Yine sosyal konutlar...

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

 Ramazan Bayramı sonrası yoğun bir haber trafiği içinde bulduk kendimizi.
Bayrama sonrası Suriyelilerin denizde boğulma tehlikesi geçirmesi ve birinin hayatını kaybetmesi ardından 11 kişilik tekne ile Kurşunlu Balıkçı Barınağından denize açılan Nergis Sitesi sakinlerinin motorlarının bozulması sonucu denize atlaması ve 3 kişiden birinin 12 saat sonra kurtarılmasına karşın, Rus asıllı biri bayanın boğularak ölmesi bir erkeğin ise denizde kaybolması ard arda geldi.  

Dün ise Gemlik Gübre Fabrikasında trafo değişimi sırasında meydana gelen patlamada iki emekçi kardeşimizin yara landığı haberini aldık.
Bence birkaç güne damgasını vuran konu Belediye meclis toplantısında Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ın yeniden sosyal konutlarla ilgili mecliste yaptığı konuşma oldu.
Seçimlerden sonra Gemlik Belediyesini 7 yıl aradan sonra yeniden kazanan CHP’li başkan ve ekibinin, devraldığı belediyenin mali yapısı konusunda durum saptayarak, bunu Gemlik halkıyla paylaşmasından rahatsızlık duyan kesimlere, meclisten yine yanıt verdi.
Refik Yılmaz döneminde Gemlik Beledi yesi Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı yetki ile başlatmadığı kentsel dönü şüm ve gelişimi ile ilgili, 2015 yılında mecli se sunulan değişik projeler dikkate alın mamış, bazı resmi kurumlar yıkılarak yerleri boş bırakılmış, bu kurumlar başka bina larda kiraya çıkmıştı.
Oysa, MHP nin meclise sunduğu Alemdar Caddesi’ndeki projeler gibi birkaç yerin de dönüşüm projesi sümen altı edilmişti.
Mecliste Belediye tarafından Cihatlı Mahallesinde yaptırılan Sosyal Konutlar konu sunda, MHP grup sözcüsü Osman Durdu’nun hatırlatmaları, yeniden sosyal konutlar konusunda fitili ateşledi.
AKP sözcüsü Ercan Barutçuoğlu, bu konuda net bilgi almak istediklerini, kendilerine yazılı başvuru yapılmalarına karşın bilgi verilmediğini söyledi.
Belediye Başkanı Mehmet Sertaslan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanını konuk ettiği için, geç geldiği mecliste, üyelere oturduğu yerden konu hakkında açıklamalarda bulundu.
Bu anları kendi facebook sayfamda canlı yayın yaparak izlettim.
Çünkü yıllardır, belediye meclis görüş melerinin belediye sitesinde canlı veya video yayını yapılmasını önerdim durdum.
Sonuç olarak Sertaslan’ın verdiği bilgi lere göre, belediyeden 18 milyon lira ala cağı olan kişilerin sırada beklediğini, sos yal konutların tamamlanabilmesi için 102 milyon liraya ihtiyaç olduğunu, buna arsa satışından belediye kasasına giren 25 mil yon lira ve faizini de eklendiğinde 130 mil yon liranın üzerinde paraya ihtiyaç oldu ğunu söyledi.
Sertaslan, Refik Yılmaz döneminde yapılan 1. etap peşin satılacak 158 konutun 49 tanesinin satılabildiğini, 4. etap A Blok ta bitmekte olan daireler dışında diğer blokların tamamlanabilmesi için 76 milyon liraya ihtiyaç olduğunu tekrar hatırlattı.
Bu konuda AKP lilerin istediği konulara net yanıt verileceğini söylerken, eski yönetimin müfris bir tüccar gibi davrandığını, bir blokun bitirilip satılmasında sonra diğe rine başlanmış olunsaydı, bugün yaşanan sıkıntıların yaşanmayacağını hatırlattı.
Anlaşılan gereksizce yapılan ve siyasi rant beklenen sosyal konutlar, daha bizlerin başını çok ağrıtacak.Diğer Yazıları