RUSYA GEZİSİ (1)

Erhan İzgi Profil Resmi
Erhan İzgi

599 €1. Gün  İSTANBUL – MOSKOVA – TVER

24 Haziran 2019 Pazartesi

Bu gezimize İstanbul Havalimanından çıkıyoruz. Dış Hatlar Terminali Atlas Global Hava Yolları kontuarı önünde saat 07.00’da hazır bulunmamız için önceden bir planlama yapıyoruz. Lokman arkadaşımız bir minibüs ayarlıyor bizi hava limanına götürecek. Sabah saat beşte Gemlik’ten yola çıkıyoruz. On üç arkadaşız. Sabahın erken saati olduğu için yollar boş ve zaman yitirmeden geliyoruz hava limanına. Gezip dolaşıyoruz alışveriş yapılan mekânlarda. Zamanı gelinceBagaj ve bilet işlemlerini yaptırıyoruz.Ardından Atlas Global Hava Yollarına ait bir uçakla saat 10.40’de Moskova’ya hareket. 13.50 Moskova’ya varış.

Bu gezi “Beyaz Geceler” diye de anılıyor. Gecenin en kısa olduğu ( üç dört saat) günler, haziran günleri…Bu günlerde gece olması gereken saatler Rusya’nın kuzey kutbuna yakın olması nedeniyle hava kararmıyor. Güneşin aydınlığı uzun zaman varlığını sürdürüyor. Bu nedenle yaşanan gecelere beyaz geceler deniyor.

Uçakta düşünüyorum Rusya deyince aklıma neler gelir? Önce beyaz gecelerden yola çıkalım. Beyaz geceler sözü banaDostoyoviski’ nin bir romanını anımsattı. “Beyaz Geceler”  adlı eserilk gençlik yıllarımın aşk romanıydı.Rusya deyince başka neleri anımsıyorum? Benim aklıma öncelikle yıllar önce gericilerin söylediği komünistler “Moskova’ya” sözleri… Büyüklerden duyduğum kin ve nefret kusan Moskof gâvuru sözü. İyi hoş da Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda bize silah ve altın yardımını yapan iste bu Moskof  gâvurları değil miydi?. Öğrencilik yıllarımda ve sonrasında eserlerini okuduğum Maksim Gorgi,Mayokovski, Tolstoy, Turgenyev, Dostoyoviski, Şolohov, Puşkin ve daha niceleri… Ünlü müzik adamı Çaykovski’yianımsamamak olur mu?

En önemlisi ünlü şairimiz Nazım Hikmet’in yurtdışına çıktıktan sonra ona kanat kol geren, onu bağrına basan Rus devleti ve Rus halkı… Sanat tarihinde öğrendiğim benzersiz mimarisi ve hayranlık yaratan tarihi,sembol haline gelmiş matruşkaları… Yıllar önce seyrettiğim spor karşılaşmalarında başarılı olan Rus sporcuları…Sizin aklınıza da kim bilir neler geliyordur?

Yerel saat ile 13: 50`te Moskova`ya varıyoruz. Büyük bir hava limanı… Moskova’da üç tane uluslararası hava limanı varmış. Bunun dışında yurtiçi hava limanları da mevcut.  Rahat bir yolculuk yapıyoruz. Çekinerek bindiğim Atlas hava yollarına ait uçaklardan çok memnun kaldım. Çok iyi bir servis; yemek, çay ve kahve ikramları… Bunlarla oyalanırken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Moskova hava Limanına inmek üzere alçalırken küçük yerleşim birimlerini görüyorum. İlk anda köy diye düşünüyorum. Çok sonra rehbere sorduğumda Rusya’da köy olmadığını öğreniyorum. Stalin döneminde köylü sınıfı ortadan kaldırılmış. Gördüğüm köy görünümlü yerler tarlalarda çalışan işçilerin barındıkları evlermiş. Sovyetler birliği dağılınca bu yerler kullanan sahiplerine verilmiş.

Uçağımız Moskova hava limanına indikten sonra gerekli işlemleri yaptırıp harcamak için ruble alıyoruz. Bir Türk lirası on ruble civarında. Valizlerin peşine düşüyoruz hiç zaman yitirmeden. Çıkışta bütün arkadaşlar toplanıyoruz.Özel otobüsümüz geliyor ve Tver`e hareket ediyoruz.(Moskova Tver arsı 183 km.)

Devamı yarınDiğer Yazıları