KURTULUŞ GÜNÜNDE MEHTERAN!

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Yarın ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunu kutlayacağız.
1. Dünya Savaşı sonrası Sevr Antlaşmasıyla yıkımının imzasını atan son padişah Vahdettin, ülkenin bölünmesini ve emperya listlerin yurdu paylaşmasının yolunu açtı.
Paris’te toplanan Uluslararası Barış Konferansında İngilizlerin oyunlarıyla alınan karar ile Anadolu’yu işgal için Yunan Krallığı askerlerinin çıkarma yapmasına izin verildi. 
15 Temmuz 1919 günü ilk yunan askeri İzmir’e ayak basarak, İzmir işgal edildi.
Bu durum tüm yurtta büyük tepkilere neden oldu.  

Aynı günlerde ise Mustafa Kemal İstanbul’dan Anadolu’ya geçerek 19 Mayıs 1919 Samsun’a ayak bastı. Mustafa Kemal’in amacı, işgal altındaki yurdu düşmandan kurtarmaktı.
Sevr antlaşması ile İngilizler, Fran sızlar, İtalyanlar, Ermeniler, Ruslar Ana dolu’yu paylaştılar, Anadolu dışındaki Osmanlı toprakları da elde gitti.
Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, Amasra tamimi ile milletin iradesini yine milletin kararı vereceğini duyurarak kurtuluş savaşını başlattı.
Sivas, Erzurum Kongreleri sonunda 23 Nisan 1920 de, Ankara da Büyük Millet Meclisi toplandı. Mustafa Kemal öncülüğünde İzmir den Manisa, Balıkesir ve Bursa’yı işgal eden yunan ordusuna karşı düzenli ordu kurularak, İnönü’de, Sakarya da yapılan savaşlarla kat be kat üstün düşman güçlerine karşı başarılar elde edilerek, 30 Ağustos’ta Afyon’da yapılan Meydan Savaşı sonrası Yunan ordusu perişan edilerek İzmir de denize döküldü.
Bu savaşlar sırasında Türk ordusunu Osmanlının mehteran takımı değil, ordumuzun müzikal bandosu coşturdu.
Yarın kutlayacağımız kurtuluş gününde programa mehteran takımını koymuşlar yine.
Mehteran yurdu düşmandan kurtaran ordunun ve ileride kurulacak olan Türki ye Cumhuriyeti Devletinin simgesi değildir. 
O Osmanlı döneminin bir simgesidir.
Bugün başta AKP iktidarı ve MHP’li ler nedense mehterana, ceddimizin müziği diye sahip çıkarlarken, cumhu riyetin ve kurtuluş savaşının simgeleri ne niye sahip çıkmıyorlar.
Bu programı kim hazırlamışsa abesle iştigal etmiştir.
Geçen hafta yapılan belediye meclis toplantısında “Uluslararası Zeytin Festivali yürüyüşünde neden mehteran yok tu” diyenlerin ağzını kapatmak için mi kurtuluş gününe mehteranı koydular?
Mehter müziği de bizim müziğimiz ama, Cumhuriyetle ve Kurtuluş Savaşıyla bağlantısı yoktur.
Bu müziği dinlemek isteyenler için ulusal günler dışında çağırırsın mehteranı, verdirirsin konseri, isteyen gider dinler.
Bakalım kaç kişi mehter takımı dinlemeye gidecek.
Osmanlıcılık oynayanlar, hala Vahdet tin’in Mustafa Kemal’i Samsun dan geri çağırtan kişi olduğunu, hakkında ölüm fermanları yazdırdıklarını unuttular mı?
Osmanlı İngiliz paşalarının çizmesi altındaki İstanbul da yaşamlarını devam ettirebilmek için saraylarda yaşarken, Mustafa Kemal ve arkadaşları bu yurdu düşmana teslim edenlere karşı bağımsız bir Türkiye Cumhuriyetin kurulması için canlarını ortaya koydular 
Bu unutulamaz. 
O’nun için Mustafa Kemaller ölmez.
Cumhuriyet değerleriyle oynamayın. 
Bu yurdu kurtarmak için canlarını verenlere karşı biraz saygılı olun. 
 Diğer Yazıları