Belediye ve etkinlikler

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Gemlik Belediyesi’nde CHP’li başkan Mehmet Uğur Sertaslan’ın görev süresi 4.ayını bitirdi.
Borç yüküyle karşı karşıya olan Gemlik Belediyesi’nin yeni yönetimi, projelendirdiği yatırımları şimdilik yapamıyor.
Bunun yerine daha çok sosyal etkinlikler ve kent temizliği, çevre düzenlemeleri, doğaya ve sokak hayvanlarına yönelik çalışmalar, köylere hizmetler, Gemlik Zeytin Festivali hazırlıkları gibi çalışmalarla hizmetlerini sürdürmeye çalışıyor.
Tabii asıl sorun Cihatlı Mahallesine yapılan bin 400 konutluk projenin bitmeyen binaların tamamlanması var.     Bunun için satılan, ancak tamlana mamış konutları satın alan vatandaşlara, biten konutlardan dairesi yenilmesi için sürdürülen çalışmalar da var.
Görülen o ki, Cihatlı Sosyal Konutları nın sorununu çözmeden diğerlerine sıra gelmeyecek.
Belediyeciliğin rutin işleri devam edilecek.
Seçimlerde Sertaslan’ın vatandaşlara sunduğu projeler ise beklemede kalacak.
5 ayı yakın bir hizmet süresinin bir bölümünün gelen gidenleri ağırlamada geçtiğini düşünürsek Sertaslan ve ekibi 3 aydır görevde.
Bu süreçte gözlemlediğimiz sosyal etkinliklerde farkındalık yaratılıyor.
Ulusal Bayramların kutlanması, (Gençlik ve Spor Bayramı, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı gibi etkinlikler) bu farkındalığın güzel örnekleri oldu.
Belediye imar ekiplerinin bir yandan Yerinde Dönüşüm için çalışmalara başlatması, Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Akış Serintürk’ün köyden mahalle ye dönüşen yerleşim birimlerine yaptığı incelemeler, sorunlarını saptanması, çözüm yollarının aranıp giderilme çalışmalar sürdürülüyor.
Önümüzdeki günlerde kutlanacak 5. Gemlik Zeytini Festivali çalışmaları bu geçtiğimiz yıllara göre daha farklı olacağa benziyor.
Büyük Kumla sahilindeki eski yağ fabrikasının müze olarak açılışı, fotoğraf sergileri, zeytinle ilgili araçların toplanıp sergilenmesi da farkındalıklar arasında.
Bu konuda geçmiş yılların eksiklikleri ve yapılan hataların düzeltilmesiyle nasıl biri zeytin festivali yaşayacağız, zeytinimizi ne kadar tanıtacağız bunları yaşayarak göreceğiz.
İki yıldır yapılmayan Şahintepe Motokros Yarışları yerine bu yıl ilk kez düzenlenen otomobil tırmanma yarışları da belediyenin Gemlik’in sesini duyuracak etkinlikler arasında olduğunu görmek isteriz.
Ulusal medyanın bu yarışlara ne kadar yer vereceği bugün hep birlikte göreceğiz.
Sonuç olarak Gemlik Belediyesi’nin yeni yöneticileri vatandaş vaad ettikleri projeleri bir süre yaşama geçiremeyecek sosyal kültürel ve rutin belediyecilik hiz metleri ile kente hizmete devam edecektir.Diğer Yazıları