Kuzey Planları başka bahara (2)

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Cuma günkü yazımda sözünü ettiğim Kuzey Planları konusu 2010 yılından beri sürüncemede bırakıldı.
Refik Yılmaz’ın Belediye Başkanvekili oluşundan bugüne kadar 9 yıl geçti.
Tepelere taşınma konusu fiyasko ile sonuçlanınca, muhalefet partilerinin kent içinde yerinde dönüşüm önerisinde birleşildi.
AKP’de oy kaybedeceğini anlayınca, ağız değiştirdiler.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden geldiği şekilde planlar meclisten geçti ve tapular seçim mal zemesi yapılarak dağıtıldı. 2 - 3 kart artışları sonraya bırakılırdı.

Gemlik Belediye Meclisi yoğunluğu 0.50 -0.75 den 1.20 ye çıkarılmasını kabul edilin ce, top usul açısından yine Büyükşehir Belediyesine atıldı.
7 aydan fazla geçen sürede, Büyükşehir Belediye Meclisi İmar, olumlu veya olumsuz, Gemlik Belediyesinin yaptığı plan değişikliğini görüşmüyor.
‘Bu kat artışına sıcak bakmadığını, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası’nda, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa Milletvekili Zafer Işık’tan net olarak duyduk.
Kat artışına odaların itirazı olduğunu söylüyorlar. Eğer, Gemlik Belediyesinden gelen planlar kabul edilirse, Odaların dava açacağı ve tapuları dağıtılan 0.5-0.75 emsal ile geçen planların (1/1000 ölçekli) aynı kalmasını, aksi halde o planların da açılan dava sonu iptal edilebileceğini söylüyorlar.
Örnek olarak da Mudanya Çağrışan  planlarını gösteriyorlar.
Bu konuda önceki gün AKP ilçe başkanı Şamil Yiğit ile arsa sahipleri Bursa’ya giderek İmar Komisyonu Başkanı ve CHP’li Komisyon üyesi Osman Ayradilli de görüştüler.
Sonuç olarak, verilen vaadler yerine gelmedi.
Cihatlı da 7-8 kat inşaat yaptıran bele diye, Hisartepe Mahallesindeki zeytinlik alanlara 5-6 kat inşaat izni veren yine aynı belediye ve meclis değil mi? 
Arsa sıkıntısı çekilen Gemlik’te, Mermerağıl diye adlandırılan bölgedeki kuzey planlarında 2 ve 3 kat konut yapımına zorlanıyor.
Gemlik de belediye seçimlerini CHP’nin kazanması mı buna neden oldu?
Planların Büyükşehirde geçmeme gibi zorunluluğu bilindiği halde, vatandaşı aylardır oyaladılar.
Bakın, bu bölgedeki 1/1000 planlar geçtikten sonra tapular da dağıtıldı. Geçmiş dönem meclisinde bölgenin altyapı çalışmalarına başlandığı, yolların açılması için ihale yapıldığı, Belediye Meclisinde Refik Yılmaz‘ın sorduğu bir soruyla öğrenmesine karşın, ne bir tek ağaç kesildi, ne de 1 metre yol açıldı.
Kaybedilen vatandaşın beklentisidir.
Anlaşılan, meclisten geçen ve kabul edilen planlar uygulanacak.
Çıkın, bu konuda net bir şekilde konu şun da vatandaş önünü görsün, ne yapacaksa yapsın.
Yalanla, dolanla siyaset yapılmaz. 
Madem böyle zorluklar vardı da neden kat artışına gittiniz.
Bu ülkede kaçak yapı yapanlara af getirilirken, vatandaşın 10 yıldır planlı yapılaşmasına set konuyor. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz.
Sıkıntı, Zeytinlikleri Koruma Yasası ise, Mecliste çoğunluk AKP’de, değiştirin, sorun çözülsün.  
Anayasa Mahkemesi kararına karşın, ormanlık alanları KHK ile imara açarken, zeytinlik vasfını kaybetmiş alanlarda koruma kanunu önümüze konuyor.
Vay be! Yazıklar olsun.
 Diğer Yazıları