Orhan Sarıbal, Özden Çakır ve Hidamet Asa Atışması

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Bugün gazetemizin haberlerinin büyük çoğunluğu Marmarabirlik’in zeytin alımların da uyguladığı titiz politika üzerine tepkiler gelmeye başladı.
Günlerdir bizleri de arayan üreticiler, Marmarbirlik’n Gemlik Kooperatifine götürdükleri zeytinlerin mantar, yan çürük hastalıkları nedeniyle alınmayarak geri çevrilmesine tepkililer.
Hatta bazıları getirdikleri zeytini almama ları halinde Marmarabirlik’in önüne dökece ğini bile söyledi.

Marmarabirlik 2018-2019 üretim yılı zeytin alımlarına başlamış ve ardından fiyat açıkladıktan sonra alımlar sırasında bazı sorunlar yaşanmaya başlandı.
Marmarabirlik son yıllarda satış politikaları ve ürün ambalajlarına önem vermesi, kaliteli ürün pazara sunması sonucu tüketici tarafından beğenilen bir marka oldu.
İç ve Dış pazarını da büyüten, dünyanın en büyük zeytin stok ve pazarlayıcısı, yeni sezonu açtığında ortaklarından 52 milyon kilo zeytin alacağını duyurdu.
Marmarabirlik’in girdiği piyasada tüccarın aldığı zeytin çok önemli değil.
Pazarın asıl belirleyici Marmarabirlik olduğu için tüccar pazardan ihtiyacı olan öncelikle iri taneli (180-250) tane arası zeytini alıyor.
İri taneli zeytin üretici tarafından yeterli üretilemediği için, pazarda kavga yaşanıyor.
Marmarabirlik ortaklarına yaptığı çağrılarda iri taneli zeytinin tüccara verilmemesini, kendilerinin de ihtiyacı olduğunu duyuruyor.
Ama ortaklar köylerdeki tüccarların komis yoncularına nakit parayla zeytini piyasanın 1-2 lira altına da olsa veriyorlar.
Çünkü, zeytini verir vermez parasını cebine koyuyor üretici.
Kooperatif ortakları, tüccara veremediği küçük taneli zeytini Marmarabirlik’e vermeye çalışınca, Birlik Başkanı Himamet Asa, sık sık basın yoluyla demeçler vererek ortaklarını uyarıyor.
Bunlar yaşanırken, zeytin alımlarında sıkı bir kontrolden geçirilen kooperatiflere gelen zeytinlerin hastalıklı olanlarının alınmaması sorun yaratıyor.
Gemlik Kooperatif ilgilileriyle yaptığım görüşmelerde, gelen zeytinler içinde mantar ve sap dibi, yan çürüğü gibi hastalıklı olanların kaba girdiğinde tonlarca zeytini de bozduğunu, bu zeytinlerin satılması halinde ise tüketicinin Marmarabirlik’e karşı olumsuz tavır aldığını süylüyorlar.
Bunun için kaliteyi bozmamakta kararlı olduklarını söylüyorlar.
Sorun buradan çıkıyor. Bazı zeytinler alınmıyor, eksperlerle atışmalar yaşanıyor.
CHP Genel Başkan yardımcısı ve Bursa milletve ki Orhan Sarıbal bu konuda Mamarabirlik’i suçlu yor. Sağlam zeytini almıyorlar diyor.
Suçlamanın dışında Marmarabirlik’in Afrin’den 52 bin ton zeytin aldığını iddia ediyor. 
Birlik Başkanı Hidamet Asa, Sarıbal’ın açıklama larına çok sert cevap verdi.
Sarıbal’ın Afrin’den Marmarabirlik’in zeytin aldığını ıspatlaması gerekir. 
Üreticinin kooperatiflere getirdiği alınmayan zeytinleri görmesi gerekir.
Marmarabirlik’in ortaklarından zeytin almaması diye bir sorunu olamaz. 
Ancak, arızalı zeytini tüccar da almaz. 
Buna nasıl bir çözüm bulunur bilmiyorum.
Öte yandan Hidamet Asa’nın ikide bir basın karşısında verdiği demeçlerle tüccarı suçlaması na Ticaret Borsası Meclisinden gelen yanıtta önemli. 
Bir yanda üretici kuruluşu, öteki yanda milletin vekili, bir yanda da üreticiden mal alıp satan tüccar kuruluşu birbirine girmiş durumda. 
Ortada mağdur olan kim?
Tabiiki üretici olacak. 
Taraflar biraraya gelip sorunu görüşmeli, basın üzerinden yapılan kavgayı bırakmalılar.Diğer Yazıları