MUHALEFET MECLİSTE İLK KEZ SERTLEŞTİ

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Gemlik Belediye Meclisinin Eylül ayı ilk toplantısı dün başladı.
Her zamanki gibi imarla ilgili konuların yüklü olduğu gündemde, artık Refik Yılmaz’ın düzeni yok.
Bu nedenle meclis açıldıktan sonra siyasi parti grupların sözcülerine eskiden olduğu gibi söz veriliyor.
Partilerin sözcüleri meclis başladıktan sonra kendilerini ifade edebiliyorlar.
Dünkü meclis toplantısında AKP ve MHP grupları adına söz alan Osman Durdu ve Ercan Barutçuoğlu Belediye Başkanını sert eleştirdiler.        

Bilhassa MHP Grup sözcüsü Osman Durdu, okullara ilk başlayan İlkokul öğrencilerine Belediye tarafından dağıtılan çantalar konusunda yüklendi Sertaslan’a, çantalarda ve broşürlerdeki “Çantanız Uğur Amcanızdan” yazısının doğru bulmadığını siyasi propaganda yaptığını, seçimlerde kullandığı siyasi sloganları kullandığını, belediye hizmetleri tanıtımında siyasi sembollerin başkanın adının kullanılamayacağını hatırlattı. Durdu, bunları siyasi istismar olarak değerlendirdi ve “lay lay lom” sözünü kullandı. Bu söze Sertaslan tepki gösterdi.
Osman Durdu, festival davetiyelerinde Meclisce oybirliği ile karara bağlanan, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı adının İskele Meydanı olarak da kullanılmasını doğru bulmadığını daha duyarlı olmasını istedi. Durdu ayrıca Refik Yılmaz tarafın dan yaptırılan Cihatlı Konutlarının “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi” Yasasına göre Gemlik Belediyesine şartlı tahsis ve şerh konmasına karşın, bu alanlara konut yapıp satıldığına dikkat çekerek, Sertaslan’ın aynı hataya düşmemesini ve konutların yapılmasını durdurması istendi. 
MHP adına Emrah Keskinden ise konuşmasında mehter takımının neden festivalde yer verilmediğini, festival davetiyelerinin 1 gün önce ellerine ulaştığını, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı adının meclis kararına karşın İskele Meydanı olarak kullanılmasını doğru olup olmadı ğının değerlendirilmesini, festivalde seçimlerde kullanılan “Uğurlu gelecek “ müziğinin kullanılma sının nasıl değerlendirildiğini, festival tahmini bütçesinin önceden meclisçe görüşülüp kabul edilmesi gerektiği halde bunun yapılmadığını sordu.
AKP grup sözcüsü Ercan Barutçuoğlu da konuşmasında belediyenin yanlış yapma lüksü olmadığına dikkat çekerek, 15 Temmuz Meydanına  İskele Meydanı olarak kullanılmasının doğru bulmadıkları, davetiye ve afişlerde resmi adının yazılması gerektiğine dikkat çekti. Barutçuoğlu, “Hata bir defa yapılır Bu konuda birçok defa İskele Meydanı adı kullanıldı. Belediye başkanının böyle bir lüksü yoktur” dedi. Barutçuoğlu ayrıca festivalde STK’ların ne kadar para harcadığını, belediye kasasından ne kadara para çıktığını sordu. Belediye kaynaklarını kendi tanıtımı için kullanıldığını da eleştirdi.
Barutçuoğlu, başkanın bu konularda hassasiyet göstermesini isterken, Cihatlı Mahallesindeki sosyal konutların son durumu hakkında da bilgi verilmesini istedi. 
Zaman, zaman gerginleşen belediye mecisinde Durdu, Keskinden ve Barutçuoğlu’nu eleştirilerine Başkan Sertaslan yanıtlar verdi. Osman Durdu’nun “hukuksuzluklar karşısında sessiz kalmayacağız” sözü ve “lal lay lom” MHP’nin bundan sonra sert muhalefet yapacağının göstergesi oldu. 
Gemlik Belediye Meclisindeki dünkü toplantıyı facebook Kadri Güler hesabımdan canlı yayın olarak paylaştım. Becerebildiğim kadar yaptığım çekimleri izleyen onlarca okurum ve takipçim, bu konuda doğrudan meclis toplantılarını izleme olanağı buluyor.
Bu iş Gemlik Belediyesi sayfasından naklen yapılsa daha sağlıklı olur. 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun başlattığı bu şeffaflığı, Gemlik Belediyesinden de bekliyoruz.
Yarınki gazetemizde meclis haberlerine geniş yer vereceğim.
 Diğer Yazıları