Aman dikkat!

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Dün sabah uyanıp televizyonları açtığımızda daha 3 ay önce seçimle iş başına gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Büyükşehir Belediye Başkan ları’nın görevden alındığını öğrendik.
3 belediye başkanı da, 31 Mart günü yapılan belediye seçimlerinde seçmenden yüzde 50’nin üzerinde oy alan HDP’li belediye başkanlarıydı.
Görevden alınma nedenleri ise İçişleri Bakanlığınca terör örgütüne destek olmak, Belediyeler Yasası dışında seçilmemiş kişileri esbaşkan yapmak, belediye kaynaklarını PKK terör örgütüne ve uzantılarına kaynak olarak aktarmak ve haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar gösteriliyor

İçişleri Bakanlığı görevden uzaklaştır maları, Anayasanın 127. maddesi ve 5393 sayılı Belediyeler Yasası’nın 47. maddesine dayandırıyor.
Görevden alınmalar üzerine dün sabahtan başlayan Saray Basını, Bakanlığın kararının doğruluğunu savunan yayınlar başlattılar.
Görevden almaları hukuki göstermeye çalışıyorlar.
3 Büyükşehir belediye Başkanını da yerden yere vuruyorlar.
Tabii dayanaklar terör örgütüne destek olma, PKK’li bir kişinin cenazesine katıl mak, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde belediye araçlarıyla hendekler kazmaları örnek gösteriyorlar.
Türkiye bunları daha öncede yaşadı.
HDP’li belediye başkanları, AKP’nin “Demokratik Açılım”, “Kürt Açılımı” gibi isimler verilen projeleri sırasında gözde isimlerdi.
Adı geçen illerde, PKK’lıların eylemleri ne polis ve asker müdahale edemiyor, “aman dokunmayın” diyorlardı.
İşte o yıllarda kollanan, PKK’lılar Sur da hendekleri göz göre göre açtılar.
Yerel seçimlerden 4 ay bile geçmeden HDP’li 3 Büyükşehir belediye başkanının görevden alınmasının ne hukuki ne de ahlaki bir dayanağı vardır.
Eğer bu başkanlar yasa dışı bir giri şimlerde bulunmuşlarsa, önce müfettiş yollarsınız, soruşturma açarsınız. Bir suç bulmuş iseniz, Savcılığa suç duyurusunda bulunursunuz.
4 ayda iddia edilen suçlamalar mı gerçekleşti.
Bu durum, seçimle göreve muhalefet   belediye başkanlarına bir gözdağıdır. 
Demokrasilerde seçimle göreve gelenler seçimle görevden giderler.
Devletin görevi belediyeleri denetlemektir.
Daha öncede Mardin, Van ve Diyar bakır Belediye başkanları görevden alınmışlardı.
Yerlerine atanan kişiler, belediyeleri borç batağına sokmuş, yaptıkları lüks harcamalar gazetelerde çarşaf çarşaf haber yapılmıştı.
Benim anladığım şu:
Cumhurbaşkanı yerel seçimler öncesi ne diyordu. 
Seçimlerde muhalefete oy vermek, PKK ya hizmettir! 
Ülkede beka sorunu var diyordu. 
Vatandaş o’nu dinlemedi, yeniden görevden uzaklaştırılan HPD’li Büyük şehir belediye başkanlarını yeniden seçti.
Sırada CHP’li Belediye başkanları var.
2010 yılında bunun örneğini Gemlik’te yaşadık. 
Onun için Belediye Başkanı Sertaslan’ı uyarıyorum. 
Dikkatli olun. 
Belediye’nin içi Refik Yılmaz tarafından doldurulmuş, CHP düşmanlarıyla dolu. Her hareketiniz anında rapor ediliyor. Güvenilir kişileri önemli görevlerin başına getirin.
 Bunlara fırsat vermeyin.
Aman dikkat!Diğer Yazıları