İŞ HAYATINDA STRES YÖNETİMİ

 Profil Resmi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. TÜİK'in verilerine göre; 
 

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 116 bin kişi artarak 4 milyon 202 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 3,4 puanlık artış ile %13,0 seviyesinde gerçekleşti.


 

İş bulmanın zor olduğu şu günlerde işsizliğin getirdiği stres ve kaygının yanı sıra artık iş sahibi kişilerde yoğun stres altında hissediyorlar. TÜİK'in açıkladığı işsizlik oranına bakacak olursak iş sahibi kişilerin şanslı olduğunu ve ellerindeki işe sahip çıkmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Fakat iş sahibi olmak, terfi almak, yüksek maaş gibi çalışma motivasyonunu yükseltmesi beklenen durumlar bile artık iş yerinde yaşanan stresin gölgesinde kalıyor.  

 

Stres belli bir düzeyde olduğunda kişiyi motive eden, tehdit edici faktörler karşısında önlem almayı sağlayan bir role sahip olabilir. Fakat aşırı ya da sürekli olduğu durumlarda kişinin yıpranmasına, psikolojik ve fizyolojik sorunlar yaşamasına sebep olacaktır. İş yerindeki stresin farklı nedenleri bulunur. Ancak iş yerindeki stres sadece kişilerin iş yerini değil hayatındaki diğer alanları da etkiler. Bu noktada önemli olan, stresle baş etme yolları konusunda daha dirençli olmak ve sorunun kaynağına odaklanıp bu şekilde çözümü bulmaya çalışmaktır.  


 

En öncelikli adım kişinin sevdiği işi yapıp yapmadığı, buna bağlı olarak bu işe mecbur olup olmadığı, iş değiştirme şansının olup olmadığı, strese sebep olan şeyin kişinin kendisiyle mi yoksa mevcut iş yeriyle, oradaki çalışma arkadaşlarıyla ilgili olup olmadığı veya bu stresin iş hayatı dışında kişinin özel hayatı ya da kişisel özelliklerine bağlı olup olmadığı gibi soruların açıklığa kavuşturulmasıdır. Buna bağlı olarak çeşitli çözüm önerileri geliştirebilir.  


 

İlk olarak stresi azaltmaya kendi kişisel bakımınızdan başlayabilirsiniz. Düzenli beslenme , uyku saatlerinin düzenlenmesi, haftanın belli günleri yapılan spor, yürüyüşler, öz bakıma ayrılan belirli bir zaman dilimi kendinizi hafta boyunca hem iş hayatında hem de özel hayatta daha iyi hissetmenizi sağlayacak, motivasyonunuzu arttıracak ve stresle baş etmenizde size güç verecektir.  

Yaptığınız işe bağlı olarak; iş arkadaşlarınızla sorumlulukları paylaşabileceğinizi unutmayarak yapılması öncelikli olan işleri ve kalan işleri düzenleyerek zaman yönetimi konusunda yaşadığınız stresi en aza indirgeyebilirsiniz. Bunun için kendinize bir ajanda tutarak işlerinizi planlayabilirsiniz. Böylece bütün hafta yapılacak işleri yetiştirme ve sıraya koyma konusunda yaşayacağınız karışıklığa başlı stresi önlemiş olursunuz. Kendinize ait özel bir alanınız var ise burada sizi motive edebilecek kişisel eşyanızı, el kreminizi, küçük bir bitkinizi bulundurabilirsiniz. Ayrıca limon kolonyası da ruhsal olarak gerginliğinizi azaltıcı bir etkiye sahiptir.  

Stres altında olduğunuz zaman uygulayabileceğiniz diğer yöntemlerden biri;  işe birkaç dakikalık bir ara verip nefes egzersizleri yapmak, hoşunuza gidebilecek bir müzik eşliğinde kısa bir molaya çıkmaktır.  

Gününüzün büyük çoğunluğunu birlikte geçirdiğiniz iş yerinizdeki kişilerle kuracağınız arkadaşlıklar; iyi iletişim ve yardımlaşma, karşılıklı saygı ve güven çerçevesinde geliştiğinde çalışma ortamınızda kişiler arası  stres tetiklenmemiş olacaktır. 

Umarım sevdiğiniz bir işte ve stresten uzak bir iş ortamında çalışıyorsunuzdur. Ama unutmayın ki çalıştığınız işi ve çalışma ortamını en az stresle yönetebilecek ve o iş anlamlandıracak olan yine sizsiniz.  

İyi çalışmalar..