Kuzey Planları başka bahara

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Çarşamba günü Bursa Büyükşehir Beledi ye Başkanı Alinur Aktaş, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası’nın daveti üzerine, Oda Meclis toplantısına katıldı. Aktaş, sanırım ilk kez  GTSO’nun bir toplantısındaydı.
Aktaş ile birlikte Büyükşehir Meclis ve encümen üyesi AKP’nin tecrübeli belediyeci üyesi Ercan Barutçuoğlu, İlçe Başkanı Şamil Yiğit GTSO’ya birlikte geldiler.
Toplantı başladıktan bir süre sonra ise Gemlikli Milletvekilimiz Zafer Işık geldi.
GTSO Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Ağdemir’in amacı, Gemlik’in sorunlarını Büyükşe hir Belediye Başkanına iletmek ve çözümler için destek istemekti

Toplantının açılışında konuşan Ağdemir ilçenin sorunlarını anlatırken Gemlik’e girişten, bir Yat Limanı yapılmasına, depolama alanlarınına, sahil düzenlemesinden kuzey planlarına getirdi sözü.
Gemliklilerin sorunlarının çok olduğunu, ancak bunların acilen çözüm bekle diğini belirtti.
Aktaş ise Bursa’nın sorunlarını, yaptıkları hizmetleri anlattı.
Söz geldi kuzey planlarına.
2. sayfamızda bu konuda Aktaş ve milletvekili Işık’ın açıklamalarını okudu ğunuzda, Bursa Büyükşehir Belediyesinde emsal artışı için aylardır bekleyen Kuzey Planları için olumlu sözler bulamazsınız.
Geçtiğimiz günlerde bu konuda yaz dığım yazının başlığı, “İpe un sermek” idi. Bunun doğru olduğu konuşmalarla kanıtlandı.
Yani amacın üzüm yemek değil, bağcıyı oyalamak olduğunu ortaya çıktı.
Hatırlarsınız, 2010 yılında CHP’li beledi ye Başkanı Fatih Mehmet Güler, Kuzey planlarını Gemlik Belediye Meclisinden geçirmişti. Büyükşehir Belediyesine gönderilip, kabul edilerek 1/5000 ölçekli planlara işlenecekti. 
Ancak görevden uzaklaştırıldı.
Yerine gelen Refik Yılmaz, bu planları dondurdu. Gözünü rezerv alan olarak planlarda görülen tepelere konut yapmaya kalktı.
Aynı Cihatlı’ya sosyal konutlar yaptığı gibi.
Bunun için depremi silah olarak kullandı.
Siyasileri araya soktu.
Gemlik’i tepelere taşımanın planlarını yaptı.
CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne gidip, ormanlık alanların imara açılmasını iptal ettirmesinden sonra, tek adam rejimi gelince, bu kez Erdoğan’ı etkileyerek, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Gemlik’in tepelere taşınması kararı çıkartıldı.
O günleri anımsayın, Refik Yılmaz tüm televizyonlarda eliyle tepeleri gösteriyordu
Gemlik’i sağlam zeminli arazilere taşıyacağız diyordu. Bu karar Gemlik’te inşaat sektörünü felce uğrattı.
Satışlar durdu, bankalar kredi vermez oldu. Kent içindeki konutların fiyatları dibe vurdu.
Gemlik ekonomisi çöktü. 
AKP büyük darbe yedi.
Sözlerinden çark ettiler. 
‘Biz, Gemlik taşınacak demedik, dönüşecek dedik’ demeye başladılar. Yerinde dönüşüme döndüler.
Gelinen noktada kuzey planlarına zorunlu dönüş oldu. Aradan 8 yıl geçti, Gemlik kaybetti. (Devamı var)
Not:  Bursa Büyükşehir Belediye başkanının GTSO‘yu ziyaretiyle ilgili paylaşımları Kadri Güler’in facebook adresinden videolarını izleyerek dinleyebilirsiniz..Diğer Yazıları