YİNE BİR ON KASIM

Erhan İzgi Profil Resmi
Erhan İzgi

Böylesi bir günde ne düşünürsünüz? Atatürk’ün ölümünden dolayı duyduğunuz üzüntüyü, mutsuzluğu, acıyı dile getirirsiniz.Yanlış da değil bu düşünce; ama benim gönlümde başka bir on Kasım var Atatürk’le ilgili.

Dünyada ölümünün ardından 80 yıl geçmesine karşın hâlâ halkı tarafından unutulmayan, özlemle anılan kaç lider vardır? Bence yoktur. Sadece Atatürk vardır. Çünkü Anıtkabir 10 Kasımda dolup taşacak eskiden olduğu gibi, milyonlarca insan Türkiye’nin dört bucağından sel olup akacaktır Ankara’ya. Bu sevgi Türk ulusunun Atasına olan saygı ve hayranlığındandır. Her geçen gün bu sevgi daha da büyüyecektir.Birileri üzülecektir bu duruma, varsın üzülsünler!

Yıllardan beri Atatürk ve İnönü için iki ayyaş diyenler kimlerdi? Çanakkale Savaşlarında ve Ulusal Kurtuluş SavaşındaAtatürk yoktu sözünü kimler söylemişti? Peki, bu savaşlar kimin liderliğinde kazanıldı?  Türk ulusu bu savaşları can vererek, kan dökerek kazandı; ama Atasının önderliğinde. Dünya tarihi bu gerçekleri en küçük ayrıntısına kadar yazıyor. Birileri ne kadar yok saymak isterse istesin, boşuna.

Tarih bilgisi olmayan ve tarihimizi de öğrenmek istemeyenler ileri geri konuşuyor. Ne Osmanlı tarihini ne de Cumhuriyet tarihini biliyorlar. Bütün dünya Mustafa Kemal’in askeri dehasını,devlet adamlığını, ileri görüşlülüğünü ve cesaretini, O’nun yüzyılda bir dünyaya gelen üstün yetenekli, nadir insanlardan biri olduğunu kabul ediyor; ama birileri bu gerçekleri sürekli yadsıyor.

Kendini bilmezler yıllardan beri Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetikenarından köşesinden bir kurt gibi niçin kemirmeye çalışır?  Cumhuriyetin bütün kazanımları niçin tek tek yok edilmek istenir? Geçmişe, Osmanlıya niçin özlem duyulur? Osmanlı artık gerilerde kalmış, kullanım süresi çoktan bitmiş bir kredi kartı gibidir. Zamanı bir film şeridi gibi geriye sarıp tekrar yaşayabilir misiniz? Elbette ki hayır!

Ülkemde birilerinin onu yok sayması, değersiz, sıradan biri gibi göstermek istemesi boş bir çabadır. Cumhuriyet tarihini düşünüyorum. Nice devlet adamları, cumhurbaşkanları gelip geçmiş. Yaşadıkları dönemde mutlaka bu ulus için her biri elinden geleni yapmıştır. Ama hangisi Atatürk gibi belleklerde çivi gibi çakılmış, gönüllere yerleşmiştir? Böylesi özelliklere sahip bir insanı yok saymak, adını unutturmak, yaptıklarını görmezden gelmek ne büyük vefasızlıktır. Dünya ülkelerinin birçoğunda heykelleri dikilmiş, bağımsızlık ve özgürlüğün sembolü olmuş, vatandaşlarını ümmet olmaktan kurtarıp birey olmalarını sağlamış bir devlet adamını unutmak, unutturmak gerçekten mümkün mü? Ne yapılırsa yapılsın Türk halkı Atasından asla vazgeçmeyecektir. Hiçbir güç onu milletinin gönlünden söküp atamayacaktır. Türk ulusu yaşadıkça Atatürk daha büyük bir sevgiyle ve coşkuyla anılacaktır. Bu böyle biline…Diğer Yazıları