Petrol Savaşları

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Suriye de 8 yıldır süren iç savaşın temelinde ABD ve  batılı emperyalist ülkelerin Ortadoğudaki petrolü kontOrtadoğuda Irak ta başlayan rejim değişikliğini körükleyen ABD, bu ülkedeki Saddam rejimini yıkıp demokrasi getirece ğini iddia ederek Irak’ı işgal etti.
Aradan geçen zaman içinde Irak’a demokrasi yerine, ABD’ye bağımlı bir kukla hükümetin yanında, Türkiye sınırın da bir de özerk kürt rejimi kurduruldu.
Irak ta şiiler ile sunnilerin kavgası yanında, IŞİD de bu ülkeye sokularak büyük zararlar verildi. 
Irak ta günlerdir halk sokaklarda büyük bir belirsizlik yaşanıyor.
Aynı zamanda Lübnan da kaynıyor.
Suriye ye gelince.
Irak’tan sonra Suriye nin iç işlerine el atan ABD, Türkiye yi taşeron olarak kullandı.
İki ülke arasında en iyi ilişkilerin yaşan dığı 8 yıl önce, ABD’nin BOP projesinin esbaşkanlığını Türkiye’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdogan’a vermesiyle, Suriye ye demokrasi getirmek isteyen AKP iktidarı, bu ülkenin birliğine dinamit koydu.
Erdoğan üç gün içinde Türk ordusunun Şam’a girip Cuma namazı kılacaktı ama 8 yıldır Şam’a giremediği gibi, Suriye yi ABD ile karıştırarak, Türkiye nin başına büyük belalar açtı.
3 milyon 600 bin Suriyeli göçmen Türkiyede istedikleri camide Cuma namazı kılıyorlar.
10 yıla kalmaz, nüfusları da 10 milyonu geçer.
Suriye de başlatılan iç savaşda müslümanlar birbirlerini öldürüyor.
Emperyalistler ise Esat rejimini yıkmak için her yolu deniyor. 
Buradaki IŞİD den, PKK ve yandaşları na kadar her türlü lojistik ve maddi destek yanında binlerce TIR silah ve mühimmatı teröristlere bizim Stratejik ortak dediğimiz ülkeler tarafından veriliyor.
Amaç belli, petrole tam egemen olmak, taşeronları kulanarak Türkiye sınırında Irak’ta olduğu gibi bir Kürk devleti kurmak.
Türkiye öne sürdüğü Güvenli Bölge tezini müttefiklerine kabul ettiremeyince, kendi güvenliğini sağlamak için silahlı kuvvetlerini Suriye sınırlarının içeri soka rak, Barış Pınarı Harekatı başlattı.
ABD ve Rusya bunun üzerine PKK ve yandaşlarını bizim istediğimiz güvenli hattın dışına çıkaracağını belirten bir mutabakat imzaladılar. ABD 120 saatte silahlı PKK lıları hattın dışına çıkaracaktı, Rusya ise “150 saatte çıkarılacak” dedi.
ABD sözünü tutmadı. PMM lıları belirlenen saatte güvenli bölge dışına çıkart madı, Iraktaki askerlerini Suriye ye soka rak göz koyduğu petrol kuyularını kuşata rak kontrolü altına aldı.
Rusya ise zaten uzun yıllardır ineme diği Akdeniz’e, Suriye savaşları sonucu indi, üstler kurdu, Esat’ın petrol kuyularını güvencesi altına aldı.
Burada kaybeden kim oldu. 
Tabii Türkiye.
Tüm bunlar olurken, önceki gün ABD Temsilciler meclisi ermeni tasarısını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yapılırken, 403 “Evet” e karşı, 11 ‘hayır’ oyuyla kabul etti. 
Oyun içinde oyun oynuyorlar. rolleri altına almasıdır.
Daha çok az gelişmiş müslüman ların yaşadığı totaliter rejimlerin egemen olduğu Ortadoğu ülkelerindeki petrola göz diken emperyalistler, din, mezhep, ırk ayrımcılığını körükleyerek bu ülkeleri karıştırıyorlar.

 Diğer Yazıları