Seçilmiş Kürt kökenli Belediye Başkanı kalmadı

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

TSK’nın Suriye topraklarında Güvenli Bölge oluşturma girişimi, Beştepe Anlaşmasıyla PYG güçlerinin 32 kilometre dışına çıkarılması sözü ile beklemede. 
Yazımı yazarken, 120 saatlik Güvenli Bölgeyi boşaltma süresinin dolmasına saatler kalmıştı

Bir yandan da T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin ile Suriye konusunu ele almak için Soçi’de Putin ile başbaşa sade bir ortamda masaya oturdu. 
Suriye’nin hamiliğini Putin yaparken, PYG/PKK’nın hamiliğini ise ABD Başkanı Trump yapıyor. 
Dünyanın gözü Erdoğan-Putin görüşmesinde. 
Bu arada, Türkiye’de ise kürtlerin seçimle göreve gelen belediye başkanları tutuklanıyor. 
Önceki gün Savcılığın başlattığı soruştur ma sonucu İçişleri Bakanınca görevden uzaklaştırılan ve yerlerine kayyumlar atanan Diyarbakır, Kayapınar, Bismil, Kocaköy Belediye Başkanları ile seçimle göreve gelmiş kürt kökenli belediye başkanı kalmamıştı. 
Dün ise, Diyarbakır’da yerel seçimlerde yüzde 60’ın üzerinde oy alan Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, “terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü  propagandası yapmak” suçundan tutuklandı. 
Bir kısım  HDP’li milletvekili hakkında ise meclis kürsüsündeki konuşmalarında bile haklarında “Terör örgütü propagandası” yapmaktan davalar açılıyor. Emir yukarıdan geliyor. 
AKP’liler yavaş yavaş seçimle gelmiş HDP’li belediye başkanlarını ve milletvekillerini kılıfına uydurup saf dışı bırakıyorlar.
Durum bunu gösteriyor. 
Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk gibi bir siyasetçiyi bile görevden uzaklaştırdılar. 
İktidarın kürtleri bakış açısı bu. 
Ondan sonra, “bizim kürt halkıyla bir sorunumuz yok” diyorlar. 
6 milyon seçmenden demokratik yollarla oy almış kişileri, malum iddialarla görevlerinden alıyorlar. Yerlerine memurlar atıyorlar. 
Demokrasinizi seveyim sizin. 
Kürt sorunu böyle çözülmez. 
PKK ve PYG’lileri Güvenli Bölgenin dışına da çıkarsanız, bu sorun bitmez. 
Bir BOP esbaşkanı olduğunu ağzıyla itiraf eden cumhurbaşkanımızın Suriye’deki Esat rejimini değiştirme hevesleri ülkemize pahalıya mal oldu. 
Suriye iç savaşını körükleyen ilk ülke olmanın şerefiyle Suriye topraklarından kaçan 3,5 milyon Suriyeliye bakmanın ve 40 milyar lira para harcayan iktidar, yeni projesiyle bir o kadar daha harcayacak. 
Bu paralar ülkenin kalkınmasına harcan saydı, işsizlik bu kadar yüksek olmaz, asgari ücret 2 bin 30 liradan daha çok olur, tarım desteklenir, üretim artar ülkede refah artardı. 
Suriye topraklarında bundan sonra olacakların faturası Türk halkına çıkacaktır. 
Yeni vergiler sırada. 
Motorlu taşıtlar vergileri ile başlanacak. 
Saraya yeni araçlar alınacak, lüks sürecek. 
Ne olacaksa vatandaşa olacak. Diğer Yazıları