Sertaslan ile Yılmaz atışması

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Gemlik Belediyesi’nin eski AKP’li Belediye Başkanı Refik Yılmaz, yeni  CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan hakkında dava açmış.
Neden dava açmış derseniz, Sertaslan’ın seçimlerden bir süre sonra devraldığı Gemlik Belediyesi’nin borçlarını gösteren afişi, CİUS AVM’nin önüne astırdığından.

Refik Yılmaz 3 Temmuz günü facebook hesabın dan yaptığı açıklamada şunları söylemişti:
“Halkını kandıran CHP’li Başkan Mahkemede hesap verecek. Hani Belediyenin borcu 101 milyon lira idi?
Borcunu belgelerini istediğimizde vergi mahre miyetine bahanesine sarılıp, çamur atmaya çalışıyor.
Uydurulan borcun belgelerini veremeyen Uğur Sertaslan hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. 
Yalan söyleyenden başkan olmaz.” demiş.
Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği şikayet dilekçesinde, Sertaslan’ın Anayasanın 74. maddesine muhalefet etme, Türk Ceza Yasası’nın 204/2, 257. maddelerine muhalefet etme, 4982 sayılı Bilgi Edinme yasasına muhalefet etme ve  3071 sayılı kanuna muhalefet etme suçlarından cezalandırılmasını istemişti.
Yılmaz dilekçesinde ayrıca belediyenin geçmiş dönem borcunun 15 milyon lira civarında olmasına karşın, asılan afişte 101 milyon liranın üzerinde gösterildiğini, bilgi edinme yasasına göre borçların belgelerinin 15 gün içinde kendisine verilmediğini, bu afiş nedeniyle sosyal medyada yüzlerce kişinin kendisini rencide eden paylaşım ve yorumlar yapılmasına neden olunduğundan cezalandırılmasını istemiş.
Savcılık bu konuda Sertaslan’dan savunma istedikten sonra, ya dava açar, ya da takipsizlik kararı verir.
Sertaslan bu konuda bir sosyal medya kanalına yaptığı açıklmada, 2018 hesaplarıyla ilgi bilgi verdi ğini, hesap dökümlerinin asılan borçtan daha fazla olduğunu daha sonra yapılan incelemede anlaşıldığını belirtmiş.
Sertaslan, “Ancak dediğim gibi yanlış paylaşmışız. Borç daha fazlaymış. Son olarak sayın Yılmaz, sosyal konutları yapan bir müteahhidin bir banka teminatında sahte belge düzenlemek suretiyle, belediyemizin yaklaşık 2 milyon lira daha borçlanmasını sağlamıştır. Yani 8 yıllık bir hizmet süresinde belediyemizi borç batağına sokmuş bir insan, bir de utanmadan, pişkin pişkin hakkımda hiçbir yanlış iş olmamasına rahmen suç duyurusunda bulunmuş. Bir de mahkeme de hesap vereceğimi ifade etmiş.
Asıl kendisi bu kadar borcun, usulsüzlüğün hesabını nasıl verecek merak konusu” demiş.
Eveet... şimdiki güncel tartışma bu.
Büyük olasılıkla savcılığın bu konuda takipsizlik vereceği kanısındayım.
Gemlik Belediye Meclisinde Refik Yılmaz döneminde CHP’li üye Galip Gür, defalarca Gemlik Belediyesi’nin borçlarını önerge ve Bilgi Edinme Yasası’na göre istemesine karşın vermeyen Refik Yılmaz, şimdi Sertaslan dan mahkemede hesap vermesini istiyor.
Sertaslan bu konuda AKP’li gurup sözcüsü Ercan Barutçuoğlu’nun istemi üzerine 2018 yılı mali tablosunu kendilerine verdi. 
Ayrıca bu konuda Galip Gür mecliste bilgiler verdi.
Gemlik Belediyesinde Cihatlı tepelerine, taşocak larının yanına yaptırılan bin 400 konutun tamamlana bilmesi için bugünkü para ile belediyenin görevlilerinin yaptığı hesaplamaya göre 101 mil yondan daha fazla para gerektiğini de hatırlatırım.
Tepelere sosyal konut yaptırıp, oy devşirme hesapları, belediyenin neyi var, neyi yok satılarak fiyasko ile sonuçlandı. Belediye kasası bomboş kaldı.
Şimdi tutmuş bir de Sertaslan’ı suçluyor.
Ne derler halk arasında “Hadi git oradan...”Diğer Yazıları