AKP’NİN BAŞARISIZLIĞI VE AÇMAZLARI

Erhan İzgi Profil Resmi
Erhan İzgi

On yedi yıldan beri ülkeyi yöneten AKP, 31 Mart yerel seçimleriyle sonun başlangıcını yaşamaya başladı.AKP yetkilileri, kurmayları yaşanan bu başarısızlığı ve çöküşü bir türlü kabullenemiyor. Metal yorgunluğu ve dava adamlığı da soruna çare olmadı.

Toplanan AKP’nin yetkili kurulları kendilerince başarısızlığa kılıf hazırlamaya çalışıyor. Sözüm ona özeleştiri yapıyorlar. Onlara göre aday seçiminde hata yapılmış. Seçimi kazanacak adaylar belirlenmemiş. Adama sorarlar seçimi kaybedeceğini bildiğiniz adaylarla seçime niçin girdiniz? Halk dilinde güzel bir söz vardır:” Zırva tevil götürmez.” Yaptığınız açıklamalara siz de inanmıyorsunuz. Sizin açıklayamadığınız başarısızlık ve çöküşün nedenlerini biz açıklayalım:

Devletin siyasal ve parasal bütün güçlerini kullandınız. Seçim zamanı adalet, ulaştırma ve içişleri bakanları istifa ederdi. Türk siyasetinde bu bir gelenekti, siz bunu çiğnediniz.

AKP genel başkanı kendi partisi ve cumhur ittifakı dışındaki herkesi küçümsedi, hakir gördü hatta bu insanlara açıkça hakaret etti. Yıllardan beri AKP’nin uyguladığı yağma, yolsuzluk ve kayırma politikaları halkta bezginlik yarattı.

Hukukun üstünlüğünü hiçe sayıp üstünler hukuku yarattınız. Demokrasi ve insan haklarının yerlerde sürünmesine neden oldunuz. Dünyada Türkiye Cumhuriyetinin saygınlığının azalmasına neden oldunuz.

Yılardan beri üretim yapan, artı değer üreten devlet kurumlarını yok pahasına satarak her şeyi ithal ederek sorunu çözeceğinize inandınız. Toplum ve ülke bundan zarar gördü. Köylüyü ve hayvancılığı yok ettiniz. Tarımda yerli tohumu yasaklayıp köylüyü hibrit tohuma mahkûm ettiniz. Bütün bunlar sizin iktidarda kalma nedeninizdi ve yaptınız.

Sanayi ve inşaat sektörü bir zamanlar altın yıllarını yaşarken şimdiyerini teneke yıllarına bıraktı. Fabrikalar kapısına kilit vurmaya başladı. Her yıl işsizlik durmadan bir çığ gibi arttı. Sizin ve yandaşlarınız ballı ihalelerle yedi göbek sülalelerini zengin etti. Ama halk, yoksul ve çaresiz bırakıldı. Her gün halkın cebindeki paranın alım gücü düştü, birçoğu icralık oldu. Soğan ve patates kuyrukları sizin eseriniz değil mi? Ama size göre bunlar varlık kuyruklarıydı, seçimden sonra tanzim satış mağazaları ortadan kayboldu. Acaba neden?

Vergiler ve zamlarla bütçedeki kara deliği kapatmaya çalıştınız. Gelirler ve giderlerle ilgili denge kuramadığınız için bütçe hep açık verdi. Borçlandınız, borçlandınız; ama şimdi borçları ödeyemez duruma geldiniz. Hatta borç para alacak yer de bulamıyorsunuz. Bu yıl 200 milyar dolar ödenecek, bu parayı nasıl ödeyeceksiniz?

Yanlış ekonomik anlayışlar nedeniyle Türk parasının değerini düşürdünüz. Bu nedenle ödenecek dış borçlar katlanarak artı.Elektriğe, doğalgaza, akaryakıta, sigara ve alkollü içeceklere görülmemiş zamlar yaptınız. Benzin yedi lirayı aştı. Ama kara delik bir türlü kapanmadı.İşsizlik fonundaki paraya göz diktiniz, kesmedi bireysel emeklik ve kıdem tazminatına da göz koydunuz reform adına. Ülkenin milli kaynaklarını varlık fonuna aktararak borç bulma sevdasına kapıldınız. Yanlış politikalarınızın sonucu ortaya çıkan faturayı şimdi emeğiyle geçinenlere kesmeye çalışıyorsunuz.

Bu yaptıklarınızı iyice bir düşünün! Bunlar size sakın seçimi kaybettirmiş olamasın! Başka yerlerde gerekçeler aramayın, dönüp bir aynaya bakın kendinizi göreceksiniz. Hayali belgeler oluşturarak seçimi iptal etmeye, başarısızlığı gizlemeye çalışmayın.

Dev, yavaş yavaş kış uykusundan uyanıyor. Deniz bitti, siz de uyansanız, kendinize gelseniz ülke için daha iyi olacakDiğer Yazıları