Mayıs ayı Meclisi

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Dün, Belediye Meclisinde Mayıs ayının ikinci toplantısı vardı.
Ramazan ayı nedeniyle normalde saat 17.oo de başlayan meclis toplantısının birincisi saat 15.oo de yaplırken, dün yine eski saatinde toplandı.
Bu uzun süren toplantıda Komisyonlardan gelen raporlar ele alınırken, 2018  gelir, giderleri onaylandı.

2018 yılına ait kesin hesaplar konusunda işin uzmanı olan CHP’li üye Galip Gür, her zamanki gibi kürsüden gelir giderler konusunda meclisi aydınlattı.
Gür’ün anlattıklarını rakamsal verileri meclis üyelerinden pek anlayan olmadı sanırım ama Gemlik Belediyesinin varını yoğunu satan eski Belediye Başkanı topa tutuldu.
Yapılan oylamada, MHP’liler Belediyenin 2018 yılına ait Kesin Hesap raporlarına red oyuverirken CHP ve İyi Partili üyeler rapordaki Sermaye Gelirleri başlığı ile ilgili bölümlere Red oyu verirken, diğerlerine Evet dediler.
Ben bunu pek anlayamadım.
Belediye Yasasına göre, belediyenin kesin hesaplarının kabul edilmemesi herhalde, “Başkan Düşer” konusunda, CHP’lilerde doğan tereddüt, böyle bir oy kullanmaya neden oldu sanırım.
Başkan Sertaslan bile bu konuda nasıl bir oylama yapılacağını karıştırdı. Kafası karıştı, dolandı durdu.
AKP’liler eski Başkanlarının belediye bütçesine onay verdiler.
MHP Grubundan söz alan ve kürsüden konuşan Mahmut Solaksubaşı ise, Refik Yılmaz döneminde belediyenin tüm mal varlıklarının satmasını sert bir dille eleştirdi.
Eski Başkanlardan Hakkı Çakır zamanında alınan doğru karar ile Gemporta Belediyenin ortak olması, ardından Gemport’un hisseleri başta olmak üzere, tüm mal varlıklarının satıl masının gelmiş geçmiş belediye içinde yapılan en yanlış iş olduğunu, bunun izlerinin uzun süre silinemeyeceğini söyledi.
Asıl konuşmayı meclisin sonlarına doğru Başkan Sertaslan yaptı.
Sertaslan, Belediyede göreve geldikten sonra 4 kişiyi işten çıkardıklarını, bunun birileri tarafından büyütülerek siyasi propagandaya dönüştürülmek istendiğini belirtirken, hangi partiden olursa olsun görevini doğru yapan kişilerin ekmeğiyle oynamayacağını, yapılması gereken değişiklikleri de yapacaklarını söyledi.

HİÇ ÇALIŞMADAN MAAŞ ALMIŞLAR
Sertaslan seçimlere bir gün kala Belediyeye eleman aldıklarını, bir çok kişinin hiç çalışma dan belediyeden maaş aldıklarını tesbit ettiklerini ilk kez mecliste açıkladı.
Şimdi Sertaslan’a düşen bu kişilerin kimler olduğunu açıklamasıdır.
Eski Belediyenin kendilerine bıraktıkları mali tabloyuda Gemliklilerin göreceği biri yere, anlayacakları bir dilde asmaları gerekir.
Bunda oldukça geç kaldılar.
Refik Yılmaz kendilerine ne bıraktı vatandaş bir görsün.
Bilhassa Cihatlı Mahallesinde yapılan konut larla ilgili olarak Gemlik halkı aydınlatılmalıdır.
Artık eski bir kenara önlerini görmeliler.
Büyük işler değil ama, halkı rahatsız eden işlere dur demeli ve çalışmalara yol vermeliler.
Ana kadroları değiştirmeden yol alınacağını sanmıyorum.
Önce oradan başlanmalı.
 Diğer Yazıları