurulacağı yazıldı çizildi. Solaksubaşı Askeri Hara’nın bir bölümüne kurulabileceğini söyledi, biz gazetemizde haber yaptık.
Köşe yazısı yazdı, dikkat çekti.
Ondan sonra oğlu Mahmut Solaksubaşı da babasının izinden giderek, elektrikli otomobil fabrikasının Gemlik’te kurulması için açıklama lar yaptı. 27 Kasım 2017 günlü Gemlik Körfez Gazetesi’nde bu konuda yazı yazdı.
Solaksubaşı o günkü yazısında, Askeri Hara’yı işaret ederek, babasının bir yerin kalkın masının sanayi ile olacağını belirtirken, “Bu fabrika Gemlik’e gelmeli. Bunun birçok ekono mik ve çevresel sebebi var. Öncelikle Askeri Hara diye bildiğimiz yaklaşık 5 bin dönüm içinde eski uçak pisti bulunan bir arazimiz var Gemlik’te.
“Bu arazinin bin dönümü Sayın Cumhurbaş kanımızın desteği ile kurulacak bu tesise tahsis edildi mi, problem biter” demişti.
Dediği gibi oldu.
Solaksubaşı’nın önerisi Ticaret ve Sanayi Odası’na geldi. Odanın o günkü başkanı Kemal Akıt, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Gemlik Ticaret Borsasının labarotuvar açılışına gelin ce konuyu O’na açtı. Ardından bir rapor hazırlanarak Hisarcıklıoğlu’na gönderildi. 
Gazetemizde 2018 yılında haberini yaptık.
GTSO’nun yeni başkanı Paşa Ağdemir de bu konuyu sürekli sıcak tuttu. Hisarcıklıoğlu TOBB adına ortaya çıkan 5 yiğit adamı arasındaydı ve kurulan şirketin yönetim kurulu başkanı olunca yer konusu Gemliklilerin isteği doğrultusunda şekillendi. Ancak, başlayan çalışmalar sıra sında yer konusunda lobiler oluşmaya başladı. 
Kimi Yenişehir, kimi Karacabey de kurulma sı için çalışma başlattı.
Son karar verecek kişi Cumhurbaşkanı Erdoğan olunca, işin siyasi ayağı devreye girdi.
Bursa Milletvekili Gemlikli Zafer Işık’ın çalış maları da fayda verince Otomobil Sanayinin Türkiye de kalbi olan Bursa da karar verildikten sonra her yönüyle fabrikanın kurulmasına uygun olan Gemlik’teki TSK ait askeri Haradaki 4 milyon metre karelik arazinin 1 milyon metre karesinin bu iş için ayrıldığını Cumhurbaşkanı açıkladı.
Bugüne kadar bu konuda Gemlik’te hiçbir ön çalışma yapılmadı.
Karar açıklanınca fabrikada çalışacak 4 bin kişinin Gemlik nüfusuna kısa zamanda en az 20 bin kişi eklenmesi demektir.
Gemlik konumu itibariyle nüfus artışını arttırılmasına uygun değil. 
Nüfu artışı bunun yanında trafik sorununu ve yapılaşma sorununu getirecek. Fabrikanın kurulmasına 2 yıl kaldığına göre, yerel yönetim kolları sıvayarak bir acil durum ekibi kurarak önlemlerini şimdiden almalı. 
Sertaslan bunun sinyallerini verdi. 
Elektrikli otomobilin Gemlik’e getireceği kadar, götüreceği de var unutmayalım.
Kaş yaparken göz çıkarmayalım.
 Diğer Yazıları