MEN Çİ GUYEM, TAMBURAM Çİ GUYET

Erhan İzgi Profil Resmi
Erhan İzgi

Yazının başlığına baktığınızda şaşırdınız değil mi? Kısaca açıklayalım: “ Ben ne söylüyorum, tamburam ne çalıyor.” İnsanın yaptıklarıyla konuşmalarının çelişki içinde olmasını anlatan güzel bir söz...  Biz bu sözü siyasi iktidara sahip olanların uygulamalarıyla söylediklerinin birbiriyle örtüşmediğini dile getirmek için söyledik.

Türkiye gerçekten zor ve sıkıntılı günler geçiriyor. Devlet kademelerinde görev yapmış kişiler, akılla mantıkla açıklanamayacak laflar ediyorlar. Hitlerin propagandacısı Goebbelsve İtalyan siyaset adamı NiccoloMachiavelli (Makyavel), bizimkilerin yanında bir hiç sayılır. Konuşmalara bakıyorsunuz olması gerekli olanlar, uygulamalara bakıyorsunuz tam tersi. Daha önce söylenenlerle şimdi söylenenler taban tabana zıt. Nasıl siyaset, nasıl bir dünya görüşü! Anlayan beri gelsin.

Siyasi iktidar 17 yıldır hayal pompaladı. Hep geleceğe yönelik konuşmalar yapıldı. Oysa içinde bulunduğumuz gerçekleri ortaya koymaya yeter de artar bile. En önemli sorun dünyada yalnızlığımız. Bir tek dostumuz yok. Herkes kötü bir tek biz mi iyiyiz? Dönüp aynaya bakmak nedense aklımıza gelmiyor. İyi olan, olumluya giden bir tek şey söyleyin! Biz söyleyelim  “ Yolsuzluk, kayırma, israf ve savurganlık” sarayın masrafları her geçen gün artıyor. Bunca yıldır yapılan adam kayırmalar, şirket, vakıf ve tarikatları kollamalar gün yüzüne çıktı; ama kim karışabilir, tam gaz devam.

Ülkede enflasyon ve işsizlik artmış, kimin umurunda! Efendim faizlermiş yüksek enflasyonun nedeni. Faizleri indirmeyen merkez bankası müdürübütün bu olumsuzlukların nedeni…  O zaman görevden alınmalı.  Hani merkez bankası bağımsız bir kuruluştu? Günah keçisi merkez bankası müdürü, görevden alırsın, enflasyon şıp diye düşer. Hadi düşürün de millet görsün!

Damat hayal alıp hayal satıyor; fakat denizin bittiğinin farkında değil! Bazı AKP’liler işin farkında ve gemiyi terk etmenin sessizliği içinde. Kim ne derse desin bu saatten sonra AKP’ye verilecek kan sadece iktidar süresini biraz uzatmış olacaktır. Kimse telaşlanmasın. AKP için kimsenin bir şey yapmasına gerek yok. Yetkililer konuştukça batma sürecini hızlandırıyorlar.

Seçimlere daha çok zaman var. Doğru: ama aracın yakıtı bitti, ekonomi tökezliyor. AKP duraklama devresini çoktan geçti. Şimdi gerileme dönemini yaşıyor. Aynı Osmanlı devleti gibi… Görünen köy kılavuz istemez, AKP geleceğini tüketmiş durumda.  Yönetenler ülke için değil; ama kendileri için bir çıkış, bir yol arıyorlar. Kim bilir o yolu çoktan bulmuş olabilirler.

Ülkenin yönetiminde yetki sahibi olanlar başarısızlıkları başkalarına yüklemeye alıştıkları için kendileri sütten çıkma ak kaşık. Ülkede yaşanan olumsuzlukların sebebi hep başkaları; çünkü bunların yanlış yapma olasılıkları yok. Bunlar tanrının yarattığı mükemmel insanlar. Oysa kimse mükemmel değildir. Herkesin iyi yanları olduğu gibi kusurları da vardır. Bunları kabullenmek de bir erdemdir.Diğer Yazıları