Seçim Performansı

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Günlerdir yerel seçimlerle ilgili konular gündemimizden düşmüyor.
Neyse ki şunun şurasında seçimlere 5 gün kaldı.
Pazar günü sandıklara gidip oyumuzu kullanacağız ve 5 yıl Gemlik’i ve Bursa’yı yönetecek yerel yöneticileri seçeceğiz.
Yerel seçimlere Gemlik Belediye Başkanlığı için iddialı adaylar Millet İttifakı adayı Mehmet Uğur Sertaslan, Cumhur İttifakı adayı Berkay Bulut ile Saadet Partisi adayı Adnan Bıyıklı görünüyor.    

31 Mart seçimlerine katılacak diğer partiler DSP, Vatan Partisi ve Büyük Birlik Partilerinin seçimlerde iddiaları olduğunu düşünmüyorum.
İsterseniz 2014 yılında yapılan yerel seçimlerin sonuçlarına bir göz atalım.
AKP 25.122 (%38.9), MHP 20.550 (% 31.8), CHP (%22.6), Saadet Partisi 2.322 (% 3.6), HDP 984 (% 1.5), Büyük Birlik Partisi 205    (% 0.3), DP 202 (0.3), İP (Vatan Partisi- % 0.3), Yurt Partisi Millet Partisi 66 (%0.1) (%0.2), DSP 148 (%0.2), BTP 78 (% 0.1),     
Gördüğünüz gibi BBP, DSP ve Vatan Partisi’nin (İP) 2014 seçimlerinde aldıkları oylar devede kulak kalıyor.
Bu 3 parti içinde en yoğun performansı BBP gösteriyor.
BBP adayı Hacı Ömer Yavuz’un Giresun kökenli olması, Gemlik’teki Giresunlulardan  bu seçimlede yüksek oy alacağı iddiasını ileri sürülüyor.
Bu bir bilinmeyen.
DSP ve Vatan Partisi’nin oylarını yükseltmesi beklenemez.
Geriye kalan partilerden AKP ve MHP ittifakı karşısında, CHP’nin İYİ Parti ile ittifakı ve bir de Saadet Partisi iddialı gibi görünüyor.
Saadet Partisi’nin iddiası ise, 2014 seçimlerinde MHP‘nin başkan adayı Adnan Bıyıklı’nın 2009 seçimlerinde Mehmet Kayaoğlu’nun aldığı 9 bin 721 oyu, 20 bin 550’ye çıkarmasından kaynaklanıyor.
2014 seçimlerinde MHP oylarının Bıyıklı tarafından 10 bin oy fark ettirilmesini, CHP’li belediyede ortaya çıkarılan yolsuzluk olayı ve CHP’lilerin kendi adaylarına oy vermemesine bağlıyorum.
Bu durumda Adnan Bıyıklı, 31 Mart seçimlerinde bir önceki seçimlerde 2 bin 322 oy alıp, Başkan seçilme sayısı olan 25 binlere çıkarabilir mi?
Bunu pazar akşamı göreceğiz.
Berkay Bulut, AKP’nin ve MHP’nin oyları na birşey katabilecek mi? 
Bu oylar 2014 seçimlerindeki gibi kalırsa, seçimin galibi Cumhur ittifakı olur.
Ancak, MHP içinden çıkan bir İYİ Parti var. Bu parti Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde   MHP’den daha çok oy aldığını unutmayalım.
Sertaslan’ın siyasetteki 20 yıllık tecrübesi, seçimler çalışmalarına erken başlaması, AKP iktidarının ekonomiyi çöktürmesi, patates, soğan kuyruklarının oluşması, döviz fiyatlarının artışı, tarımın yok edilişi, çarşı pazarda fiyatların el yakması, halkın fakirleş mesi, lehine durumlardır. Halk, AKP iktidarından bıkmış durumda.
Sertaslan, seçimlere erken başladı. Çok profesyonelce bir seçim kampanyası yürü tüyor. 
Gezdiğim yerlerde Sertaslan’ın perfor mansından söz ediliyor. Diğer adaylarla kıyaslamalar yapılıyor. 
Olumlu görenler çoğunlukta. 
 Pazar günü Sertaslan’ın düzenlediği “Büyük Gemlik Buluşması” etkinliği büyük ilgi gördü. Gemlik ilk kez çift sahneli bir prog rama tanıklık etti. 
Bu nedenle, adaylar içinde Sertaslan’ın performansı önde görülüyor.
Bu gerçekleşirse, CHP Gemlik’te elinden alınan belediyeyi geri alır.Diğer Yazıları