FETÖ İTİRAFÇISI KAYMAKAM

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Cumhuriyet kurulduğundan beri Gemlik Kaymakamlığına kaç kaymakam geldiğini geçtiğimiz günlerde Kaymakamlık personeline sorduğumda bilgi alamadım.
Bu konuda yapılmış bir araştırma yok.
Arşiv kültürümüz de yok.
Şimdi bunun izini sürmeye başladım, 1969 yılında öğretmenliğe başlayınca, ilk kez kaymakamlarla tanışmış oldum.
Daha önceleri ilgi alanımda olmayan ilçedeki kaymakamların kimler olduğunu Valilik arşivlerinden veya İçişleri Bakanlı ğı’ndan soracağım.
Neden bu yazımda kaymakamlarla ilgilendiğime gelince. 
Gemlik’e çok iyi kaymakamlar geldiği gibi, çok kötü kaymakamlar da geldi.
Bunun birkaç yıl önce örneğini gördük. Atatürk’ü ulusal bayramlarda anmak isteyenlere demişti o kişi “Çapulcu!”.  Şimdi emekli, adını hatırlayan bile olmayacak.
1975 yılında Adliye Köyü’nde okul müdürlüğüm sırasında ilçe kaymakamımız Namık Kahvecioğlu Okul müdürlerine ve muhtarlarla, köy imamlarına Necla Çarpan adlı bir kadın medyumun kitabının satın alınması için yazı yazdı.
Bu kişi, 1960 yılından beri Atatürk’ü “ruhaniyet aleminden”, Cevdet Sunay’ın devlet başkanı olmasını istediğini bildirmiş, ziyaret sırasında Atatürk’ün tebliğini Sunay’a iletmiş. Atatürk ile Sunay arasında elçi olan bu kişi ayrılırken, “Evvel Allah, peygamberimiz ve bütün evliyalar sizinle beraberler efendim. Allah kolaylık versin. Duacınızım” demiş! 
Yıllar sonra Cevdet Sunay cumhurbaşkanı olun ca ziyaretine gitmiş ve “ İlahi murat hasıl oldu, çok şükür” demiş.
Kuşe baskılı saçma, sapan palavralarla dolu bu kitabın satılmasına Kaymakam nasıl aracılık              ederdi? 
“Yeni Mesnevi ve Mevlana’dan Çağrı” adlı bu kitabı Genel Kurmay Başkanlığı da, 28.12.1975 tari hinde askeri okullarda ve askeri kütüphanede bulundurulmasına sağlık vermişti!
Bu kaymakamız döneminde, kaymakamlık dairesi bugünkü Şirin Plaza’nın bulunduğu yerdeydi. Vatandaş, Kaymakamı ziyaret için geldiğinde, kendisine tombala ile sıra veriliyordu. 
Daireye girişte, “Duvarları ellemeyin” yazıları bulunuyordu.
Bunları neden yazdım.
Geçtiğimiz hafta içinde Fetö soruşturması nedeniyle görevden uzaklaştırılan eski Gemlik Kaymakamı Cahit Işık’ın “itirafçı” olduğu ortaya çıktı.
Ben, Işık’ın görevden alındığı halde tutuklanmamasına anlam veremiyor, bu kişinin sorguda konuştuğunu düşünüyordum. Bu artık mahkeme dosyalarından da anlaşıldığına göre Işık, Fetö’den cezaevine girmemek için dava arkadaşlarını satmıştı.
Yani hukuki adıyla “Etkin Pişmanlık” Yasası’ndan yararlanmıştı.
Yerel gazetelerde bugünde bizim gazetede de bu konudaki haberleri okuyunca aklınıza neler gelecek bilmiyorum.
Ancak, Işık’ın üniversite öğrenciliğinde başladığı Fetö bağlantısını kurmuş, 17-25 Aralık tan sonra da Kaymakam arkadaşları ve Bursa Vali Yardımcılarıyla örgüt bağlantısını sürdürmüş.
Fetö’cü kaymakamın açıklamalarında dikkatimi çeken en önemli itirafının, Gemlikli ‘Halil Hoca!’ adlı birinin, bilgisayarına Fetö’nün haberleşme programı olan ByLock’u yüklemesidir.
Kim bu Halil Hoca?
Şimdi AKP’ye yakınlığı ile bildiğimiz Halil adındaki kişilerin tümü töhmet altında kalacak.
Gemlik’te de bizlerin Fetö’cü olarak bildiği birçok isim var. Bunlar bu olaylardan sonra nasıl bukalemun gibi renk değiştirip, trollaştılar biliyo ruz.
Cahit Işık’ın 15 Temmuzdan önce kimlerle kol kola olduğunu da Gemlik halkı çok iyi biliyor, yedikleri içtikleri ayrı olmayan, birlikte arsa arayışlarına girenleri de tanıyoruz. 
Fettullah Gülen Hoca efendiye Belediye Meclis salonunda nasıl övdüklerini de çok iyi anımsıyo ruz. Meclis tutanaklarında bu konuşmalar duruyor.  Bu kişileri yücelten ve yere göğü sığdıramayan gazetecileri de biliyoruz.
Aslına bakarsanız Cahit Işık’ın Gülenci olması o kadar sorun değil.
16 yıl ülkeyi birlikte yönetenlerde aynı kişiyi yüceltmiyorlar mıydı?
 “Ne istedilerse verdik” diyenler, Fetö’nün siyasi ayağına hala neden el atmıyor. 
Şimdi AKP’de çatırdama var. 
AKP içlerini iyi bilenlerden biri çıksa da, bunları bir bir halka anlatsa. 
Şu Halil Hoca kimmiş onu bir öğrensek. 
O kişi çıksa da, ‘Ben ByLock’ yükledim’ diyebilme cesaretini gösterse de onu madalya ile ödüllendirsek.
Hadi, çık ByLock’cu Halil Hoca, çık ortaya.
 Diğer Yazıları