YEREL SEÇİMLER YAKLAŞIRKEN

Erhan İzgi Profil Resmi
Erhan İzgi

31 Mart 2019 da yapılacak seçimler için siyasi partiler adaylarıyla sahaya inmeye başladı. Görünen o ki üç siyasi parti adaylarını açıklayarak bu seçimde biz de varız dediler.

Mehmet Uğur Sertaslan, Berkay Bulut, Adnan bıyıklı Gemlik’e başkan olmak için kolları sıvadı. Zaman içinde bu yarışa başka partiler de katılabilir. Bu yerel seçimlerde Gemlik’te CHP ve AKP yarışı önde götürme ve kazanma iddiasını 31 Mart’a kadar sürdürecektir. Adnan Bıyıklı seçime 3-0 geriden başladığı için kazanma ihtimali çok düşük.  31 Mart’ta ipi kimin göğüsleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Seçim sürecine girildiği için başkan adayları kendilerini beğendirmek ve öne çıkmak amacıyla canla başla çalışacaklar. AKP iktidar olmanın avantajlarını kullanacak, CHP yeni projelerle ve siyasetin içinden gelen genç ve dinamik bir adayla halkın desteğini almaya çalışacak. Saadet bir yükselişin içinde; fakat bu yükseliş seçimi kazanmaya yetecek gibi görünmüyor. Mart ayında rüzgârların çok sert eseceğini şimdiden söylemek mümkün...

Hepsinden önemlisi yıllardan beri Türk halkı yıpratıldı, ayrıştırıldı oy devşirmek adına. Toplumun kimyası bozuldu, ruh sağlığı alt üst edildi.Dileriz bu seçimlerde aynı üslûp kullanılmaz, siyasi partiler birleştirici, halka huzur ve güven aşılayan söylemleriyle kendilerinden söz ettirirler.

Bunların dışında asıl önemli olan başkan adaylarının peşinde koşanların nemalanmak, gelecek için kendilerine bir güvence oluşturmak çabasıyla ellerinden geleni yapmaya başlamalarıdır. Gemlik’te seçim rüzgârları eserken yeni saç tarayıcıları da hedef belirlemeye başladı. Daha önce birinin saçını tarayan muhteremler şimdi kendilerine başka bir baş bulup onun saçını taramak için canla başla uğraşıyorlar.

Her yerde görünmeyi siyasi partilere üye olup ben sizdenim ha demeyi ihmal etmeyen saç tarayıcıları 31 Mart’tan sonra kim bilir kimin saçını tarayacaktır? İki ay sürecek telaş boşuna değildir.  Şimdilik üç parti liderinin karşısında kuyruk sallamak zorundalar. Bunların içinde CHP ve AKP adaylarından birini daha şansı gördükleri için bu partiler ve adaylarıyla ilgili dirsek temasına geçip nemalanma olanaklarını arayacaklardır.

Geçmişte iktidar partisinin koltuk değneği olmayı kendi dünya görüşleri ve ilkeleriyle bağdaştıranlar şimdi ya sessiz ya da büyük bir istekle iki siyasi parti adayının reklâmını şevkle yapacaklardır. Hangisi kazanırsa onunla iş tutmak temel felsefeleri…

Bakmayın siz bu adamların söylemlerine. İlkeymiş, dünya görüşüymüş, kişilikmiş bunlar boş şeylerdir bu kişiler için. Bütün amaç cepleri doldurmak, biraz da adam yerine konmak. Çünkü bu kişileri toplum, benimseyip değer verip adam yerine koymaz. Toplum içinde saygınlıkları yoktur. Akılları sıra ellerinde sihirli bir güç olduğuna inandıkları ve bu gücü kullanarak kendilerini birilerinin tamah bir adam sanmasını bekleyeceklerdir. Çevrelerine bir baksalar gerçeği görecekler. Ama bakamazlar, bakmak istemezler. Ortalıkta güçlü ve parlak bir ışık var; ama kör gözler için ışığın bir anlamı yok kiDiğer Yazıları