Liste başına tepki var

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

31 Mart günü yapılacak olan Yerel yönetimler seçimlerine katılacak olan partilerin başkan ve meclis üyeleri adayları belli oldu.
Gemlik’te Millet İttifakı’nın oluş turduğu ortak Meclis üyeliği listesinin 1. sırasına konan İyi Parti Bursa İl Yönetim Kurulu üyesi Oğuz Hançer adlı kişiye tepki yağıyor. 

19 Şubat günü İlçe Seçim Kurulu’na verilen Millet İttifakı Meclis üyeleri sıralamasında, -kontenjan dışındaki sıralamanın- 1. sıra İYİ Parti’ye bırakıldı.
Bunun nedeni, Gemlik Belediye Başkan lığı adaylığının CHP’ye bırakılmasıydı.
İYİ Parti’nin birinci sıraya koyduğu kişi Bursa’dandı. Gemliklilerin hiçbiri bu kişiyi tanımıyordu.
Ne CHP’liler, ne de İYİ Partililer bu seçimden memnun olmadılar.
Görüştüğüm CHP’li yetkililer belli sıralamaların yapılan protokol gereği İYİ Parti’ye bırakıldığını, buna karışma haklarının olmadığını söylediler.
Böyle bir ucube seçim sistemi ile 31 Mart günü vatandaş sandığa gidecek.
Tanımadığın birine oy verecekler.
Bu durum CHP kadar İYİ Parti tabanın da da, yönetiminde de tepkilere neden oldu.
Seçim çalışmaları başladığı halde, İYİ Parti İlçe Başkanlığı görevine İl yönetiminden getirilen ithal Başkan Birol Mumcu’nun bugüne kadar Gemlik’te CHP’liler le birlikte seçim çalışmalarına katıldığını görmedik.
Oysa, Cumhur İttifakı gezilerini AKP MHP yöneticileri birlikte başladılar.
Bu da başka bir zaaf.
Dün, İYİ parti İlçe Yönetim Kurulu üyesi Erkan Zambak’ın sosyal medyada yaptığı açıklamasında bu konuya tepkiyi görüyoruz. Zambak’ın paylaşımına yapılan yorumlarda İYİ Parti tabanında ithal meclis üyesine büyük tepki doğduğunu gösteriyor.
Zambak’ın İYİ Partiden istifa eden ve Saadet Partisi Belediye Başkan adayı olan  Adnan Bıyıklı’nın yanından ayrılmadığı bilinse de, yaptığı açıklamadaki sözleri dikkat çekicidir.
“Teşkilatımıza Bursa'dan ithal bir baş kan dayatmak yetmez gibi, şimdi de kendisini tanımadığımız, kim olduğunu bilmediğimiz, Gemlik ve Gemliklilere ne vaad ettiğinden haberimizin olmadığı, kendisi nin de gelip, ne teşkilatımıza, ne de yönetim kurulumuza kendisini takdim etme yen, tanıtmayan Oğuz Hançer isimli bir şahıs, üstelik birinci sıradan meclis üyesi adayı olarak dayatılmaya çalışılmaktadır.”
Zambak bu kişinin onurlu davranıp, istenmeyen bir yerde olmamasını ve istifa etmesini öneriyor.
İYİ Parti İl yönetimi, Bursa dışındaki ilçelerdeki yerel adayların üzerini çizip, il yönetiminden adaylar koymakla, kurdukları ittifaka kötülük yapıyorlar. 
Zaman geçmeden bu durum düzeltilmelidir. İldeki üst akıllar, Büyükşehir Mecli sinde İl yöneticilerini yerleştirmeyi düşünürlerken, ilçeleri düşünmüyorlar.
Bu nasıl bir siyasi akıldır.
Akıl değil, akıl tutulmasıdır.
Bu kişi yüzünden listeye verilmeyecek bir tek oydan bile sorumlu olan İl Başkanı ve bu konuda görevli İl Sorumlusu Milletvekili İsmail Tatlıoğlu’dur. 
Bu böyle biline...Diğer Yazıları