RUSYA GEZİSİ.. (7)

Erhan İzgi Profil Resmi
Erhan İzgi

Hermitage Sarayı ve Müzesi:

Başlangıçta küçük bir yapı sonradan her gelen kral ve kraliçe tarafından eklemeler yapılarak saray büyütülmüştür. Yıllar sonra görkemli bir yapıya bürünmüştür. Ülke yönetimine sahip olanların kullandıkları eşyaların bir kısmı burada sergilenmektedir. Pek çok eser özgün değil.

Müzenin binası bile tek başına görülmeye değer; ama daha da önemlisi içerisinde yer alan sanat eserleri. Müze içerisinde milyonlarca farklı sanat eserinin bulunduğu tablo koleksiyonu büyüleyici güzelliktedir.

Pek çok ünlü ressamın eserleri burada sergilenmekte…Aklınıza gelebilecek hangi büyük ressam varsa eserlerini burada görebilirsiniz. Rehberimizin anlattığına göre bu eserler parası ödenerek buraya kazandırılmış, aşırılmış eser burada yokmuş.

Dünyanın en büyük ve en eski müzelerinden biri. Müze, 1754 yılında Büyük Katerina tarafından kurulmuş ve 1852’de halka açılmıştır. Dünyadaki en büyük resim koleksiyonunu da içermekte ve toplamda  üç milyondan fazla öğeyi barındırdığını öğreniyoruz.  Müze, Saray boyunca, Rus imparatorlarının eski ikametgahı olan Kış Sarayı da dahil olmak üzere altı tarihi yapıdan oluşmaktaymış. Müze gezimiz iki saatten fazla sürüyor.

Neva Nehri yanında bulunan Dünya’nın ve Rusya’nın en büyük müzelerinden Hermitage Müzesi, en çok tablo koleksiyonunun bulunduğu müze olması nedeni ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

Yorgunluk ileri boyutlara varınca dinlenmek için iki saatlik serbest zaman veriliyor. Biz de bu boşluktan yararlanıp Kazan Katedralini görmeye gidiyoruz.

Kazan Katedrali:

Birkaç kez önünden geçtik; ama içini görme olanağı bulamamıştık. Serbest zaman verilince Hüseyin Beyve Lokman Beyle caddeden karşıya geçip giriş kapısına varıyoruz. Geniş sayılacak ve çiçeklerle süslenmiş bir bahçe. İçerde uhrevi bir hava ve koku var. Güneş almadığı için içerisi hafif karanlık. Bu katedralin büyük kubbesi sütunları, camları, yanan mumlar ve haç çıkaran Hristiyanlar bizim gibi turistlerin ilgisini çekiyor.

Bu katedral Ruslar’ın Napolyon ile yaptıkları savaş anısına yapılmıştır. Nevsky Caddesi üzerindeki bu katedral, Vatikan’da bulunan San Pietro’nun ikizidir. Zira tamamen bu yapıdan kopyalanmıştır.
1801-1811 arasında Petro tarafından inşa edilip daha sonra komünizm zamanında kapatılmıştır. Yıllar sonra yeniden ibadete açılmıştır.

Arkadaşlar serbest zamanı istedikleri gibi kullanıyorlar. Kimi kafeteryaya kimi alışveriş mağazalarına gidiyor. Ben de rehberin peşinden gidip Türkiye’den bir dostumun ısmarladığı Rusça çocuk öykülerinin anlatıldığı bir kitabı bulup satın almaya çalışıyorum. Sonunda amacıma ulaşıyorum. Sonra eşimle bir şeyler atıştırıyoruz. Hüseyin arkadaşımla bir meydanda sokak sanatçılarının konserine tanıklık ediyoruz. Vatandaşlar dinledikleri müzik için ortaya konmuş olan kutuya gönüllerinden kopan parayı bırakmayı ihmal etmiyorlar. Buluşma saatinde bütün grup bir aradayız ve rehberimizi bekliyoruz.Diğer Yazıları