ZIRVA TEVİL GÖTÜRMEZ

Erhan İzgi Profil Resmi
Erhan İzgi

Bu atasözümüzü pek duymamışsınızdır. Halkımızın yüzlerce hatta binlerce yıl deneyimlerinden süzülerek günümüze dek gelmiş İstanbul seçimleri sonrasında AKP’nin konumunu anlatması bakımından güzel bir söz... Anlamı nedir?

“Saçma ve tutarsız söz ne kadar akla yatkın hale getirilmeye, ne denli yorumlanmaya çalışılırsa çalışılsın, niteliğini değiştirmez, neyse öyle kalır. Saçma olan bir düşünceyi savunmak için yorumlara girişmek yararsızdır.”

Yüksek Seçim Kurulu zırvasının tevil götürmediğini seksen milyon duydu, gördü ve öğrendi akıp giden zamanda. Günlerce kamuoyunu meşgul eden; ama halkın büyük çoğunluğunu ikna edemeyen açıklamalara yönelik zırvalar, nedense mantıklı bir tevil oluşturmuyor. AKP şaşkın ve çaresiz! Yetkili ve etkili bir bakan günlerdir saldırgan tutumunu sürdürüyor. Konuştukça batıyor. Eskiden seçim öncesi ulaştırma, içişleri ve adalet bakanları görevlerinden ayrılırdı. Şimdi tam gaz çalışmaya devam… Hani adaletli bir seçim olacaktı?

Ülke bir açmazda, bunun tek sorumlusu AKP iktidarıdır. Ne denli pembe tablo çizmeye çalışırlarsa çalışsın bakan damat sözleri kimseye inandırıcı gelmiyor. Sadece zırvalıyor, zırvaları da tevil götürmüyor. İktidar on yedi yıldan beri ayni işi yapıyordu. Sonuç sıfır. Asrın lideri diye adlandırılan kişi dünyanın en etkili kişiler sıralamasında ne yazık ki sıraya alınmadı. Uyguladığı yanlış Suriyepolitikası nedeniyle girdiği bataktan bir türlü çıkamıyor,yurt içinden ve yurt dışından her gün şehit haberleri gelmeye devam ediyor, şimdi de ABD ile Rusya arasında füzeler konusunda sıkışıp kaldı. Ülkede esen olumsuz ekonomi rüzgârları AKP’yi kuru bir yaprak gibi savurmaya başladı. Bunlar kim ne derse desin AKP’nin çöküşünün başlangıcıdır. Bunu kimse önleyemez. Zaman içinde hep birlikte göreceğiz.

Denizin bittiğini gören muhteremler birtakım gerçekleri saptırarak onlardan nemalanmaya çalıştılar. Bu gerçek dışı söylemler kısa sürede aydınlığa çıkınca yenilerine başvurmakta bir beis görmediler.

Devletin bütün olanaklarını kullanıp İstanbul seçimlerini kazanmaya çalışan AKP seçimi yitirince yeni zırvalara yönelebilir. Son yerel seçimler ve İstanbul seçimi AKP’nin yolsuzluklarını ve israfını gözler önüne sermeye neden oldu. Korku buradan kaynaklanıyor. Millet gerçekleri öğrenmeye başladı.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi yıllardır vurgunların ve talanın merkeziymiş. Halk bunu yeni yeni öğreniyor. Milyonlarca lira, yandaş ve candaş vakıflara ve cemaatlere aktarılmış sessiz sedasız. AKP’nin korkusu yıllardır toplumdan saklanan gerçeklerin gün ışığına çıkmasındandır.

Ekrem İmamoğlu halkın sevgisini kazanmış ve belediye başkanlık seçimini de kazanmış bir kişi. Çeşitli zırvalarla mazbatası elinden alındı. Şimdi soruyoruz; 23 Haziran seçimini de kazanırsa seçimi yine birtakım zırvalarla birilerinin iptal ettirmeyeceğini kim garanti edebilir?

Türkiye bir sınavdan geçiyor. İstanbul seçimi bir kentin belediye seçimi olmasına karşın bu seçim ya demokratik hukuk devletinden yana ya da tek adamlık demokrasi dışı bir yönetimden yana tercih olacaktır. Kimsenin endişesi olmasın Türkiye yavaş yavaş fabrika ayarlarına dönüyor. Gecenin karanlığı yerini tan aydınlığına bırakıyor…Diğer Yazıları