Denizcilik Yüksek Okulu

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Gemlik’e Yüksek Okullar ve Hukuk Fakültesi kazandırılması büyük mücadeleler sonucu gerçekleşti.
Bu konuda ANAP eski İlçe Başkanı Adnan Tekin ve ekibinin, Uludağ Üniver sitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran’ın, hemşehrimiz U.Ü. eski Tıp Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Müfit Parlak’ın büyük emek ve gayretleri ve Gemlik bu okullara kavuştu.  

Uludağ Üniversitesine bağlı olan 7 Meslek Yüksek Okulu ve Hukuk Fakültesi’nin kurulması için zamanın Ecevit Hükümetinden karar çıktı ve kapatılan Sunğipek Fabrikasının arazisi Üniversiteye tahsis edildi.
İş bununla bitmedi.
Hayırsever insan, Borusan Holding onursal Başkanı rahmetli Asım Kocabıyık’ın büyük destekleriyle, eski fabrika, bir eğitim kurumuna dönüştürüldü.
Hukuk Fakültesi’nin bulunduğu bina, Dekanlık Binası, Kültür Merkezi Borusan Eğitim ve Kültür Vakfınca günümüzdeki haline getirildi.
Uludağ Üniversitesinde rektör Mustafa Yurtkuran emekli olduktan sonra, Gemlik Yerleş kesine eskisi kadar destek gelmedi.
Sınırlı bütçesi olan Uludağ Üniversitesi kendi sorunlarına yetmeyen bütçesi ile Gemlik Yerleşkesinin büyümesi ve gelişmesi için para ayrılmadı.
Bunu gören Gemlik Belediyesi, sivil toplum kuruluşları, Sunğipek Yerleşkesindeki yüksek okul ve hukuk fakültesine eklenecek yeni fakülteler ile bağımsız Gemlik Üniversitesi’nin kurulması istedi.
Bunun için başlatılan çalışmalar malesef sonuç vermedi.
Mehmet Turgut’un Belediye Başkanlığı döneminde geleceğin bağımsız Gemlik Üniversitesi nin kurulması için YÖK’çe açılması onaylanan Denizcilik Yüksek Okulu için hizmet binası yapıldı. Ama karşımıza bağımsız üniversite isteyen İnegöl rakip çıkarıldı.
Hükümet içindeki etkili İnegöllü AKP’li milletvekillerinin araya girmesiyle Gemlik Üniversi tesine kavuşamadı.
Oysa, bu okulun dekanı atanmıştı.
 Gemlik’te açılacak olan Denizcilik Yüksek Okulu için yeterli kadro da bulunmayınca, bu okul açılmadı. 
O gündür, bu gündür verilen emeklerin sonu cu alınamadı.
Bunun bir nedeni de Gemlikli bir milletvekilimizin olmamasıydı.
Dün, Gemlik’li AKP milletvekili Zafer Işık, Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay ile yaptığı görüşmede, bu konuda olumlu bir adımın atıldığı haberini verdi.
Gemlik’te açılması beklenen Denizcilik Yüksek Okulu için kayıtların alınmaya başlandığını açıkladı.
Eğitim öğretim dönemin açıldığı ve yarı yılın geride kaldığı bir dönemde, neyin kayıtları yapılacak Allah aşkına.
Bir kez bu okulun açılması için gerekli olan akademik kadroyu kurmadan, YÖK okulun açıl masına izin vermez.
Yıllardır Gemlik’ten Hukuk Fakültesi’ni Bursa ya götürmek için çalışan Rektör Yusuf Ulcay, yeniden rektör olmak için aday oldu. Ulcay, Gemlik’e hiç de iyi bakmadı.
4 yıldır bu konuda kılı bile kıpırdamayan sayın rektör, birden ne değişti de Gemlik’i hatır lar oldu?
Bir yanda 31 Mart yerel seçimleri öncesi böyle haberler yaptırmak için seçilmiş bir zaman dilimi, öte yanda yeniden rektör olmak isteyen Yusuf Ulcay var.
Bana hiç inandırıcı gelmiyor ama inşallah diyorum.
 

 Diğer Yazıları