TOKİ KONUTLARI TESLİM EDİLDİ

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni Devlet Hastanesi yanında yaptırılan 224 konutun 44 tanesi çekilen kura ile daireleri hak sahiplerine verildi.
Büyükşehir Belediyesi’nin Atatape Sosyal Tesislerinde yapılan kura çekimin de konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, projenin  3 milyon liraya mal olduğunu söyledi.  

Bursa Büyükşehir Belediyesi neden Gemlik’te TOKİ’ye sosyal konutlar yaptırdı.
Hatırlayalım.
Kayhan Mahallesi Kalealtı Sokakta meydana gelen heyelan sonucu eski istinat duvarları yıkılmış, üzerindeki binalarda çatlaklar meydana gelmişti. 
Bu alandaki konutlarda oturanların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla tehlike yaratan 79 daire ve işyerlerinden oluşan 9 bina yıktırılmıştı.
Belediye burada oturanlara 2019 yılı temmuz ayına kadar kira yardımı yaptı, ayrıca TOKİ’ye burada oturan vatandaşlara sosyal konutlar inşa ettirdi.
İnşaatlar bitmek üzere, çevre düzenlemesi yapılıyor. 
Ben, sürekli inşaatın ilerlemesini izliyorum.
Dünkü törende 224 daireden hak sahibi olan 44 kişi kura ile daireleri belirlendi.
Kalan dairelerin ne olacağı konusunda açıklama yapılmadı.
Bu daireler Gemlikli vatandaşlara mı satılacak, kaç liradan satışa çıkarılacak, ne zaman satılacak açıklama gelmedi.
Alinur Aktaş ise yalnız bir müjde daha verdi. Balıkpazarı Mahallesi, Osmaniye ve Hamidiye Mahallerinde 20 kişiyi yakından ilgilendiren 58 hektar alanda toplam 8 bölgenin işletme ruhsatı sıkıntısının giderildiğini söyledi. Aktaş, “İmar planlarında ticaret alanında kalan fakat mevcutta zemin katların ticarethane, üst katların ise konut olarak kullanıldığı bölgelerde işletme ruhsatı alamama mağduriyeti giderildi.” dedi.
Büyükşehir Belediyesi tarihinde ilk kez Gemlik’te kentsel dönüşüm yaparak TOKİ ye sosyal konutlar yaptırdı.
Biz yıllar önce Gemlik Belediyesinin Cihatlı Mahallesinde yapmak istediği konutların TOKİ tarafından yapılmasını savunurken, zamanın belediye başkanı havalarda uçuyor du ve belediyenin tüm kaynaklarını kullanarak başlattığı bin 400 konut inşaatı bugün Gemlik’in başına dert oldu.
Büyükşehir Belediyesinin yaptırdığı TOKİ konutlarına 44 vatandaş binalarını vererek karşılığında para ödemeyecek.
Hizmet böyle olur.
Cihatlı konutlarının yapılma izninde de Gemlik’teki deprem riski bulunan konutlar tespit edilip, vatandaşların konutları yıkılarak yerine belediyenin yaptıracağı konutlar verilecek diye Hazineden Cihatlı Merası devir alınmıştı.
Ama bizim belediye müteahhitliğe soyundu. Sonu ise gelmedi.
Büyükşehir Belediyesinin yaptığı sosyal konutlar hem ucuza mal oldu, hem vatandaş güvenli konutlara kavuşuyor.
Kalan satılarak gelir elde edileceği gibi, ücretsiz verilen konutların bedeli de sağlanmış olacak.
İş bilenin kılıç kuşananındır.
 Diğer Yazıları