Yılmaz Akkılıç

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Gazetemiz Sorumlu Müdürü ve köşe yazarımız Av. Mehmet Cengiz Göral’ın öldürülmesinden sonra o’nun köşesinde yazı yazan kişi Yılmaz Akkılıç oldu.
Akkılıç, 1980 yılından itibaren 2. sayfamı zın sol köşesinde yazılarını Bursa Hakimiyet Gazetesi’nde görev alasıya değin sürdürdü.
Akkılıç, geniş kültürü olan, Atatürk devrim lerine ve ilkelerine bağlı örgütçü bir kişiydi.         

2010 yılında kaybettiğimiz Yılmaz Akkılıç, bir asker çocuğu idi.
Babasının görevi nedeniyle yurdun çeşitli yerlerinde eğitim hayatını sürdürdü.
Bursa Işıklar Askeri Lisesini bitirdikten sonra Kara Harp Okulunu 1953 yılında bitirdi.
Değişik yerlerde görev yaptı. 12 Mart 1970’ de binbaşı rütbesindeyken “Madanoğlu Davası” olarak bilinen davada yargılandı, beraat etti.
Askerlikten istifa ettikten sonra yayıncılık yaşamına başladı.
Akkılıç’ı ilk kez öğretmenlik yaptığım yıllarda Heykel deki Büyük Postane den yukarıya doğru çıkarken açtığı kitapçı dükkanı ve Türkiyeye dağıtımı yapan o günlerin ünlü yazarlarının ve gazetecilerinin yazıları yazdığı “Yeni Dönem” dergisinin bürosunda tanışmıştım.
Yıllar sonra bizim gazete çıkarmamız, siyasi yelpazede aynı görüşü paylaşmamız sonucu, CHP saflarında biraraya yeniden geldik.
Öğretmenlikten istifa edip, rahmetli Av. Nezih Dimili’nin ilçe Başkanlığını yaptığı (1977) yılında CHP yönetimden, daha sonra Ali Aksoy’ un İlçe başkanlığını üstlendiği CHP yönetiminde 12 Eylül 1980 yılına kadar siyasette beraber olduk.
Akkılıç, o yıllarda CHP İl başkanlığı yaptı. 
Biz de Gemlik olarak onu destekleyen ilçeler den biriydik.
Sık sık biraraya gelirdik. Rahmetli Mehmet Cengiz Göral ve Av. Yahya Şimşek, Av. Ali Arabacı, Ertuğrul Yalçınbayır, Erhan Sevimli’nin de siyaset yaptığı dönemlerde dostluklarımız gelişti.
Akkılıç, 12 Eylülden sonra bir ara SHP İl Başkanlığı da yaptı. Yayın yaşamına 12 Eylülden sonra yeniden başladı.
Akkılıç'ın, 1949'dan itibaren, sanat ve siyaset yazıları ve kendisiyle yapılan çeşitli söyleşiler “Ant”, “Yeni Ant”, “Bursa'nın Sesi”, “Bursa Hakimiyet”, “Ayyıldız (Ankara)”, “İlkadım (Muğla)”, “Emek (İnegöl)”, “Devrim (Ankara)”, “Cumhuriyet (İstanbul)”, “Demokrat (İstanbul)” “Gemlik Körfez” ve ÇGD Bursa Şubesi'nin çıkardığı “Çağdaş Gazete” ile çeşitli dergilerde yayımlandı.
Akkılıç’ın yazdığı kitapların büyük çoğun luğu Cumhuriyet dönemi Bursa ile ilgiliydi.
1994 yılında babası rahmetli Albay Abdürrahim Akkılıç’ın anılarını içeren kitabı ”Askerin Romanı”nı Körfez Gazetesi yayınları arasında biz bastık.
Ylımaz ağabey, Bursa’da Güney Marmara Çağdaş Gazeteciler Derneği kurucuları arasında oldu ve başkanlığını yaptı.
Evi kütüphane gibiydi.
6 bin ciltlik kitaplığını Bursa Gazeteciler Emeklilik ve Yardımlaşma Vakfına bağışladı
Bu kitaplar Nilüfer Belediyesinin yaptırdığı Basın Kültür Sarayı’ndaki, “Nilüfer Belediyesi Akkılıç Kütüphanesine” verildi. 
Akkılıç’ın eserleri şunlar. Askerin Romanı (1994), Bursa Ansiklopedisi, Bursa Tarihi, Bursa Belleteni, Atatürk ve Bursa, Kurtuluş Savaşı'nda Bursa, Yıldırım/Bursa (Prusa'dan Bursa'ya, Bursa'dan Yıldırım'a Bir Kentin Tarihsel Serüveni, Bursa'da Yakın Zamanlar, Bir Mühendisin Anıları, Savaşın Sona Erdirildiği Kent Mudanya ve A. Galip Tokça'nın Mütareke Anıları, Bursa'da Musiki (Mahmut R. Gazimihal'in yapıtının düzenlemesi) ve İşgalden Kurtuluşa Bursa (iki bölümlük TV belgeseli)”
Kendisinden çok şey öğrendiğim değerli büyüğüm Yılmaz Akkılıç, ölümünden sonra adına her yıl, “Yılmaz Akkılıç Bursa Araştır maları Ödülü Yarışması” düzenleniyor.
2018 yılı yarışması sonuçları önceki gün düzenlenen törenle verildi.
O’nu ölümünün 9. yılında saygı ile anıyorum.      

 Diğer Yazıları