İLK LİSTE BELLİ OLDU

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

31 Mart günü yapılacak olan Belediye Başkanlığı ve meclis üyelikleri için liste ler bugün saat 17.oo ye kadar İlçe Seçim Kurullarına teslim edilmesi zorunlu.
Gemlik’te ilk listesini hazırlayan Saadet Partisi oldu.
Saadet Partisi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı’nda yer aldığı halde, yerel seçimlere parti olarak giri yorlar. İttifakı yerelde seçmenle yapacaklar.   

Saadet Partisi dün İlçe Seçim Kurulu’na Başkan adayı ve Meclis listesini verdi. Saadet Partisi’nden yapılan yazılı açıklama ile listeler yerel basına gönderildi.
Saadet Partisinin listesine göz attığımda liste başına partinin 5 yıldır ilçe başkanlığını yapan Ahmet Vakkas Yıldız’ın adını gördüm.
Kontenjandaki 3 ismin başında ise 2014 yerel seçimleri adayı Sedat Öz men yer alıyordu. Diğer iki adayı tanı madığımdan yorumda bulunamıyorum.
Buradan anladığım, parti dışında bir Başkan adayı ile seçimlere katılacak olan Saadet Partisi listelere ağırlığını koymuş durumda.
Saadet Partisi merhum Necmettin Erbakan’ın kurduğu ve ilkelerini Milli Görüş doktrininden alan muhafazakar, islamcı, Cumhuriyetin kuruluş felsefe sini benimsemeyen, kurucu liderini önemsemeyen bir partidir.
Kurulduğundan beri birçok kez kapatılmış, ancak farklı isimlerle yine siyasi yaşamdaki mücadelelerini sürdürmüşlerdir.
En büyük kırılmaları ise, 21 Eylül den sonra, Erbakan’ın siyasi yasaklı olduğu dönemde yaşamış, partiye kimlerin hakim olması mücadelesinde, eski İstanbul İl Başkanı ve sonra Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takı mına parti teslim edilmeyince büyük kırılma yaşanmıştı.
Erdoğan partinin Genel Başkanı olmuş olsaydı, Ak Parti olmazdı.
AK Parti bir projeydi. 
Büyük Ortadoğu Projesinin bir parçası. 
Bu oyun daha bitmedi devam ediyor.
Adnan Bıyıklı’nın başkanlığında yerel seçimlere girecek olan Saadet Partisi Meclis listesinde Ahmet Vakkas Yıldız’dan sonra Adnan Bıyıklı’nın Saadetli olmayan kişilerden olan toplama listesi yer alıyor.
Bıyıklı’nın ilk listesinde Serbest Mali Müşavir ve basketbol antrenörü İbrahim Tokgöz yer alıyor.
Bıyıklı, Tokgöz’ü ikinci adamı yapmış. Bu önemli.
Ardından Avukat İbrahim Sarı, Mimar Seçil Kurt, eski AKP Meclis üyesi Tur han Alkış yer alıyor.
Listenin alt taraflarındaki isimleri tanımadığımdan Bıyıklı’nın Saadet Partisine getirdiği isimlerin kimler olduğu nu tam bilmiyorum. 
Listede her meslekten kişiler var. Yorum yapmak için kişileri tanımak gerekli. O nedenle listenin sürükleyicileri Saadet Partisinden Başkan Yıldız ve Hamza Aygün olacağı belli oluyor.
Tabii, Bıyıklı seçimlerin birincisi olursa birçok ismi meclise girebilir. Ama 81 bin seçmeni olan bu seçimler de Bıyıklı baraj altında veya biraz üze rinde olursa birçok kişi mecliste yer alamaz.
Saadet Partisi’nin 2014 seçimlerinde 2 bin 300 dolaylarındaki oyunun üzeri ne AK Parti’ye giden oylarını aldıktan sonra, Adnan Bıyıklı’nın dışarıdan getireceği oylarla seçimi kazanması o kadar kolay bir durum değil. 
Seçimleri yaşayıp göreceğiz...Diğer Yazıları