AKADEMİK ODALARLA PROTOKOL

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Uzun bir aradan sonra dün Gemlik Belediye Meclisinin Aralık ayı 2.oturumunu izlemek üzere Meclis Salonuna gittim.
Gündemde yarım kalan konuların görüşülmesi vardı.
Birinci oturumda ilgili komisyonlara gönderilen önergeler karara bağlanmış ve meclise gönderilmişti.
Bunlar arasında engelsiz yaşam projesi ile teklif komisyonda yetersiz bulununca iade edildi.

Daha sonra hafriyat alanlarının belirlenmesi konusu geldi gündeme ama o madde de genişle tilmesi ALO Hafriyat hattı kurulması ayrıca fiyat tarifeleri gibi konuların eklenmesi istemi ile geri çekildi.
Gemlik’in tanıtımında bilhassa Turizm konusundaki emekleri ile tanınan İzzet Kaptan’ın adının Gazhane Caddesine verilme önergesi de Komisyona bu sokağın adının bilinmişliğinin bozulmaması için Küçük Kumla kökenli olan İzzet Kaptan’ın adının Küçük Kumla da açılacak yeni bir caddeye verilmesi kararlaştırıldı.
Daha sonra MAG-DER ile Belediye arasında ortak bir hizmet protokolü yapılması konusu gündeme geldi. 
MAG-DER Gemlik Belediyesi’nden bir yer isteminde bulunurken, yer tahsisinin kamu kurumları arasında olabileceği için ancak kiralamanın söz konusu olabileceği belirtildi. Bu konuda protokol yapma yetkisi belediye başkanına verildi. Önerge oybirliği ile kabul edildi.
Asıl tartışma konusu ise sağlıklı kentleşme ve nitelikli yapılaşma adına gerekli mimarlık ve mühendislik hizmetlerinin alınabilmesi için ilgili meslek odalarıyla Gemlik Belediyesi arasında teknik işbirliği sağlamak için bir protokol taslağı hazırlanması hazırlanan bu taslağın imzalanması için Başkana yetki verilmesi konusunda bir madde tartışmaya yol açtı.
MHP grubu adına konuşan Osman Durdu, belediyenin odalardan sicil belgesi istemesinin mevcut yasaya aykırı olduğunu, belediye başka nı ise yasayı yanlış yorumladıklarını söyledi.
Bu tartışma uzayıp gitti.
Durdu Akademik odaların belediyelerle kentler için işbirliği yapmasına karşı olmadığını ancak, bu maddenin yani sicil belgesi istenir ken alınacak paranın vatandaşa külfet getireceğini söyledi.
AKP grubu adına söz alan Şamil Yiğitte aynı tezi savundu.
Bu maddenin vatandaşın cebinden para çıkmasına neden olacağını söyledi.
Ben bu arada Facebooktan nakten yayın yapıyordum. Birçok takipçim beni izlemeye başladı. Eski mimarlar odası başkanı mimar Orhan Bulut yorumlar yaptı.
Böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını, odaların üyelerinden sicil belgesi alınırken belli bir bedel aldıklarını söyledi. Vatandaştan odaların para almadığını vurguladı.
Aynı konuda mecliste konuşan CHP grubundan Galip Gür de kendisinin Mali Müşavir olduğunu, her vatandaş için sicil belgesi alındığını yıl içinde işi bırakmaların söz konusu olabileceğini anlatmaya çalıştı.
Yasaya aykırılık konusundaki muhalefetini ısrarı hatta Osman Durdu’nun memurları da içine alan söylemleri ve konuyu meclisten geçerse yargıya götüreceğini ifadesi ortamı gerdi.
AKP iktidarı Türkiye deki mimar ve mühendislerin üst birlikleri ve şubeleri ile kafası hiç barışmadı.
Bu kurumları kendilerine muhalif gibi gördü ve mali kaynaklarını ellerinden alacak yasalar çıkardı.
Dünkü mecliste konuşan muhalefet odalardan alınacak belgelerden alınacak paranın vatandaşa mali yük olacağını savundular.
Bu gerçek değil. Çünkü odalar ücretleri vatandaştan almaz üyelerinden alır.
Bizler esnaf olarak Esnaf Odaları’nda belge alırken ücret ödüyoruz.
Bir proje çizen mimar ve mühendis vatandaştan onbinlerce lira para alırken, mimar ve mühendislerin kendi odasına vereceği üç beş kuruşun hesabını yapmamalı.
Tartışılan konu CHP’lilerin oylarıyla geçti. 
Bakalım sonu ne olacak.
 Diğer Yazıları