YSK bir daha güven yitirdi

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Bele diye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi için YSK yaptığı başvuru dün akşam saatlerinde sonuçlandı.
YSK’nun 11 üyesinin 7’sinin seçimle rin, 4’ünün ise yenilenmemesi konusundaki tercihleri Türkiye’ye bomba gibi düştü. Sosyal medya dün resmi olmayan açıklamanın duyulması üzerine patladı.  

31 Mart yerel seçimlerde başta Ankara,     İstanbul, İzmir, Eşkişehir, Adana, Mersin, Antalya gibi ilçeleri kaybeden Cumhur ittifakı büyük hazımsızlık yaşadı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu seçimleri kazanmış ancak mazbatası günlerce kendisine verilmemişti.
Seçimlerle ilgili yasal itiraz sürelerinde yapılmayan itirazlar seçimlerin kazanılmasın dan sonra varsayımlara dayanılarak AKP ve MHP tarafından yapılmaya başlandı.
Ancak YSK kamuoyu baskısı sonucu İmam oğlu’na mazbatasını verdi.
Bir günde bitirilen ve sonuçları alınan İstanbul seçimlerinde, AKP ve MHP’nin itirazlarını değerlendiren YSK tam 36 gün süren değerlen dirme sonucu dün akşam satlerinde seçimlerin yenilenmesine karar verdi.
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için günlerdir yaptığı açıklamada YSK’nu baskı altına aldı.
YSK üyerini atayan kişi Cumhurbaşkanı olduğunda bu kurulun üyelerinin büyük çoğunluğunun seçimlerini yenileme kararı alması bence doğaldır.
YSK halkın gözünde değerini yitirmiştir.
İktidarın emrine girmiş hukuk ve adalet bir kez daha yara almıştır.
İktidarın İstanbul seçimlerinde meclis üyelerin değil de, Büyükşehir Belediye Başka nı seçimlerine itiraz etmesinin nedeni, meclisteki çoğunluğu ellerinde tutmalarındandır.
İstanbul seçimlerinin 23 Haziran günü yapılacağı konuşuluyor.
YSK resmi açıklaması yazımı yazdığım sırada açıklanmamıştı.
Başta Cumhurbaşkanının İstanbul seçimle rinin yenilenmesini ıslarla istemesi bu konuya çok büyük önem vermesi düşündürücüdür.
İstanbul’u kaybedenin Türkiye’yi kaybedeceğini biliyorlar.
İstanbul Büyükşehir Belediyesinde dönen dolapların ortaya çıkmasından korkuyorlar.
Sonuç olarak CHP’nin YSK kararına karşı takınacağı tavır önemlidir.
Ben 23 Haziran günü yapılacak olan seçimlerde Ekrem İmamoğlu’nun daha da güçlen miş olarak çıkacağına inanıyorum.
Önceki gün eski Başbakan Yardımcısı Cum hurbaşkanı’nın ‘Ağabey’ dediği Bülent Arınç’ın kitap fuarında yaptığı konuşma ders niteliğindedir. 
“Sonucun belli olmadığı her gün, Ekrem İmamoğlu'nun üzerine koyuyoruz. 1 kat, 2 kat, 3 kat, 5 kat, 6 kat. Siz bugün seçim kaybetmiş olsanız veya kaybettirilmiş olsa bile, şüphesiz YSK'nın kararıyla olacak, 5 sene sonrasının Cumhurbaşkanı adayına hazır olun. Bir iş 2 gün içinde alınır. Ama araya, 'Şu da vardı, bu da vardı, şu da böyleydi' diyerek işin doğasını bozmamak lazım” demesi bir çok şeyi ifade ediyor. AKP sandıkta kaybettiği seçimi, YSK’ nu baskıya alarak kazanmaya çalışması halkın vijdanında yara açmıştır. 
 Diğer Yazıları