KUZEY PLANLARI

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Yılan hikayesine dönen Kuzey planlarının Gemlik Belediyesinden giden 1.20 kat artışlı düzenlemesin de yapılan değişiklikler nedeniyle, yine sıkıntılı bir sürece girdiğini biliyor muydunuz?
2010 yılında dönemin belediye başkanı Fatih Mehmet Güler zama nında Gemlik Belediyesi’nden geçen planlar, aradan geçen 9 yıla karşın, hale yürürlüğe giremedi. 

Küçük kuma Hasanağa koyunun üst taraflarından Gemlik Devlet Hastanesine kadar olan bölümü içeren kuzey planları, 3 aşamada ele alınıyor.
Belediye başkan vekili Refik Yılmaz döneminde hazır olan bu planların 1.etabı, Yılmaz’ın Rezev imar bölgelerinin içine alınması ile çıkmaza girdi.
Rezerv alanlarını yani makilik alanlarla birlikte imara açılma istemi Anayasa mahkemesinden döndü.
Böyle olunca Fatih Mehmet Güler dönemin deki planlara geri dönüldü. Yeniden 18 uygula ması yapıldı, Bursa Büyükşehir Belediyesinin 1/5000 ölçekli planlarındaki esaslarla Gemlik meclisinden geçti. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi de vatandaşa tapuları dağıtıldı.
Ancak, bu planlarda Büyükşehir Belediye meclisi emsali 0.5 ve 0.75 olarak düşük tuttu.  Bölgedeki yapılaşma dikkate alındığında, arsa sahiplerinin talepleri ile Gemlik Belediyesi emsali yeni düzenlemeler sonucu 1.20 ye yükseltti.
Bu 2.5 olan eski katların 4’e, 3.5 olan katların 5’e yükseltilmesi demekti.
Ancak, emsal yükseltmesi sırasında Gemlik Belediyesi imar komisyonunda bazılarının kafalarına göre, yönetmelikte düşünülmeden güya vatandaşı düşünerek ticari alanları konuta çevirmeleri sonucu sosyal donatım alanları ve yoğunlukta sıkıntılar doğdu.

ŞEHİR PLANCILARI ODASI İTİRAZ ETTİ
Bursa Büyükşehir Belediye Meclisine giden bu yeni düzenleme, geçtiğimiz hafta meclis gündemine alınmadı.
Bu ise Gemlik kuzey Planları 1. etabının 31 Mart günü yapılacak Belediye seçimlerinden sonra oluşacak yeni meclise bırakmak demektir.
Zaman kaybı olacaktır.
Ayrıca askıda olan planlara vatandaşların itirazları ve Bursa Şehir Plancıları Odası’nın itirazları söz konusu olduğundan iş yine çet-refilleşmektedir.
Bu işi kimler bu noktaya getirdi.
Bunu bilmek bu bölgede arazileri olan vatandaşların haklarıdır.
Bu değişiklikleri kimler istedi?
Yani yönetmeliğe aykırı olarak ticari alanları konuta çevirip isteyenlerin konutların altına ticari alan yapma fikri kimindir?
Gemlik Belediyesi Meclisinin İmar Komisyo nu üyesi AKP’li Gülşen Uslu neden iki ay meclis toplantılarına katılmadı?
AKP İlçe başkanı Yaşar İslam’ın bu konunun Milletvekili Zafer Işık ile bitirilmesi istemine karşın, neden yoğunluk hesap edilmeden, yönetmelik hükümlerine uyulmadan plan dip notlarıyla ticari alanlar konuta çevrildi?
Mecliste, Refik Yılmaz’ın sosyal donatı alan ları bu değişiklikten sonra yeterli demesine karşın, Bursa Şehir Plancıları Odası neden bu konularda itirazda bulundu?
Bu itirazlar yerine düzeltilmezse Oda’nın yargıya gitmesiyle nelerin doğacağını, bu işleri karıştıranlar hiç düşündüler mi?
Düşünmedikleri belli oluyor.
O zaman bir 3 yıl daha bekleriz veya kuzey planlarını unuturuz.
Bu işleri karıştıranlarda bir yerlerine kına yakarlar.Diğer Yazıları