“Herkes kendi yoluna”

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Salı günleri televizyon kanallarında yayınlanan siyasi parti liderlerinin Grup Toplantı konuşmaları bu hafta yine hareketliydi.
2019 yılı Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlere, AKP ile birlikte katılmak isteyen MHP lideri Devlet Bahçeli, bu konuda düşüncelerini kamuoyuyla paylaştıktan bir süre sonra, konuya itiyatlı yaklaşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görüşmelerin başlatılması için kurmaylarına emir vermişti. 

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş seçimlerinde yine MHP lideri, AKP’yi iktidarda tutabilmek için girişim yapmış ve kendisi için ağıza alınmayacak kadar edepsiz sözler söylenmesini duymamazlıktan gelerek, Cumhur İttifakı kurulmasını sağlamıştı.
Eğer bu seçimlerde MHP Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemeseydi, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması hayal olurdu.
Biliyorsunuz o seçimler bile büyük tartış malara neden olmuş, seçim kanuna göre oy kullanılacak zarfların mühürlü olması gerek tiği halde, milyonlarca mühürsüz zarf kullanılmış, mühürsüz zarf konan oy pusula larının geçersiz sayılması gerekirken, YSK tarafından görmemezlikten gelinmişti.
Bu nedenle birinci Cumhurbaşkanlığı sistemi ne geçiş seçimleri her zaman şaibeli olarak anılacaktır.
Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş seçimlerinde MHP resmen AKP’ye yedek lastiklik yapmıştır.
Bu kez yerel seçimler içinde aynı görevi üstlenmek için girişimde bulundular.
Bu görüşmeleri fırsat sayarak, önce AKP’nin sıcak bakmadığı Af konusunu gündeme getirdiler.
Bu konular basında yer alırken, bir zamanların ülkücü mafya babası olarak bilinen, yasadışı işlerin tanınmış ismi tutuklu Alaattin Çakıcı’yı cezaevinde ziyaret eden Devlet Bahçeli’ye, af konusunda Erdoğan yeşil ışık yakmamıştı.
Danıştay’ın ilkokullarda derslere girmeden önce öğrencilerin, 1933 yılından beri okudu ğu “Andımız” ın okutulmaması kararını bozması, yeni MHP ile AKP arasında yeni bir tartışmaya neden oldu.
MHP lideri, Andımızın okutulmasını ister ken, AKP’liler buna karşı çıkarak, yargının devletin işleyişine karışamayacağını ileri sürmeleri, basın yayın organları üzerinden karşılıklı ithamlar, iki partiyi karşı karşıya getirdi.
Dün yerel seçim ittifak nikahı kıyılmadan, söz yüzükleri atıldı. Evlilik olmadan söz bozuldu.
Kameralar karşısına ilk çıkan Devlet Bahçeli oldu ve Andımız konusunda AKP lilerin yaptığı konuşmalardan sonra birlikte olamayacaklarının sinyalini verek, bu iş olmayacak dedi.
Daha sonra televizyon kanallarının karşısında konuşan Erdoğan ise “Herkes kendi yoluna” diyerek işi bitirdi.
Biz de bir söz vardır. 
Bir işin olmayacağını ifade eder.
 O söz şudur:
“Tak sepeti koluna, herkes kendi yoluna...”
Erdoğan konuşmasında, “AK Parti ve MHP iki ayrı partidir. 
Farklı düşündüğümüz konularda kendi yolumuzu takip ederiz.”
AKP MHP nin yeni ittifakını, önce af konusu, ardından Andımız ve son olarak da emeklilik yaşı konuları bitirdi.
Şimdi birbirlerini yeme zamanı.
Bundan sonrasını ibretle izleyeceğiz.
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “bizim andımız İstiklal Marşımızdır” diyerek, Andımız konusundaki kararını net olarak bildirmiştir.
AKP’nin uyguladığı politikalar, Türkiye için yeni bir gelecek kurmak ve yeni bir islamcı nesil yetiştirmektir. Bütün çabaları bu.
MHP bunu bugüne kadar görmek istemedi. İnşallah, bundan sonra görür.
 Diğer Yazıları