KURBAN BAYRAMI...

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Ramazan Bayramının ardından Kurban Bayramı da geldi çattı.
11 Ağustos pazar günü islam dünyası Kurban Bayramını kutlayacak.
İnsanlık inanç tarihleri incelendiğinde, tanrılar adına önceleri insanlar, daha sonra ise hayvanları kurban etmişler. Çok tanrılı dinlerden, tek tanrılı dinlere geçişte değişen olmamış.
İslamda kurban yalnız tanrıya bir canlıyı (hayvanı) kurban ederek ona karşı ne denli güçsüz olduğumuzu göstermek yanında, kesilen hayvanın etini, et ihtiyacı olan yoksullara da dağıtarak, muhtaçlara yardım etmek de vardı.       

Kurban bayramı bir adak bayramıdır.
Karaların, suların ve canlıların yaratıcısı olan Tanrı’ya (Allaha) insan oğlunun hayvanları kurban etmesinin hem sosyal hem de varlıklarının yoksullara karşı da yanaşması olarak değerlendirile bilir.
Kur’anda kurban ile ilgili ayetlerde Allah için kurban kesin diye bir bölüm göremedim. 
Ama, İbrahim peygamberin rüyası (saffat 107) anlatılır. İsmail peygamberin kurban edilmesi sırasında gökten indirilen koçtan söz edilir. İsmail kurtulur. “Biz onu büyük bir kazaya uğramaktan kurtardık” der ayet.
Kurban kesimiyle çok değişik söylemler ve din bilginlerinin anlatımları vardır.
Ancak, günümüzde kurban kesmenin kurallarını yerine getiriliyor mu sorgulanmalı.
Kredi kartıyla borçlanarak kurban kesenler mi ararsınız. Yoksa kurban parası toplanarak vakıflar, dernekler, cemaatler ve vekaleten bir başkası adına ne idüğü belli olmayan kurum ve kuruluşlara verilen bu paraların yerine getiri lip getirilmediğini bilmeden yapılan yardımlar mı ararsınız.
 Yurt dışındaki yoksul müslüman ülkelerdeki halklar için toplanan yardımların daha önce nerelerde harcandığını Fetö olayında ve bir çok yayınlarda gördük.
Bir yandan kurbanlıklar öte yandan kurban derilerinin cemaat ve tarikatlara ait vakıflar, kur’an kursları arasındaki rant kavgalarına tanıklık ediyoruz.
Hiçbir denetimi olmayan bu kurumlara verilen canlı hayvan bağışlarının ve kurban derilerinin gelirlerinin nerelere gittiklerini kim denetliyor?
Kurbanın bir de bu yüzü var.
Milyonların, milyarların döndü ğü bir rant pazarı!
Temiz müslümanların kandırılı şı.
Bu oyuna gelmemek için kurban bayramlarında bağışların dev letin denetimindeki kurumlara bağışlanması, derilerin yine THK gibi, TSK gibi, LÖSEV, Kızılay gibi kurumlara verilmesi doğru olandır.
Bayramınızı candan kutluyorum. 
 Diğer Yazıları