Görev Hazırlığı...

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

31 Mart seçimlerinde Cumhur İttifakının kaleleri yıkıldı.
17 yıldır iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çöküşünün belirtileri olan İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin, Adana Beledi yelerinin, muhalefetin eline geçmesi, yıkıma doğru dip depremlerinin belirtileridir.
Ayrıştırıcı, karalayıcı, kötüleyici, yalanlar ve iftiralarla dolu, saldırgan bir seçim kampanyasının ardından gelen dip dalgaları ile Cumhur ittifakı hala sarsıntının etkisinden kurtulmuş görünmüyor.
Gemlik’te yapılan yerel seçimlerde Millet İttifakının adayı CHP’li Mehmet Uğur Sertas lan’ın başarılı geçen seçim kampanya sürecinden sonra 8 yıl önce ellerinden siyasi iktidar ve Fetöcülerin işbirliği ile alınan Gemlik Belediyesi, halkın oylarıyla yeniden sahibi olan CHP’ye iade edildi.  

Değerli okurlarım.
Pazar günü akşamı, seçim sonuçlarının öğrenilmesiyle CHP Parti binası önü ve İskele Meydanı görülmeye değerdi.
CHP ilçe başkanı Cemil Acar, sonuçlar alındığında, taşkınlık yapılmamasını istedi. Bu nedenle de kutlama yapılmama kararı alınmasına karşın, parti önüne toplanan kitleyi dağıtmak mümkün olmadı.
Dünde yazdığım gibi, seçimin galibi olan Millet İttifakının Başkan adayı Mehmet Uğur Sertaslan, kesin ve sağlam olarak sonuçlar gelmeden, halkın karşısına çıkmak istemedi.
Cemil Acar’a parti bilgi işlem merkezinden gelen verilere göre sonuçlar alınmıştı.
Bu nedenle dışarıda yeni Belediye Başka nını bekleyenler, Sertaslanı görmek istiyordu.
Sertaslan bu ortamda balkon konuşmasını yaptı. Sonra Festival Alanında yapılan konuş malar ve coşkulu bir kutlama..
Seçim sonuçları doğal olarak kaybedenleri üzer.
Hele böylesi yoğun tempolu ve masraflı bir seçim kampanyasında ipi göğüsleyememek, sıkıntı yaratır.
Sonucu kabullenmek kolay olmaz. 
Bu her kesim için böyledir.
Dün CHP’liler kampanya sezonunun sona ermesini ve yorgunluklarını öğleye kadar dinlenmekle geçirdiler.
Mehmet Uğur Sertaslan, yasal süreçlerin tamamlanmasından sonra, İlçe Seçim Kurulundan seçim mazbatalarını alacaktır.
Partilerin kesin seçim sonuçlarını bugünkü 5.sayfamızda yayınlamaya başladık.
Sertaslan ve ekibinin göreve başlaması süreci devam ederken, Gemlik Belediyesi ise elinden geldiğince kasayı boşaltma, geride borç bırakma yarışında.
Onun için Sertaslan, göreve gelir gelmez, bağımsız bir inceleme şirketiyle anlaşıp, devralacağı belediyenin mali yapısını incelet melidir.
Bir iki gün sonra yeni yönetim Gemlik te göreve başlayacaktır.
Bunun hazırlıkları yapılırken, CHP kurmayları da kendi içlerinde planlamalarını yapıyorlar.
Dün Sertaslan ve arkadaşları göreve başlamadan ilk önce erken kaybettikleri ilçenin sevilen siyasileri Av. Özgür Aksoy ve meclis üyesi Zafer Ülgen, emekli öğretmen Mehmet Taşpınar’ın  mezarlarının başına giderek, onları andılar ve 8 yıl önce ellerinden alınan belediyeyi demokratik kurallarla aldık larını, onların ruhlarına okudukları fatihalar ve dualar ile ilettiler.
Bu bir vefa göstergesidir.
Bursa Büyükşehir Belediyesini kazanan Alinur Aktaş’ın ise ilk yaptığı şey sabah namazında camiye giderek, “Şükür Namazı” kılmak oldu. 
Tabii yanında medya ordusuyla...
Evet kaybedenler, itirazlarla kaybettiklerini elde etmek için her şeyi yapacaktır. Ama artık zaman kaybetmek yerine göreve odaklanmalı. Çünkü zaman değerlidir.Diğer Yazıları