Ve... Harun Çoban Aranıyor!

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Gazetemiz sahiplerini ölümle tehdit eden Harun Çoban adlı işadamının Ticaret Yasasına göre Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nden Konkordato kararı alması ardından, yaşananları bir gazetecilik görevi olarak haberleştirmiştik.
Bizim yaptığımız gazeteciliği görmeyen diğer yerel basın ise, Harun Çoban’ ın açıklamaları yazarak haberin üzerine hiç gitmemesini üzülerek gördük.

Bizim yaptığımız yalnız gazetecilik.
Hiçbir kişinin ticari itibarını zedeleme değildir.
Bu yaptığımız haber sonrası, bugün gelinen noktada da kanıtlandı.
Konkordato haberinden sonra alacak lıların firmanın kapısına dayanması ve bilgi alamamasını, facebook hesabımdan naklen yayın yaptım.
Hiçbir katkıda bulunmadım.
Ama gördüm ki, onlarca alacaklı nitelikli bir dolandırıcılıkla karşı karşıya.
Herşey kılıfına uydurulmuş, şirketin içi boşaltılmış, mallar kaçırılmıştı, bankalardan paralar nakit olarak çekilmişti
Burada organize bir dolandırıcılık olduğunu ifade eden alacaklılar yapacak ları tek şeyi yaptılar ve Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak, kişinin “Nitelikli dolandırıcılık” yaptığınının tesbitini istediler.
Görevi üstlenen Cumhuriyet savcısı Ömer Porgalı görevini yaptı.
Bu arada Bursa 1. Asliye Ceza Mahkemesinin görevlendirdiği mali Müşavir Sedat Şen de görevini layıkıyla yaptı ve firma sahibinin “Konkordato Projesinin başarıya ulaşması ihtimalinin zayıflığı kanaatine varıldığı” şeklinde rapor vermişti.
Bundan sonraki görev Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi ve emniyet güçlerinin..
Adı geçen firmadan mal alan kişilerin ve firmaların ise alacaklarının içi boşaltılan ve nakite çevrilen paraların bulunarak sahiplerine iadesine kalıyor.
Konkordato ticari bir haktır.
Ama bu normal şekilde ve dürüstçe yapılırsa.
Dün medyaya bomba gibi bir haber düştü.
Bursa’nın ünlü kestane şekeri firması KAFKAS ın da Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesine başvurak KONKORDATO başvurusunda bulunmuş.
Gemlik’te yaşandığı gibi Mahkeme bir mali müşaviri firmanın hesaplarını incelemesi için Komiser olarak görevlendirecek.
Mal varlığı, alacakları, banka hesapları incelenip, borçlarına karşı bu mal varlığı ve nakitlerinin yeterli olması halinde, alacaklar mahkemenin atayacağı bir kayyum tarafından işletme kapatılmadan alacaklılara sırayla ödenecektir.
Bunun dışındaki eylemler, Konkordato yasasının dışında olur ve alacaklılar mağdur edilir.
Ekonomik krizin yaşandığı günümüzde konkordatoların artacağını göreceğiz. Bunu iflaslar takip edecektir.
Gemlik’te yaşanan Konkordato olmadığını raporlarla ve kaçırılan malların başka yerlerde bulunmasıyla görüyoruz. Bunca hesapların bir iki gün içinde yaşan ması buna karşın bankaların uyuması da dikkat çekici değil mi?
 

 Diğer Yazıları