Çağdaş Eğitim Kooperatifi...

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Bursa da yüksek öğrenim öğrencileri nin barınma sorununu çözmek için İldeki çağdaş, Atatürk ilke ve devrimlerini benimsemiş değişik mesleklerden 23 kişi bir araya gelerek Çağdaş Eğitim Koope ratifi kurmuşlardı.
Rahmetli Yılmaz Akkılıç da bu vakfın kurucuları arasındaydı. Benim tanıdıklarımdan daha sonra Bursa milletvekilliği yapan Ali Arabacı gibi birçok tanıdık isim bu kooperatif kurucuları arasında yer almışlardı.     

Yılmaz ağabey, Gemlik’te de bu kooperatifin kurucuları arasında olunmasını istemişti.
O günlerde sıcak baktığımız bu girişime maalesef destek olamadık.
Bu benim gibi öğretmenlik yapmış bir kişi için hep içimde dert olarak kaldı.
Bu çalışmanın içinde olamadık.
Ancak Bursa’daki arkadaşlar, inançlı olarak çıktıkları yolda büyük başarılar elde ettiler.
Dün Bursa Çağdaş Eğitim Kooperatifi yöneticileri Gemlik Belediye Başkanını ziyaret ettiler.
O nedenle gerilere gittim.
Ziyarete ÇEK Başkanı Buğra Küçükkayalar,             İkinci Başkan Turgut Yalkı, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Füsun Kuter, Prof. Dr. Müfit Parlak ve önceki başkan Mümin Ceyhan vardı.
Prof. Dr. Müfit Parlak hepimizin tanıdığı bir isim. Aynı zamanda Uludağ Üniversitesi Gemlik Yerleşkesi’nin kurulmasında emeği birinci sıralarda geçen isimlerden biri. 
Yani bir eğitim üyesi ve gönüllüsü.
Ziyaret sırasında Belediye Başkan Yardımcıları Bayram Demir, Zeynep Akış Serintürk ile meclis üyeleri Arzu Karataş, Emir Birgün ve Galip Gür de hazır bulundu. ÇEK’in 1995 yılında kurulduğunu belirten Başkan Buğra Küçükkayalar, 23 idealist kişinin kuruluşa öncü olduğunu, kurumun eğitim odaklı olmasına rağmen kurucuların farklı alanlarda çalışan kişiler olduğunu söyledi. 
ÇEK Başkanı ziyarette yaptığı konuşmasında “ÇEK bir başarı örneğidir. Özgörevimiz çağdaş, demokratik, laik, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı bireyler yetiştirmektir. Anaokulumuz, ilkokulumuz, ortaokulumuz, iki de lisemiz var. Üniversite kurmak için kolları sıvadık. Yurtlarımızda ise özellikle kırsal bölgelerden gelen kızlarımızın barınmaları nı sağlıyoruz. Üniversite sınavı için kurs, kazananlara ise burs veriyoruz. Diğer görevimiz ise kamuoyunu bilgilendirmek. Bu amaçla da sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz. Yılda yüzden fazla etkinlik düzenliyoruz. Çalışmalarımızı Bursa’da geliştirmek, Türkiye’de farklı illerde yaygınlaştırmak istiyoruz.” diyerek amaçlarını kaba taslak açıklamışlar.
Ancak Ali Arabacı’nın başkanlığı döneminde sosyal medya ve basından izlediğim kadarıyla ÇEK eğitimi ve öğrencilerin barınmaları için çok büyük başarılara imza atmıştı.
Şimdi Bursa dışında da ÇEK’e destek olunması için çalışmalar yürütüyorlar.
Gemlik’te bu kooperatifin bir biriminin kurulmasını hep arkadaşlara söyledim. Ama bir türlü bir araya gelinemedi.
Gemlik’te ortaöğretimin yanında artık yüksek öğretim kurumlarımız da var.
Bu kurumlardaki öğrencilere tarikatlar ve cemaatlar el atmaktadır.
Bir kısmı ise bazı siyasi partilerinin gençlik kolları tarafından kıskaca alınıyorlar.
Kendi kafa yapılarına göre burada gençleri şekillendiriyorlar.
Çoğu Fetö de olduğu gibi birer birey değil, kul olarak okullarını bitiriyorlar.
Biat kültürü ile yetişen kuşaklar böyle ortaya çıkarılıyor. Yıllarca resmi olmayan öğrenci evleri açıldı bu kentte.
Resmi olmayan bir evleri devletin bütün   bildiği halde ne denetledi, ne de haklarında bir işlem yapıldı.
Şimdi bile başka adlar altında tabela değiştire rek yurt olarak değil de ev olarak tuttukları binalar da bu işlerini sürdürüyorlar.
Belediye başkanı öğrencilerin barınma konusunda “birkaç girişimci arkadaşımızın bir araya gelerek bu tip işler gerçekleştirmesini isteriz.” derken: “Barınma, burs ve diğer çeşitli konularda insanlar belediyenin adım atmasını istiyor. Biz de sadece belediyenin girişiminin yanı sıra, paydaşlarla birlikte bu tip çalışmalar gerçek leştirmek, etki alanını genişletirken kapsamını da büyütmekten yanayız.” diyor.
Gemlik’te birilerinin ortaya çıkıp, öğrencilerin giderek artan barınma sorunlarını çözmesi gerekir.
Bunu tarikatların ve cemaatlerin elinden kurtarmalıyız. 
Üniversite yerleşkesi içindeki Yüksek Öğretim Kredi ve Kurtlar Kurumu’nun açtığı yurtlar yetersiz kalıyor. Buraya birçok kişi torpille giriyor.  Diğer Yazıları