HALK MARKET

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Önceki gün, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası’nda Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ın seçimlerde prestij projelerinden olan Halk Marketlerle ilgili bir tanıtım toplantısı yapıldı.
Gazetemizin bugünkü sayısında bu toplantıyla haberi okuyabilirsiniz.
Sertaslan, seçimlerde Eskişehir Odun Pazarı Belediyesi’nin Halk Marketleri projesi ile Ankara Yeni Mahalle Belediyesi’nin Yerinde Kentsel Dönüşüm projelerini benzerini Gemlik’te uygulayacağı sözünü vermiş, programına almıştı.
  Bu projelerden ihtiyaç sahibi kişilere destek amacıyla kurulacak Halk Marketler aracılığı ile para ödemeden, özel halk kartlarıyla ihtiyacı olan ürünü kart limiti kadar alacak ve ihtiyacını karşılayacak.
Yerel seçimlerden bu yana 8 ay geçti. Sertaslan’ın aldığı belediyenin kasası delik olduğu için ayrıca Cihatlı Sosyal Konutları ve Borusan ile Çimtaş firmalarına satılan arsa larının satışının İdari Mahkemece iptal edilmesi sonucu bu firmaların ödedikleri paraların faiziyle iade edilmesi gibi parasal sorunlar nedeniyle eli kolu bağlı.
Buna karşın büyük yatırımlar dışında çeşitli etkinlikler ve hizmetler ard arda yapılıyor. Belediye hizmetlerinde aksayan bir şey yok. 
Verilen sözlerden bazıları yaşama geçiriliyor.
Bunlardan biri Halk Market projesiydi.
Toplantıda Belediye de yeni kurulan Sosyal Yardım İşleri Müdürü Dilek Ağdemir, yaptığı açılış konuşmasında çalışmaları hakkında bilgi verir ken, güzel sözler söyledi. Belediye Başkanının eskiden yapıldığı gibi ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımların reklam aracı gibi gösterildiğini ve yardım alanın bu davranıştan ve teşhirden dolayı kendini ezik hissettiğini, aşağılandığı hissine kaldığını belirterek, buna dikkat ettiklerini ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımları bizzat evine götürerek kimseye hissettirmeden yaptıklarını söyledi.
Ağdemir, “Sağ elin verdiğini sol el görmeye cek.” diyerek yardımlardaki ilkeleri belirtti.
Halk Marketin 3 ay içinde hizmete gireceği ni söyleyen Ağdemir, yardımlar konusunda Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İlçe Mü dürlüğü ile saç ayağı oluşturduklarını belirterek, “Vatandaşa dokunmayı amaçlıyoruz!” dedi.
Gemlik Belediyesi olarak, çocuğu olan çalışan hanımlar için Sosyal Yaşam Merkezi içindeki eski Tanı Merkezi binasının kreş olarak hizmet verece ğini, ayrıca seçimlerde söz verilen bir hizmet olan Engelli Taksi’nin de yakında engelli vatan daşların hizmetine gireceğini müjdeledi.
Bunlar bile parasız bir belediyede önemli sosyal hizmetlerdir.
Eskişehir Odunpazarı Belediyesi’nin kurup başarıyla hizmete soktuğu Halk Marketlerin bir örneği Gemlik’te açılacak. 
Bu konuda Odun Pazarı Belediyesi Halk Market İşletme Müdürü Gürkan Çetin katılımcılara anlattı. Paranın geçersiz olduğu Halk Marketler ihtiyaç sahibi olarak belirle nen vatandaşlara veri lecek kart ile belirlenen esaslarla alışveriş yapma olanağı bulacak. Kredi kartı benzeri ama, kredisi belediyece ödenen bir sistem. Paranın geçersiz olacağı, yardım marketi Halk Market.
Halk Market kartları kadınlara verilecek. Veri lecek limitini kendileri belirleyecek.
Bunlar güzel işler.
Gemlik Belediyesi’nin başının belası Cihatlı Sosyal Konutları sorunun çözüme doğru gittiğini dün Ankara dan dönen belediye başkanından öğrendim.
Burada yapılan konutlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan arsa temin edilirken, Sosyal Ko nut yapılacak diye tahsisin yapılması, belediye nin satılamayan konutlarda elini kolunu bağlıyordu.
Şimdi Milletvekilimiz Zafer Işık’ın da destekleri ile bu konutların ticari konutlara dönüşümü ile belediyenin eli bollaşacak, satılamayan konutla rın satılmasının yolu açılacak. 
Böylece yarım kalan konutlar da tamamlanacak.
Gemlik’e hizmette belediye meclisinde birlikte hareket edilince ilçeye hizmet yapma olanağı doğuyor. 
Bu birliktelik sürmeli.Diğer Yazıları