DELİNİN BİRİ KUYUYA TAŞ ATMIŞ GEMLİKLİ ÇIKARMAK İÇİN UĞRAŞIYOR

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Sabah Gazetesi, A Haber Tv gibi yandaş basın geçtiğimiz hafta sofralık zeytin konusunda akıl tutacak yayınlar yaptı.
Bu yayının haberini bulup Gemlik’e getirmeli.
Haberi yapan bakın neler yazmıştı :
“Gıda terörüne her geçen gün yeni bir yöntem ekleniyor. Maliyeti kısıp sorunlu ürünleri türlü metotla işleyip rafa çıkaran gıda teröristleri vatandaşın sağlığıyla oynamaya devam ediyor. Henüz rengini almamış zeytinlerin havuzuna pas lı demir atılıp, rengi karartılıyor. Bazen de zeytinlerin karartılması için tekstil boyası kullanılıyor. Dönere boya kıyması, süt tozuna tebeşir tozu ve pudra şekeri ilave eden de var.”

Bu tür haberlerin kulaktan dolma değil, doğru olup olmadığını yerinde görmesi gere kir gazetecinin veya bunu iddia eden kişileri nin iddiaları kanıtlaması gerekir.
Bunun için de laboratuvar inceleme olayı doğru olup olmadığını ortaya koyar.
Bunu yapmazsınız, sorumsuz gazetecilik ve yayıncılık yapmanız on binlerce zeytin üreticisini, zeytin satıcılarını zora sokar.
Bu haberin zararlarını büyük bir kitle çeker.
Hani bizde bir söz vardır. “Delinin biri kuyuya bir taş atar, onu çıkarmak için 40 akıllı o taşı çıkaramaz” özdeyişindeki gibi zeytin üreticileri ve çevresi bunu temizlemek için aylarca uğraşır.
Gemlik’te de bu haberin etkisini azaltmak için kurumlar ve kuruluşlar demeçler vermeye başladı.
Ticaret Borsası Başkanı Özden Çakır, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, gibi üretici ve tüccarlarının sözcüleri hemen karşılık verdiler.
Bir yandan da Türkiye’nin en çok dinlenen Fox Tv. nin en çok dinlenen haber sunucusu İsmail Küçükkaya ilçemize getirildi.
Küçükkaya neden geldi Gemlik’e. 
Daha öncede Ticaret Borsası’nın Gemlik zeytininin sesini duyurmak için çırpınışlarına işadamı Mahmut Solaksubaşı, İsmail Küçükka ya’yı Gemlik’e davet ederek ona zeytinimizi, zeytinin coğrafi işaretinin ne olduğunu anlat mış, zeytinliklerimizi gezdirmişti.
Küçükkaya ile başlayan bu ilişkiler, Tv. kanalında ses getirdi. Küçükkaya, Cuma günü Gemlik’te ağırlandı.
Bütün Gemlik’in etkili kurumlarının yöneticileri Küçükkaya ile birlikte oldu.
Başta Kaymakamımız Yaşar Dönmez, Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Ticaret Borsası Başkanı Özden Çakır, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Paşa Ağdemir, Mahmut Solaksubaşı, Daniş Ekim Çiftliği sahipleri Teoman ve Hüseyin Ekim, diğer üreticiler İsmail Küçükkaya’yı karşıladılar ve zeytinimizin ağaçtan toplanmasından, kaplara bastırılması na, yağ sıkılmasından, ağaçtan toplandıktan sonra boya ayrılmasına, kaptan çıkarılıp ambalajlanmasına ve satışına yollanmasına kadar geçen süreçleri kaynağından kendisine anlattılar.
Sanırım Küçükkaya, Gemlik’te gözlediklerini televizyon programında Türkiye ile paylaşacak.
Bir yandan Türkiye’nin dört bir köşesine fidan olarak gönderilen Gemlik zeytinleri, bugün üreticinin karşısına rakip oldu.
Gemlik zeytini tipinde çok büyük arazilere dikilen fidanlar yıllar önce ağaç oldu ve ürün veriyor.
Maliyeti Gemlik ve yöresine göre çok daha düşük olan bu zeytinler piyasaya Gemlik zeytini olarak girince düşük fiyat politikalarıyla gerçek Gemlik zeytini üreten bu yörenin zey tincisi mağdur ediliyor.
Bu da giderek maliyetini kurtarmayan zeytinliklerin bakımının yapılmamasına neden oluyor.
Günümüzde Akhisar ve çevresine dikilen Gemlik’ten götürülen fidanlardan elde edilen zeytinler makinalı tarım ile bizden ucuza mal ediliyor.
Büyük işletmelerde yapılan modern tarım ile Gemlik zeytininin en büyük rakibi bugün Akhisar’dır. 
Bunu Mersin, GAP Bölgesi, Nizip gibi ülkenin dört bir köşesinden Gemlik’e gelen zeytinler ucuz olunca piyasa Gemlik tipi zeytin Gemlik zeytini diye satılarak tüketici kandırılıyor.
Zararı bizim üreticimiz görüyor. Bunun önüne geçmek için her türlü yöntem ile mücadele gereklidir.
Bunların başında da basın veya yayın organları geliyor.
Son günlerde bu konuda başlatılan girişimleri olumlu buluyorum.
 Diğer Yazıları