KONUYU ÜNİVERSİTELER ELE ALMALI

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

İlçemizde üretim yapan sanayi kuruluşlarından Marmara Kimya Sanayi A.Ş. (MKS) ka pasite artırımı ile 29.5 milyon liralık ek üniteler yapma kararı aldı.
Bunun için proje ve diğer çalışmaları tamamlayıp, Serbest Bölgede bulunan 145 Nolu TIR Kooperatifi kahvehanesinde ÇED toplantısı yaptı.
ÇED raporunu da alan kurum, Gemlik Belediyesine plan başvurusunda bulundu.

Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertas lan’ın ifadesine göre, proje ile ilgili bilgileri o zaman oldu.
Gemlik Körfez Gazetesi’nde Marmara Kimya’nın 29.5 milyon liralık yeni yatırımı haberini Dünya Gazetesinden sonra ilk kez bizim gazete yayınladı.
Gemlik halkı bu yatırım konusunda o zaman bilgi sahibi oldu.
Gelişmeler üzerine MKS İşletme Müdü rü ve teknik bir kişi Gemlik Belediye Meclisinde ve Gemlik Ticaret Sanayi Odası Meclis toplantısına katılarak yapılacak yatırımın çevreci bir yatırım olduğunu çevreye zarar veremeyeceğini teknik bir dille anlattılar.
Gelişmeler bundan sonra başladı.
Belediye Başkanı Sertaslan, konu ile bilgi almak için girişimler başlattı.
Belediye Meclisinde ele alınan plan değişikliği, CHP, MHP ve İYİ Partilerin ‘RED’, AKP’nin ise ‘ÇEKİMSER’ oylarıyla kabul edilmedi.  Top şimdi Bursa Büyükşe hir Belediye Meclisinde.
Belediye Meclisinde konu hakkında açıklama yapan firma yetkililerini söylemleri doğru mu, bilhassa soğutma sistemi içini denizden alınacak soğuk suyun işlenmesinden sonra denize akıtılacak sıcak suyun denizin ne gibi etkileri olacak bunu aramaktı niyeti.
Bunun için geçtiğimiz günlerde Bursa Barosu Çevre Komisyonundan Av. Eralp Atabek, uzun yıllardır Gemlik Körfezi başta olmak üzere denizlerde araştırmalar gerçekleştirmiş Hidrobiyolog Levent Arbüz ile Gemlik Belediyesi'ni ziyaret etti. 
Gemlik'te kurulması planlanan, ancak Belediye Meclisi'ne takılan soğutma tesisi hakkında konuşulan ziyarette, böyle bir tesisin varlığı ve körfeze olan etkileri ele alındı.
Başkan Sertaslan’ın önceki AS Tv.de 40 yıldır Gemlik’te yaşayan Namık Göz’ün “Yerel yönetimler” programında ve aynı gün Belediye de Duyarlılar Derneği’nin yaptığı toplantıda açıkladığına göre, firma nın denizden saatte 5 bin 500 ton soğuk suyu alarak, soğutma sisteminde kullandıktan sonra denize boşaltılacak.
Bu suyun 390 bin konutun bir saatte tüketeceği su olduğunu söyleyen Belediye Başkanı, denize boşaltılacak suyun 10 derece daha sıcak olarak bırakılacağını,  bununda körfezde deniz suyu sıcaklığı kışın 2, yazın bir derece arttıracağını iddia ediyor. Ayrıca sistemin organizmalardan etkilenmemesi için klor kullanılacağını söylüyor.
Tüm bunlar sonunda Gemlik Körfezi’n de deniz dibi popülasyonu ve Körfez de kalan birkaç çeşit balık türünün zamanla kaybolacağını iddia ediyor.
Sertaslan ilçedeki sanayii kuruluşları nın yatırım yapmasından ve büyümesinden  mutluluk duyacaklarını, ancak çevre ye ve kente zarar vermemesi gerektiğini  belirterek, bu konuda Üniversitelerin inceleme yapmasını ve bilimsel bir rapor ile konuya açıklık getirilmesini istiyor. 
Doğru olan budur. Fazla söze gerek yoktur. 
Bu konuda Belediye girişim başlatmalı.
 Diğer Yazıları